Modele 3D zabytków zniszczonych przez DAESH dostępne do ściągnięcia

Pod koniec minionego roku pisałem o uratowaniu zabytków zniszczonych przez barbarzyńców z Daesh (tzw. „Państwa Islamskiego”) przez artystkę Morehshin Allahyari. Teraz cała wykonana przez nią praca wraz z modelami 3D zabytków została przez nią udostępniona do ściągnięcia dla każdego i za darmo.

Dzięki ludziom takim jak Morehshin, bezmyślne i prostackie akty półgłówkowatej poprawności i bezrefleksyjnego przekonania o wyższości swoich myśli, stają się jeszcze bardziej bezwartościowe. Najpierw wykonano modele 3D zniszczonych rzeźb, na podstawie zdjęć nadsyłanych od ludzi wspierających projekt. Następnie zostały one wydrukowane w technologii PolyJet, jednocześnie umieszczając w każdym wydruku pamięć USB zawierającą modele 3D rzeźby, niektóre nadesłane zdjęcia i inne materiały na temat straconych zabytków. Tak przygotowane prace, Allahyari zaprezentowała światu na wystawie o nazwie Material Speculations: ISIS.

Kolekcja została wzbogacone o nowe modele, gdyż cel jaki przyświeca artystce to rekonstrukcja niszczonych zabytków, którą z w wolnym czasie trudnią się poplecznicy Daesh, „ku zachowania czystości (wstaw_cokolwiek)”. Praca dalej jest w toku, jako, że zniszczeniom nadal nie ma końca. Do kolekcji dołączyło kilka nowych zabytków.

Morehshin Allahyari wreszcie udostępniła całemu światu pierwsze modele 3D oraz wszystkie materiały, które przysłużyły się do ich stworzenia. Pierwszy zbiór dotyczy Króla Uthala i opiewa na blisko 600 MB danych. Jest dostępny do ściągnięcia tutaj.

Artystka nie bez powodu wykorzystała druk 3D do stworzenia swoich prac. Pomijając fakt, że jest to najsensowniejsza technologia w tym wypadku, chciała także odwołać się do technologii XXI wieku, jako, że tematyka jej projektu jest osadzona w obecnych realiach. Ponadto ma specyficzne podejście do druku 3D, które niektórym z nas na pewno przywoła na twarzy delikatny uśmiech. Pytana o wykorzystanie druku 3D do stworzenia rzeźb oraz o powód udostępnienia modeli 3D odpowiada:

Nie chodzi tutaj o celebrowanie go, ale raczej nawoływanie ludzi o jego wykorzystywanie w taki sposób, aby przekraczać pewne granice i wychodzić poza schematy drukowania w 3D kostek, które nic nie wnoszą do naszego życia, a jedynie zapełniają stertę bzdur dookoła nas.

Morehshin Allahyari

Szczere i charakteryzujące się raczej trzeźwym spojrzeniem na świat, niż fascynacją drukiem 3D. Krótko i na temat. Jej słowa cudownie podkreślają i uzupełniają jej czyny.

Źródło: www.3ders.org

Scroll to Top