Pandemia choroby COVID-19 wywołanej przez koronawirusa SARS-Cov-2 stała się faktem. Coś co 2-3 tygodnie temu było dla części europejczyków co najwyżej okazją do stworzenia i/lub przesłania dalej prześmiewczego mema, dziś wywołuje totalną panikę, wprowadzając zamęt, chaos i zamieszanie na niespotykaną skalę. W Polsce obywatelom udzieliła się trwoga przemieszana z desperacją, które zmotywowały ich do spontanicznego szturmu na sklepy spożywcze i wykupienie całego asortymentu (nie ocalały nawet zwyczajowo omijane działy dla wegan). Ludzie podzielili się w naturalny sposób na dwie grupy – tych co już mają zapasy do końca roku i tych, którzy wierzą (lub chcą wierzyć…), że “żywności przecież nie zabraknie”. Czy drukowana 3D maska ochronna może pomóc?

Równocześnie wraz z groźbą zachorowania na koronowirusa, wykładniczo rośnie zagrożenie załamania się globalnej gospodarki. Giełdy papierów wartościowych na całym świecie toną, spedycja i logistyka ledwo zipią, a firmy handlowe pogrążają się w melancholii prowadzącej nieuchronnie do rozpaczy. Branża turystyczna i eventowa jadą już na oddział intensywnej terapii. Pracownicy biurowi z każdego sektora produkcji i usług są masowo wysyłani do domów, gdzie zapoznają się z urokami pracy zdalnej. Odwoływane są spotkania, szkolenia i konferencje. Decyzje zakupowe są wstrzymywane do odwołania. Nie licząc branży spożywczej (i szeroko pojętego FMCG), farmaceutycznej i medycznej – pieniądz zaczyna mocno hamować, coraz częściej pozostając w portfelach jego aktualnych posiadaczy.

Czeka nas kilka tygodni stagnacji i obserwowania tego co się wydarzy? Może za chwilę wszystko wróci do normy – a może świat stanie w płomieniach i wszyscy umrzemy? Może zamiast komet i meteorytów, które roztrzaskują się o Ziemię, potworów z głębin morza pustoszących metropolie, ataków kosmicznych najeźdźców z kosmosu czy globalnego ocieplenia ludzkość wyginie po prostu z powodu trochę innego rodzaju grypy? A może w oczekiwaniu na globalną zagładę doprowadzi do kryzysu gospodarczego na niebywałą skalę i pogrąży się w konfliktach zbrojnych?

Możliwe też, że żadna z powyższych rzeczy się nie wydarzy – nie zmienia to jednak faktu, że tu i teraz wszyscy się boją.

Branża druku 3D wbrew pozorom nie zamarła – życie w niej toczy się dalej. Nie będziemy Was jednak w tej specyficznej chwili zasypywać newsami z kraju lub ze świata, ponieważ każdy ma myśli skierowane gdzieś indziej. Niemniej jednak jeśli macie drukarkę 3D i czujecie potrzebę coś wydrukować, pomyśleliśmy że może warto podsunąć Wam trochę pomysłów na wydruki odpowiadających specyfice chwili…

Poniższa lista prezentuje 10 wydruków jakie znaleźliśmy w sieci powiązanych z pandemią. Są to rzeczy użytkowe, które mogą się przydać Wam w równie wielkim stopniu jak 20 mrożonych pizz lub 40 puszek z fasolą. Co ciekawe – część z poniższych rzeczy została zaprojektowana przez Chińczyków, którzy od tygodni borykają się z tym, co my dopiero zaczynamy poznawać.

UPDATE: 29.03.2020

Artykuł, który czytasz, został napisany 12 marca 2020 r., gdy pandemia COVID-19 dopiero wkraczała do Europy, a w USA mało kto postrzegał ją w kategoriach realnego zagrożenia. Dziś sytuacja jest zupełnie inna i zmienia się każdego dnia. Poniższa lista jest już dość nieaktualna – jej najświeższa, na bieżąco uaktualniana wersja znajduje się na naszym portalu zagranicznym 3D PRINTING CENTER.


1. Naprawdę bardzo prosta maska ochronna

maska-ochronna-covid19

Jedną z pierwszych rzeczy, które zniknęły ze sklepów stanowiąc do dziś towar deficytowy są maski ochronne na twarz. Co ważne, stanowią one zarazem jedną z podstawowych broni w walce z koronawirusem, co dodatkowo wpływa na ich popyt. Powyższy projekt jest najprostszym z możliwych rozwiązań – drukuje się szybko i w banalny sposób. Jako filtr można użyć teoretycznie każdą rzecz, która będzie nosiła znamiona jakiejkolwiek ochrony – tkaninę, filtr do kawy, chusteczkę lub ręcznik papierowy. Oczywiście im lepszy zastosujemy materiał, tym lepsza będzie ochrona – niemniej jednak to najprostsza rzecz wśród najbardziej przydatnych jaką można wydrukować…

2. Uchwyt do plastikowej osłony twarzy

maska-ochronna-covid19

Ten uchwyt jest jeszcze prostszy do wydrukowania, ale jego przydatność raczej znikoma. Teoretycznie chroni przed kontaktem z wirusem, ale w praktyce stanowi dość symboliczny dodatek do prawdziwej maski ochronnej z filtrem. Na jedyny plus przemawia to, że jest naprawdę prosta i szybka do wykonania.

3. Adaptery do masek wielokrotnego użytku 3M

Na Thingiverse znajdziemy całą masę adapterów z filtrami do popularnych masek ochronnych 3M. Są dość proste do wydrukowania, w znakomitej większości przypadków będąc doskonale zoptymalizowanymi pod druk 3D na drukarkach 3D typu FDM / FFF (brak konieczności stosowania podpór). W nagłówku podpiąłem jeden z adapterów, inne możecie sprawdzić poniżej:

4. Sztywna maska ochronna

maska-ochronna-covid19

Ten projekt maski jest przeznaczony dla osób naprawdę zdesperowanych. Jej funkcjonalność, a przede wszystkim wygoda noszenia są dyskusyjne i na dodatek wydrukowanie kompletu wszystkich trzech elementów trwa kilkanaście godzin.

5. Elastyczna maska ochronna

maska-ochronna-covid19

Przeciwieństwem w/w maski są projekty pochodzącego z Hong-Kongu inżyniera iczfirz, który zaprojektował i udostępnił kilka modeli elastycznych masek na Thingiverse. Są one zróżnicowane pod kątem rozmiarów, funkcjonalności oraz rodzajów filtrów jakie można w nich montować. Oczywistym minusem jest konieczność druku 3D z filamentów elastycznych, z którymi wiele drukarek 3D domyślnie po prostu sobie nie radzi…

6. Filtr HEPA do masek ochronnych

maska-ochronna-covid19

Do powyższych masek można dodrukować i zainstalować moduł wyposażony w filtr HEPA. Chociaż mało estetyczny będzie stanowić dodatkową ochronę dróg oddechowych.

7. Kieszonkowy respirator

maska-ochronna-covid19

Kolejny projekt iczfirz w postaci podręcznego respiratora wyposażonego w filtry. W zestawie jest do wydrukowania niewielki futerał.

8. Otwieracz do drzwi – uchwyt do klamek

uchwyt_covid19

Oprócz ochrony naszych dróg oddechowych, ważnym jest aby często myć dłonie – niekoniecznie płynem do dezynfekcji, często wystarczy do tego woda z mydłem. Niestety w ciągu dnia – w pracy i w sklepach, jesteśmy narażeni na dotyk rzeczy, które są niezbędne w normalnym funkcjonowaniu jak np. klamki do drzwi, nie mając równocześnie możliwości szybkiego umycia rąk. Bardzo prostym rozwiązaniem może być powyższy uchwyt pozwalający w łatwy i bezkontaktowy sposób otwierać i zamykać drzwi oraz np. włączać światło.

9. LiftFin – przycisk do naciskania przycisków w windzie

uchwyt_covid19

Uchwyt do otwierania drzwi może być bardzo funkcjonalny i skutecznie zabezpieczyć nas przed kontaktem z zakażonymi klamkami i przyciskami dopóki… nie dotkniemy jego końcówki. LiftFin rozwiązuje ten problem – to mały gadżet pozwalający na (“teoretycznie”) bezpieczne uruchamianie windy oraz wciskania innych publicznych przycisków. Jest zamykany, więc końcówka którą dotykamy rzeczy jest (po raz kolejny “teoretycznie”) nie ma kontaktu z naszymi rękami.

10. Kieszonkowe etui na płyn dezynfekujący

uchwyt_covid19

Gdyby jednak ktoś uznał, że otwieracze, końcówki i przyciski to wciąż za mało aby w pełni uchronić się przed ryzykiem kontaktu z wirusem, pozostaje wciąż płyn dezynfekujący (zakupiony oczywiście wiele dni temu). Żeby nie zgubić tego jakże cennego dziś środka, można wydrukować powyższe etui.

Źródło: www.3dprintingcenter.net

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować