Specjaliści przestrzegają, że najlepszym sposobem na uniknięcie kontaktu z koronawirusem jest unikanie dużych skupisk ludzkich oraz ograniczenie kontaktu z takimi elementami jak poręcze, uchwyty czy klamki. Dążąc do minimalizacji konieczności kontaktu z elementami, które każdego dnia dotykane są przez setki osób, społeczność druku 3D projektuje i udostępnia elementy, które podnoszą bezpieczeństwo ich użytkowania jak m.in. przyciski do naciskania guzików w windzie czy uchwyty do klamek.
Teraz autorski projekt opublikowało Materialise, belgijska firma, mogąca pochwalić się kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w branży druku 3D. Ich pomysł to element przytwierdzany do klamki, który ułatwi otwieranie drzwi bez konieczności użycia dłoni. Składa się on z dwóch elementów, łączonych śrubami i przystosowany jest do cylindrycznych klamek o średnicy od 18 do 22 mm. Jednak Materialise zapewnia, że wkrótce opublikują projekty dostosowane do innych rodzajów klamek, a do projektowania zachęca również swoich użytkowników.
Materialise udostępnia model za darmo – każdy, kto ma dostęp do drukarki 3D może go wydrukować i zainstalować w swoim domu czy miejscu pracy. Element nie wymaga ingerencji w konstrukcję klamki ani drzwi – nie ma potrzeby wiercenia dodatkowych otworów, a do jego montażu wystarczą cztery śruby z nakrętkami.
Obie części udostępnione zostały w postaci jednego pliku. Model został zoptymalizowany do druku 3D, a jej wykonanie – nawet z wykorzystaniem niskobudżetowe, domowej drukarki 3D, nie powinno stanowić problemu. Poniżej wirtualny model uchwytu.
Nasz model zdecydowaliśmy się wydrukować na niezawodnym urządzeniu Zortrax M200 Plus. Sprawdziliśmy, jakie ustawienie części będzie najbardziej odpowiednie. Okazało się, że domyślne ustawienie modelu, proponowane przez Materialise jest optymalne – poniżej zdjęcia ekranu, wykonane w czasie przygotowywania elementów.
Szczegóły techniczne:
- materiał: ABS GP450 firmy Spectrum Filaments
- wysokość warstwy: 0,29 mm
- wypełnienie: 30%
- jakość druku: normalna
Czas wydruku z ustawieniem elementów proponowanym przez Materialise 4 godz 1 min. Zużycie materiału – 40 g użytego materiału. W przypadku lekko zmodyfikowanego ustawienia (rozdzielone części), czas wykonania modelu 3D (z niezbędnymi podporami) to 4 godz. 18 min – 46 g użytego materiału
Fried Vancraen, dyrektor generalny Materialise, podkreśla, że przejście od koncepcji do gotowego projektu zajęło zespołowi niecałą dobę. Udostępnienie cyfrowego modelu pozwala na wytwarzanie go w dowolnym miejscu – Europie, Chinach czy Stanach Zjednoczonych, co jest szczególnie istotne w czasie, kiedy transport towarów jest utrudniony.
Źródło: materialise.com, 3dprintingcenter.net