i.materialise przedstawia Multicolor+, nową odsłonę druku 3D w pełnym kolorze

i.materialise, jedna z najpopularniejszych firm świadczących usługi druku przestrzennego, umożliwia klientom zamawianie detali z szerokiej gamy materiałów, wykonywanych przy zastosowaniu różnorakich technologii addytywnych. Platforma, stawiając na ciągły rozwój, optymalizuje dostępny w ofercie druk 3D w pełnym kolorze, prezentując Multicolor+ w wersji beta.

Dla uzyskania pełnej gamy jaskrawych kolorów producenci zdecydowali się na zastąpienie dotychczas stosowanej technologii CJP (Color Jet Printing) na metodę opracowana przez firmę MIMAKI. Co ważne, w przeciwieństwie do CJP, technologia od MIMAKI nie wykorzystuje proszku gipsowego w charakterze materiału budulcowego – dzięki temu wydruki charakteryzują się znacznie większym nasyceniem kolorów oraz wyższą dokładnością (nie wykazują bowiem tendencji do tworzenia rozmytych konturów).

3DUJ-553, autorska maszyna japońskiego producenta umożliwia druk przestrzenny trójwymiarowych modeli w pełnym kolorze, wykorzystując do tego żywice akrylowe utwardzane światłem UV emitowanym przez lampy LED. Ze względu na fakt, że ich autorskie urządzenie w pracy wykorzystuje paletę aż 10 milionów kolorów, umożliwia wydruk w nieosiągalnej wcześniej gamie głębokich i wyrazistych kolorów.

Jednak poszerzony wachlarz kolorystyczny to nie jedyne ulepszenie, które kryje się pod nową  odsłoną druku 3D w pełnym kolorze oferowanym przez i.materialise. Multicolor+ to jednocześnie:

  • Lepsze właściwości wytrzymałościowe – wykorzystanie żywic utwardzanych światłem zamiast gipsu pozwala na uzyskanie mocniejszego materiału,
  • Poprawiona jakość powierzchni o znacznie mniej widocznych warstwach,
  • Wyższa precyzja oraz wierne oddanie kolorów nawet w przypadku skomplikowanych geometrii – Multicolor+ pozwala na budowanie ścian o minimalnej grubości 1 mm (jednak wartość sugerowana przez producenta to 1,5 mm).

Jak zapewniają producenci, zalety tej technologii zostaną najpełniej wykorzystane podczas druku elementów dekoracyjnych, jak figurki czy awatary, lub podczas druku 3D szczegółowych makiet architektonicznych. Maksymalny rozmiar wykonywanych wydruków to 150 x 150  x 150 mm.

Źródło: 3dprint.comi.materialise.com

Scroll to Top