SprintRay to kalifornijski startup, który zadebiutował na rynku druku 3D pod koniec 2014 roku z drukarką SLA StarRay. Rok później odniósł sukces w kampanii na Kickstarterze prezentując kompaktową drukarkę 3D MoonRay UV DLP. Na tegorocznych targach elektroniki użytkowej CES 2017 zaprezentowano jej ulepszoną wersję.
MoonRay S to wysokorozdzielcza i jednocześnie szybka drukarka DLP zapewniająca wydruki o minimalnej grubości warstwy na poziome 20 mikrometrów. Jej obszar roboczy wynosi 127 x 80 x 200 mm, a łączność z komputerem odbywa się bezprzewodowo. Zastosowany w urządzeniu wysokiej jakości projektor DLP pozwala na uzyskanie stabilnych wymiarowo wydruków przy wysokiej kontroli procesu utwardzania żywicy. W ciągu jednej godziny pracy drukarki następuje przyrost modelu na wysokość około 2,5 cm.
MoonRay S współpracuje z dedykowanym oprogramowaniem RayWare, które kompatybilne jest z systemami Windows oraz Mac. Za pomocą kilku kliknięć myszką każdy, nawet niedoświadczony użytkownik jest w stanie błyskawicznie rozpocząć proces drukowania. Możliwość regulowania wielu ustawień pozwala z kolei bardziej zaawansowanym użytkownikom na większą swobodę kontroli nad parametrami druku. Oprogramowanie pozwala kontrolować kilka urządzeń jednocześnie.
Zastosowany w RayWare algorytm generowania supportów pozwala na 30% bardziej efektywne tworzenie podpór niż ma to miejsce w innych slicerach. Są one nie tylko lepiej rozstawiane, ale pochłaniają o wiele mniejsze ilości żywicy niż w porównywalnych systemach. Można też przy minimalnym nakładzie pracy usunąć je bez pozostawiania widocznych śladów. W przypadku kiedy miejsca po podporach nie prezentują się jednak najlepiej możemy je poprawić za pomocą załączonego zestawu do wykańczania powierzchni.
Kuweta oraz platforma robocza zostały zaprojektowane tak, aby były łatwe w czyszczeniu z pozostałości żywicy. Dodatkowo opatentowany zbiornik na żywicę charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością oraz nie wymaga stosowania żadnych folii oraz mieszanek sylikonowych. Można w nim przedrukować ponad pięćdziesiąt litrów żywicy.
Drukarkę 3D można nabyć w cenie 3999 $. W zestawie z nią znajdują się następujące akcesoria:
- oprogramowanie RayWare,
- kuweta na żywicę,
- platforma robocza,
- 1 litr standardowej żywicy,
- zestaw wykończeniowy,
- zasilacz,
- kabel Ethernet.
Źródło: www.3dprint.com