Holenderski producent drukarek 3D – Builder, od samego początku swojego istnienia koncentrował się na tworzeniu jak największych gabarytowo konstrukcji. Światowy rozgłos przyniosła firmie drukarka 3D Big Builder o wyjątkowym jak na tamten czas (pierwsza połowa 2014 r.) obszarze roboczym na poziomie 22 x 21 x 66,5 cm. Urządzenia cieszyły się na tyle dużym powodzeniem, iż na początku tego roku Builder wypuścił największą produkowaną seryjnie drukarkę 3D drukującą w technologii FDM – Builder Extreme 2000, która jest w stanie drukować obiekty o maksymalnym rozmiarze aż 69 x 69 x 190 cm! Teraz nadszedł czas na kolejne nowości, tym razem w postaci odświeżonej wersji pierwotnej linii urządzeń – Builder PREMIUM.

Builder PREMIUM to drukarki 3D mające ambicję stać się realną konkurencją dla drukarek 3D MakerBota z serii Z18. Dostępne są w trzech wariantach: Small, Medium oraz Large. Jeśli chodzi o obszary robocze, urządzenia mają taką samą podstawę w osiach XY – 21 x 21 cm, lecz zróżnicowaną wysokość w osi Z: odpowiednio 20 cm, 40 cm i 60 cm. Każdy z modeli jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – białej lub czerwonej.

Ceny drukarek 3D w sprzedaży premierowej:

  • Builder PREMIUM Small (21 x 21 x 20 cm) – 10.999,00 PLN netto (13.528,77 PLN brutto)
  • Builder PREMIUM Medium (21 x 21 x 40 cm) – 14.599,00 PLN netto (17.956,77 PLN brutto)
  • Builder PREMIUM Large (21 x 21 x 60 cm) – 16.699,00 PLN netto (20.539,77 PLN brutto).

Builder - Premium 01

W porównaniu z dotychczasowymi modelami Builder Original drukarki 3D z serii PREMIUM różnią się przede wszystkim posiadanymi funkcjonalnościami. Cała trójka maszyn jest wyposażona w:

  • zamkniętą komorę roboczą,
  • panel sterujący z kolorowym ekranem dotykowym 4,3 cala,
  • Wi-Fi umożliwiające zdalne sterowanie urządzeniem np. z poziomu smartfona,
  • wbudowaną kamerę umożliwiającą zdalne śledzenie postępu pracy,
  • podgrzewany stół roboczy,
  • system Dual Feed w standardzie, pozwalający na mieszanie dwóch kolorów i/lub tworzenie przejść tonalnych na wydruku
  • oświetlenie komory roboczej LED.

Builder - Premium 06

Panel sterujący drukarką 3D ma od teraz postać kolorowego ekranu dotykowego o średnicy 4,3 cala. Został umieszczony w górnej części obudowy dla większej wygody użytkowania. Dostęp do panelu sterującego jest zabezpieczony hasłem. Dzięki wbudowanemu Wi-Fi kontrola ustawień druku, takich jak przygotowanie głowicy, przepływ filamentu czy podgrzewanie stołu roboczego może odbywać się nie tylko poprzez ekran dotykowy, ale także zdalnie.

Builder - Premium 04

Sterowanie temperaturą stołu roboczego odbywa się poprzez ekran dotykowy. Aby zapewnić maksymalną stabilność temperatury wewnątrz komory roboczej, drukarki Builder PREMIUM mają w pełni zamkniętą komorę z bocznymi przeszkleniami oraz drzwiczkami umożliwiającymi dostęp z przodu i z góry urządzenia. Mimo, iż jest to bardzo pomocne rozwiązanie w kontekście odkształcania się wysokich wydruków, należy pamiętać, że źródłem ciepła w komorze jest tylko i wyłącznie stół roboczy.

Builder - Premium 03

Wszystkie modele drukarek PREMIUM są wyposażone w autorski system Dual Feed opracowany przez Builder 3D Printers. Dzięki niemu drukarki 3D Buildera jako pierwsze na świecie oferowały funkcję mieszania filamentów w czasie druku3D przy pomocy funkcji o nazwie Colormix. Daje ona możliwość tworzenia nowych barw i/lub przejść tonalnych. Builder jest wyposażony w dwa extrudery, z których filament spływa do jednej wspólnej głowicy. W ten sposób drukarka 3D może drukować nie tylko naprzemiennie z dwóch różnych filamentów (granica pomiędzy jednym a drugim kolorem lub materiałem, np. PLA i PVA, jest wyraźna), lecz również dawkować dwa kolory filamentu w kontrolowany przez użytkownika sposób (filamenty stapiają się ze sobą, dając nowy kolor, odcień lub przejście tonalne). System Dual Feed pozwala ponadto uniknąć problemów z wyciekiem materiału z drugiej głowicy podczas druku, a także związanych z przechodzeniem z jednej głowicy na drugą.

Wszystkie najnowsze modele drukarek 3D Builder PREMIUM są już dostępne w przedsprzedaży Zamówienia można składać poprzez kontakt z polskim dystrybutorem. Czas realizacji zamówień będzie uzależniony od kolejności wpłynięcia, poczynając od końca listopada br. W sprzedaży w dalszym ciągu pozostaną dotychczasowe modele Builder Original, czyli Builder 3DBIG Builder.

Builder - Premium 05

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like