NAGRODY POLSKIEJ BRANŻY DRUKU 3D 2018 – OFICJALNE NOMINACJE !!!

Szanowni Państwo, niniejszym mamy zaszczyt ogłosić oficjalne nominacje w V edycji plebiscytu NAGRODY POLSKIEJ BRANŻY DRUKU 3D 2018. Plebiscyt obejmuje 16 kategorii, a w każdej z nich znajduje się minimum po 5 nominowanych osób, firm, urządzeń lub wydarzeń.

Swoje głosy odda łącznie 96 osób. Głosowanie będzie trwało przez cały miesiąc, tj. do 31 stycznia 2019 r. Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej GALI, która odbędzie się w środę 27 lutego 2019 r. w EXPO Silesia w Sosnowcu, a towarzyszyć jej będą targi INDUSTRYmeeting – Targi Utrzymania Ruchu i Technologii Przemysłowych. Szczegóły dotyczące organizacji GALI zostaną ogłoszone w oddzielnym artykule.

Organizatorami plebiscytu są:

Zasady głosowania są następujące:

  • jest 16 kategorii, a w każdej z nich min. 5 nominowanych firm / urządzeń / osób / wydarzeń
  • jurorzy oceniają po 3 pozycje z każdej kategorii
  • głosowanie odbywa się w systemie 5-3-1: za pierwsze miejsce przyznawanych jest 5 punktów, za drugie miejsce przyznawane są 3 punkty, za trzecie miejsce przyznawany jest 1 punkt
  • nie można głosować na siebie; głos oddany na siebie, własną firmę lub własne urządzenie zostanie potraktowany jako nieważny.

NOMINOWANI

Człowiek Roku 2018

Maciej Dukat i Piotr Gurga
CadXpert

Maciej Dukat i Piotr Gurga – właściciele krakowskiego CadXpert, mają za sobą kolejny bardzo udany rok, notując fantastyczne wyniki sprzedażowe zarówno w segmencie urządzeń desktopowych (drukarki 3D MakerBot i Formlabs), jak i przemysłowych (Stratasys). Kierowana przez nich firma dynamicznie rozwija także pion sprzedaży skanerów 3D i oprogramowania inżynieryjnego (zarówno do projektowania 3D jak i do przeprowadzania zaawansowanych symulacji technologiczno-przemysłowych), jest także aktywna w sektorze usługowym. Gdyby tego było mało, Dukat z Gurgą trochę przy okazji stworzyli cykl własnych i cieszących się wielkim zainteresowaniem konferencji poświęconych technologiom przyrostowym – Forum Druku 3D, które w tym roku miało już III edycję.

Jarosław Kozak
Technology Applied

W styczniu 2017 roku Jarosław Kozak odbierał nagrodę za zajęcie trzeciego miejsca w kategorii Najlepsza Nowa Polska Firma 2016 Roku, rok później firma cieszyła się z II nagrody w kategorii Najlepsza Polska Firma Usługowa 2017 Roku, ustępując pola tylko niezwyciężonemu w tej klasie Materialise. Ten rok był niezwykle udany dla Kozaka, który nie tylko ugruntował pozycję swojej firmy na rynku usług druku 3D, to powiększył park maszynowy o kolejną maszynę SLS i przemysłową, fotopolimerową drukarkę 3D DWS Systems.

Sebastian Mazurek
Seb-Comp

Polska branża druku 3D jest wciąż bardzo młoda i nie dorosła do tego aby dzielić się swoimi wynikami sprzedażowymi ze światem. Jednego jednak możemy być pewni – jeśli w 2018 roku była jakaś firma, która sprzedała więcej drukarek 3D niż Seb-Comp kierowany przez Sebastiana Mazurka, byłaby to sensacja warta głównej nagrody dla niespodzianki roku. Mazurek nie tylko osiągnął fantastyczne wyniki sprzedażowe, lecz jako pierwszy w Polsce, otworzył trzeci sklep firmowy (aktualnie Seb-Comp operuje w Lublinie, Warszawie i Katowicach).

Maciej Patrzałek
SondaSys

Maciej Patrzałek – weteran branży technologii przyrostowych w Polsce, w zeszłym roku w wyścigu po tytuł Człowieka Roku zajął II miejsce tracąc do zwycięzców zaledwie 22 punkty. Odebrał za to nagrody dla kierowanego przez siebie SondaSys w kategoriach Najlepsza Nowa Polska Firma 2017 Roku oraz Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D Roku. Kolejny rok zaczął jeszcze dynamiczniej, ogłaszając nawiązanie współpracy z chińskim ZRapid i wprowadzeniem do oferty 5 nowych, przemysłowych drukarek 3D SLM i SLA. SondaSys to zarazem jeden z najważniejszych produktów eksportowych polskiej branży druku 3D.

Robert Rałowicz i Jakub Rozpendowski
3D Lab

Zeszłoroczni zwycięzcy tytułu Człowiek Roku 2018 dołożyli dużych starań, aby teraz ponownie znaleźć się w absolutnej czołówce pretendentów do tej nagrody. Kierowana przez Roberta Rałowicza i Jakuba Rozpendowskiego firma po raz kolejny wywołała furorę swoim atomizerem – ATO Lab, prezentując go na targach formnext we Frankfurcie nad Menem, zanotowała też sukcesy sprzedażowe instalując kilka dużych systemów do druku 3D z metalu. Jednakże najważniejszym wydarzeniem było pozyskanie dużego inwestora i pozyskanie 6,6 mln PLN na uruchomienie produkcji atomizerów oraz ich dostawę do pierwszych klientów.


Najlepsza Polska Firma 2018

3DGence – spółka należąca do najbogatszego Polaka, Michała Sołowowa, ma za sobą kolejny mocny rok, wprowadzając nową drukarkę 3D – 3DGence Double oraz ulepszając swój flagowy produkt – przemysłową drukarkę 3D Industry F340. Firma wprowadziła także specjalistyczny filament podporowy rozpuszczalny w wodzie, dedykowany do wysokotemperaturowego materiału PEEK. Firma jest bardzo aktywna na rynkach zagranicznych stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek producentów drukarek 3D na świecie.

ZOBACZ: www.3dgence.com

W zeszłym roku 3D Lab zajął III miejsce w tej kategorii, awansując do grona najbardziej rozpoznawalnych polskich firm na świecie. W tym roku firma odnosiła sukcesy na każdym polu działalności – sprzedawała i instalowała drukarki 3D, rozwijała swój autorski produkt – atomizer ATO Lab, zbierając równocześnie na niego kolejne zamówienia, pozyskała też strategicznego inwestora w postaci Altamira VC, który zapewnił jej spokojne funkcjonowanie na nadchodzące lata.

ZOBACZ: www.3d-lab.pl

CadXpert ustanawia nowy rekord w liczbie nominacji w Nagrodach Polskiej Branży Druku 3D, będąc nominowanym aż 6 razy. Czołowa firma dystrybucyjna i usługowa – a na dodatek bardzo sprawny organizator konferencji technologicznych.

ZOBACZ: www.cadxpert.pl

Sinterit z powodzeniem rozwija swoje drukarki 3D drukujące w technologii SLS, poszerzając obecność na rynkach zagranicznych. W 2018 roku firma zaprezentowała nową drukarkę 3D – Sinterit Lisę 2 PRO, wprowadziła także do oferty nowe materiały eksploatacyjne.

ZOBACZ: www.sinterit.com

SondaSys – zeszłoroczny zwycięzca w kategorii Najlepsza Nowa Polska Firma 2017 Roku, w 2018 r. nawiązała współpracę z ZRapid w obszarze produkcji i sprzedaży przemysłowych drukarek 3D do metalu i żywic światłoutwardzalnych, nawiązała prestiżową współpracę z Evonikiem – globalnym koncernem chemicznym w zakresie produkcji proszków poliamidowych do drukarek 3D typu SLS, poszerzyła także grono dystrybutorów, trafiając ze swoimi produktami nawet do tak egzotycznych miejsc jak Singapur.

ZOBACZ: www.sondasys.com

Zortrax zdobywał I nagrodę w tej kategorii we wszystkich dotychczasowych edycjach plebiscytu i jest po raz kolejny niekwestionowanym pretendentem do jej zdobycia. Żadna polska firma nie zaprezentowała tak wielu nowych produktów w ciągu jednego roku co Zortrax w 2018 r. Nowe wersje flagowych modeli w postaci M200 Plus i M300 Plus, nowa drukarka 3D drukująca z żywic światłoutwardzalnych w postaci Inkspire, nowe urządzenie do automatycznego wygładzania wydruków z termoplastów w postaci Apollera, pokrywa do drukarek 3D HEPA Cover pochłaniająca szkodliwe cząsteczki powstałe podczas drukowania z termoplastów oraz cała masa nowych filamentów. Firma odbudowała także kanały sprzedaży na newralgicznych rynkach i uporządkowała kwestie dystrybucji swoich urządzeń. Był to bez wątpienia jeden z najbardziej pracowitych i widowiskowych okresów w historii firmy.

ZOBACZ: www.zortrax.pl


Najlepsza Nowa Polska Firma 2018

.

3D Automation to nowa firma zlokalizowana w Olsztynie, specjalizującą się w technologiach fotopolimerowych. Firma zaprezentowała w tym roku autorską drukarkę 3D, drukującą z żywic światłoutwardzalnych Threedee All-in-one.

ZOBACZ: www.3dautomation.pl

3D-TAL to pochodząca z Łagowa firma usługowa, prezentująca dość bezkompromisowe podejście do kwestii technologii przyrostowych. Swój park maszynowy oparła o jedną z najnowocześniejszych drukarek 3D do metalu w Polsce – ProX DMP 320 oraz bogate zaplecze techniczne do post-processingu. Posiada także proszkową maszynę ProJet 660 Pro. Obsługuje firmy przemysłowe i motoryzacyjne.

ZOBACZ: www.3d-tal.com

Global3D to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sklepów internetowych z drukarkami 3D i filamentami, posiadająca bardzo szeroką gamę produktów.

ZOBACZ: www.global3d.pl

HMF Chemical Advanced Materials to nowa marka filamentów będąca konsorcjum złożonym z laureatem Nagród Polskiej Branży Druku 3D CORO Technology, Mifon Chemical oraz P3D. Specjalizuje się w produkcji specjalistycznych materiałów inżynieryjnych dedykowanych dla przemysłu.

ZOBACZ: www.hmfchemical.com

Instytut Wyobraźni to warszawska firma rozwijająca programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży z zakresu projektowania i druku 3D. Oferuje programy dla dzieci w czterech kategoriach wiekowych, jak również szkolenia dla dorosłych.

ZOBACZ: www.instytutwyobrazni.pl


Najlepsza Polska Drukarka 3D 2018

3DGence Industry F340

3DGence Industry F340 to flagowy model drukarki 3D śląskiego producenta, skierowany do firm przemysłowych. Jest w szczególności dedykowana do pracy z materiałami wysokotemperaturowymi, m.in. dzięki zamkniętej i podgrzewanej komorze roboczej. Jako pierwsza i dotąd jedyna polska drukarka 3D może się poszczycić certyfikatem TÜV Rheinland.

ATMAT Saturn

ATMAT specjalizuje się w produkcji wielkogabarytowych drukarek 3D skierowanych do przemysłu. Najpopularniejszym modelem firmy jest ATMAT Saturn o imponującym obszarze roboczym na poziomie 1200 × 1000 × 1000 mm oraz zamkniętej i podgrzewanej komorze roboczej.

Sinterit Lisa

Jedna z najbardziej znanych polskich drukarek 3D, a zarazem jedna z pierwszych desktopowych drukarek 3D typu SLS na świecie. Nieustannie rozwijana i modyfikowana, sukcesywnie poszerza grono użytkowników.

SondaSys

SondaSys – zeszłoroczny zwycięzca kategorii Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D Roku, podobnie jak Sinterit jest oparty o technologię selektywnego spiekania proszków poliamidowych laserem (SLS), ale jest bez porównania większą maszyną, przystosowaną do pracy w warunkach przemysłowych. Urządzenie charakteryzuje się precyzyjnym systemem optycznym oraz system zmiany wielkości komory roboczej – zaczyna się od pojemności na poziomie 250 x 250 x 350 mm i może zostać przeskalowana do 350 x 350 x 600 m.

Zortrax M200 Plus

Zortrax M200 Plus, czyli odświeżona wersja flagowego modelu Zortraxa, to wciąż ta sama wysoka jakość wydruków i prostota obsługi połączona z całą masą nowych funkcjonalności i modyfikacji, które wynoszą te dwa aspekty na jeszcze wyższy poziom. Komunikacja bezprzewodowa wraz z zintegrowaną kamerą video, całkowicie przebudowane extruder i głowica drukująca, czujnik przepływu filamentu czy możliwość drukowania z materiałów elastycznych – to wszystko zapewnia M200 Plus miejsce w światowej czołówce desktopowych drukarek 3D typu FDM / FFF. Warto też zaznaczyć, że model M200 zdobywał I nagrodę w tej kategorii podczas wszystkich edycji plebiscytu.


Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D 2018

3DGence Double P255

3DGence DOUBLE P255 jest kontynuacją popularnego modelu 3DGence One, który od 2014 roku należy do najpopularniejszych, polskich drukarek 3D na rynku. Nowa drukarka 3D została wyposażona w dwie głowice drukujące, system szybkiej wymiany głowic drukujących oraz ceramiczny stół roboczy. Głowice są automatycznie pozycjonowane względem stołu roboczego dzięki autokompensacji. Obszar roboczy urządzenia to 190 x 255 x 195 mm. Do komunikacji wykorzystywany jest panel LCD o przekątnej ekranu 4,3”.

Blixet Elba

Elba to fotopolimerowa drukarka 3D pracująca w technologii UDL / DLP, autorstwa sosnowieckiej firmy Blixet. Jej obszar roboczy to 220 x 125 x 260 mm. W pracy wykorzystuje ekran LCD. Zapewnia rozdzielczość punktową na poziomie 85 µm oraz minimalną rozdzielczość warstwy od 25 µm.

Sinterit Lisa 2 PRO

Sinterit Lisa 2 PRO, to następca popularnej „jedynki„. W nowym modelu zwiększono obszar roboczy do poziomu 150 x 200 x 260 mm, wprowadzono azotową komorę umożliwiającą pracę z bardzo szerokim spektrum materiałów eksploatacyjnych oraz zaproponowano całkowicie nowy design. Do urządzenia można dokupić system do post-processingu (tzw. „end-to-end„) w postaci przesiewacza do proszków oraz piaszczarki.

UBOT P440

Krakowski UBOT 3D zaprezentował w 2018 roku urządzenie mające ambicje konkurować z najlepszymi drukarkami 3D w klasie przemysłowej, drukującymi z termoplastów w formie żyłki. P440 został wyposażony w całą masę funkcjonalności w postaci m.in. zamkniętej i podgrzewanej komory roboczej z niezależnym obiegiem powietrza, autorskim extruderem UBOT Hercules oraz głowicą Hotend Hellfire pozwalającą na stosowanie materiałów wysokotemperaturowych. Interesującą funkcjonalnością jest także podtrzymanie prądowe – drukarka 3D ma być w stanie kontynuować pracę po ustaniu zewnętrznego zasilania. Urządzenie zostało docenione w tym roku Złotym Medalem w konkursie organizowanym przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.

VShaper 500

VShaper 500 to nowa pozycja w ofercie rzeszowskiego VeraShape. Drukarka 3D została wyposażona w dwie głowice drukujące i zamkniętą oraz podgrzewaną komorę roboczą. Obszar roboczy to 440 x 430 x 450 mm. Urządzenie również zostało docenione w tym roku Złotym Medalem w konkursie organizowanym przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Zortrax Inkspire

Zortrax Inkspire to jedna z najgłośniejszych premier w polskiej branży druku 3D 2018 r. Firma kojarzona do tej pory wyłącznie z urządzeniami pracującymi w technologii FDM / FFF zaprezentowała na jesieni pierwszą drukarkę 3D pracującą w technologii UV LCD, drukującą z żywic światłoutwardzalnych. W pracy wykorzystuje wyświetlacz LCD o wysokiej rozdzielczości z ultrafioletowym podświetleniem LED. Według Zortraxa, Inkspire pracuje 8 razy szybciej i 9 razy dokładniej, niż wiodące drukarki 3D tego typu na rynku. Obszar roboczy urządzenia to 74 x 132 x 175 mm, a minimalna wysokość warstwy to 25 µm. Wraz z premierą drukarki 3D Zortrax zaprezentował własną myjkę do płukania wydruków oraz szeroką paletę własnych żywic.


Najlepszy Polski Producent Filamentów 2018

Devil Design był równie aktywny w sferze produkcji filamentów co w sferze… medialnej. Oprócz wytwarzania popularnych materiałów do drukarek 3D typu FDM / FFF, firma jest operatorem największego w Polsce forum zrzeszającego pasjonatów amatorskiego druku 3D – RepRapy.pl oraz uruchomiła własny serwis internetowy poświęcony technologiom addytywnym – Przyrostowo.pl, na którym publikuje znana z łamów Centrum Druku 3D Klaudia Misztal. Jeśli chodzi o główny profil działalności, Devil Design przeniósł się do nowej, dużo większej siedziby, zainstalował czwartą linię produkcyjną, a wszystko to okrasił zmianą logo oraz opakowań.

ZOBACZ: www.devildesign.com

Chociaz HMF Chemical Advanced Materials to nowa firma na rynku, jej twórcy mają już dość bogate doświadczenie w obszarze szeroko pojętego przetwórstwa tworzyw sztucznych. Firma specjalizuje się w produkcji wysoko wyspecjalizowanych materiałów, charakteryzujących się wysoką wytrzymałością i niskim skurczem. Na dodatek są sprzedawane na najprawdopodobniej najbardziej stylowych szpulach w Polsce…

ZOBACZ: www.hmfchemical.com

Finnotech – właściciel marki F3D Filament, to jedna z najdłużej działających firm w Polsce zajmujących się produkcją filamentów do drukarek 3D typu FDM / FFF. Posiada w swoje ofercie szerokie portfolio materiałów, począwszy od tradycyjnego ABS i PLA, a skończywszy na Bioflex, Nano-Carbon czy PMMA. Produkty firmy są obecne praktycznie na całym świecie, korzysta z nich również wielu producentów drukarek 3D, którzy oferują je pod własną marką.

ZOBACZ: www.f3dfilament.com

Dwukrotny z rzędu zwycięzca tej kategorii (w latach 2016-2017), sukcesywnie rozwija swoją sprzedaż na rynkach zagranicznych. Filamenty Fiberlogy można kupić w większości krajów Europy oraz w Ameryce Północnej (USA) i Południowej (Brazylia). Posiada w ofercie szeroką paletę materiałów, począwszy od popularnych PLA i ABS, poprzez HIPS i PETG, na specjalistycznych nylonach, materiałach elastycznych i modyfikowanych PLA kończąc. Czy firmie uda się po raz trzeci zająć I miejsce na podium?

ZOBACZ: www.fiberlogy.com

Noctuo to kolejny producent specjalizujący się w produkcji materiałów specjalnych, dedykowanych do przemysłu i sektora medycznego. Jego portfolio jest tak szerokie jak pomysły i potrzeby jego klientów. Jeżeli mamy problem ze znalezieniem odpowiedniego surowca na rynku, istnieje spore prawdopodobieństwo, że znajduje się on w ofercie Noctuo.

ZOBACZ: www.noctuo.pl

Spectrum Filaments rozpoczęło 2018 rok od całkowitego rebrandingu – zmianie uległy logo spółki, opakowania filamentów oraz identyfikacja wizualna. Same materiały staniały, a na dodatek wzrosła ich waga (z 0,85 kg do pełnego kilograma). Firma wprowadziła wiele nowości do oferty zarówno kolorystycznych jak i gatunkowych (m.in. Tough PLA, Smart ABS, nylon), ogłosiła także prace nad nowym filamentem ceramicznym. Cały czas rozwija kanały sprzedaży w Europie i na świecie, stając się pod tym względem jedną z najpopularniejszych polskich marek.

ZOBACZ: www.spectrumfilaments.com


Najlepszy Polski Dystrybutor Desktopowych Drukarek 3D i Filamentów 2018

AEMCA dostarcza od 2014 roku drukarki 3D i filamenty XYZPrinting, będąc jednym z największych dystrybutorów desktopowych drukarek 3D w Polsce.

ZOBACZ: www.aemca.pl

Blackfrog posiada w ofercie bardzo szeroki asortyment drukarek 3D, jednakże najbardziej znany jest ze sprzedaży Orignal Prusa i3, niezwykle popularnych urządzeń dla amatorów i małego biznesu.

www.blackfrog.pl

W segmencie desktopowym CadXpert dostarcza drukarki 3D MakerBota i Formlabs, którego jest wyłącznym dystrybutorem w kraju. Dodatkowo firma dostarcza skanery 3D i profesjonalne oprogramowanie klasy CAD.

ZOBACZ: www.cadxpert.pl

filaments4U – marka należąca do Łukasza Długosza, wieloletniego redaktora Centrum Druku 3D i obecnie właściciela 3D w Praktyce, jest dystrybutorem popularnych, fotopolimerowych drukarek 3D Liquid Crystal.

ZOBACZ: www.filaments4u.com

get3D to wyłączny dystrybutor Ultimakera i Raise3D oraz filamentów Innofil3D – marki należącej do koncernu BASF. Jest dwukrotnym zwycięzcą tej kategorii (w latach 2014 i 2017) i nigdy w historii plebiscytu nie znalazł się poza podium.

ZOBACZ: www.get3d.pl

Żadna firma w Polsce nie może pochwalić się tak szerokim asortymentem drukarek 3D jak Seb-Comp. Firma jest najbardziej znana ze sprzedaży urządzeń Wanhao, jednakże w jej ofercie można znaleźć znakomitą większość drukarek 3D jakie są na rynku. Seb-Comp jest także producentem popularnego środka adhezyjnego NeedIT.

ZOBACZ: www.drukarki3d.seb-comp.pl


Najlepszy Polski Sklep Internetowy z Drukarkami 3D i Filamentami 2018

3Drukarki.pl to jeden z najpopularniejszych sklepów internetowych z drukarkami 3D, filamentami i akcesoriami do druku 3D w Polsce. Jest czołowym dostawcą filamentów Devil Design, posiada w ofercie drukarki 3D Prusa Research, Ultimaker, Raise3D oraz Flashforge. W zeszłym roku zajął II miejsce w kategorii Najlepszego Dystrybutora Desktopowych Drukarek 3D i Filamentów Roku.

ZOBACZ: www.3drukarki.pl

3D Filamenty to jeden z najdłużej działających sklepów z drukarkami 3D i filamentami w kraju. Posiada w ofercie produkty Ultimakera, MakerBota, Buildera czy DWS Systems oraz kilkanaście marek filamentów z Formfuturą, colorFabbem i igusem na czele.

ZOBACZ: www.3dfilamenty.com

3DReaktor to sklep z szerokim asortymentem filamentów oraz akcesoriów do drukarek 3D. W ofercie znajdziemy produkty m.in. Fiberlogy, Noctuo, Spectrum, czy Nebula.

ZOBACZ: www.3dreaktor.pl

CAD Event to sklep z drukarkami 3D i filamentami takich firm jak Zortrax, 3DGence, ATMAT, Graften, HBot3D, Noctuo, F3D Finnotech, Pri-Mat 3D, czy Spectrum. Jak wskazuje na to nazwa, firma posiada w ofercie również rozwiązania CAD – oprogramowanie i stacje robocze.

ZOBACZ: www.cadevent.pl

Global3D posiada w ofercie drukarki 3D takich firm jak Zortrax, Ultimaker, Raise3D, XYZPrinting, Blixet, czy Graften oraz filamenty Fiberlogy, Barrus, czy Pri-Mat 3D.

ZOBACZ: www.global3d.pl

Firma będąca od wielu lat autoryzowanym przedstawicielem Canon, działa z powodzeniem także w segmencie druku 3D. Posiada w ofercie drukarki 3D Zortrax, Ubot3D, 3DGence, ATMAT, czy CraftBot oraz filamenty Fiberlogy, Spectrum, czy Noctuo.

ZOBACZ: www.fiskomp.pl


Najlepszy Polski Dystrybutor Przemysłowych Drukarek 3D 2018

Dystrybutor przemysłowych drukarek 3D Systems i OR Laser ma za sobą kolejny udany rok, instalując m.in. dwa duże systemy do druku 3D z metalu w 3D-TAL i Medgal. Firma została zwycięzcą tej kategorii w 2015 roku – w kolejnych latach dwukrotnie zajmowała miejsca na podium.

ZOBACZ: www.3d-lab.pl

3D Phoenix „awansował” z dystrybutora desktopowych drukarek 3D na dostawcę rozwiązań stricte przemysłowych za sprawą umów dystrybucyjnych z amerykańskim Markforged oraz tajwańskim XYZPrinting, w zakresie maszyn klasy professional.

ZOBACZ: www.3dphoenix.pl

Bibus Menos to dwukrotny zdobywca nagród głównych w tej kategorii. Firma jest dystrybutorem maszyn drukujących w technologiach SLS i DMLS niemieckiego EOS’a oraz szeregu innych specjalistycznych urządzeń w rodzaju Rapid Shape czy Lithoz. W 2018 roku dołączyła do oferty maszyny szwajcarskiego Sintratec.

ZOBACZ: www.bibusmenos.pl

CadXpert dokonuje w Polsce rzeczy niemożliwych – w kraju zdominowanym przez tanie konstrukcje z Chin sprzedaje całą masę wysokobudżetowych, przemysłowych drukarek 3D Stratasysa, drukujących zarówno z termoplastów jak i żywic światłoutwardzalnych.

ZOBACZ: www.cadxpert.pl

Integart to największy polski dystrybutor rozwiązań HP – od tego roku wdraża także przemysłowe drukarki 3D działające w technologii Multi Jet Fusion. Pierwszym klientem firmy był Cubic Inch – jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm usługowych w kraju. Od września 2018 r. za sprzedaż drukarek 3D HP odpowiedzialny jest Eryk Wąsek, były dyrektor handlowy Materialise i prezes 3DTeam.

ZOBACZ: www.drukarki3dhp.pl

MTT Polska to autoryzowany dystrybutor fotopolimerowych drukarek 3D włoskiego DWS Systems, które od lat należy do absolutnej czołówki producentów maszyn drukujących w technologii SLA. W tym roku firma dokonała szeregu wdrożeń, wśród nich instalację w Technology Applied.

ZOBACZ: www.mttpolska.pl

Solveere to dostawca drukarek 3D takich producentów jak EnvisionTEC, TierTime, TPM czy BLT. Posiada w ofercie technologie druku 3D z termoplastów, żywic światłoutwardzalnych, proszków poliamidowych i metali. Co roku zajmuje miejsce na podium najlepszych dystrybutorów przemysłowych drukarek 3D.

ZOBACZ: www.solveere.pl


Najlepsza Polska Firma Usługowa 2018

Wrocławski 3dl.tech po cichu wyrósł na jedną z najlepszych firm usługowych w Polsce. Firma stworzona przez absolwentów Politechniki Wrocławskiej, będącej jednym z najważniejszych ośrodków akademickich skupionych wokół technologii addytywnych, została operatorem przemysłowej maszyny typu SLS ProX 500 Plus, stojącej w centrum druku 3D Kieleckiego Parku Technologicznego. 3dl.tech świadczy kompleksowe usługi projektowe oraz realizuje wydruki 3D w oparciu o znakomitą większość dostępnych technologii przyrostowych.

ZOBACZ: www.3dl.tech

CadXpert od początku swojej działalności jest kojarzony głównie ze sprzedażą drukarek 3D, jednakże firma od dłuższego czasu świadczy także usługi druku 3D, wykonywane praktycznie w każdej dostępnej technologii przyrostowej. Zajmuje się także projektowaniem 3D, skanowaniem 3D i powiązanymi z tym usługami inżynierii odwrotnej.

ZOBACZ: www.cadxpert.pl

W tym roku Cubic Inch zaskoczyło całą branżę druku 3D ogłaszając instalację drukarki 3D Jet Fusion produkcji HP. Firma z miejsca stała się jednym z głównych dostawców wydruków 3D w kraju za sprawą superszybkiej technologii Multi Jet Fusion.

ZOBACZ: www.cubicinch.pl

Firma kojarzona z produkcją popularnych drukarek 3D PRIME przeszła sporą metamorfozę i dziś zajmuje się głównie usługami druku 3D w naprawdę wielkiej skali. Wykorzystuje do tego park maszynowy liczący kilkanaście wielkoformatowych drukarek 3D typu FDM własnego autorstwa.

ZOBACZ: www.monkeyfab.com

Od 2015 roku, tj. samego początku istnienia tej kategorii jej zwycięzcą zawsze zostawało Materialise. To największa firma świadcząca usługi druku 3D w Polsce, specjalizująca się w technologiach proszkowych. Nikt inny nie posiada tak wielkiego parku maszynowego i nie działa na tak wielką skalę.

ZOBACZ: www.materialise.com

Solveere to od lat klasa sama dla siebie, świadcząc kompleksowe usługi dla przemysłu. W ofercie oprócz technologii addytywnych posiada vacuum casting, frezowanie CNC oraz coraz aktywniej działa w obszarze przetwórstwa tworzyw sztucznych. W zeszłym roku zajęła też czołowe miejsce wśród najbardziej dochodowych polskich spółek w polskiej branży druku 3D.

ZOBACZ: www.solveere.pl

Technology Applied to kolejny dowód na to, jak ciężką pracą, zaangażowaniem i wiedzą na odpowiednio wysokim poziomie można w krótkim czasie odnieść sukces nawet na najbardziej wymagającym i zatłoczonym rynku. Rok temu firma Jarosława Kozaka zajęła II miejsce w tej kategorii ustępując jedynie Materialise. Czy w tym roku uda jej się poprawić lub przynajmniej powtórzyć ten sukces?

ZOBACZ: www.technology-applied.com


Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku 2018

X Dni Druku 3D w Kielcach

Jubileuszowa, X-ta edycja największej w Polsce imprezy targowej – Dni Druku 3D w Kielcach, cieszyła się jak zawsze dużym zainteresowaniem odwiedzających. Wydarzeniem targów były oficjalne, polskie premiery drukarek 3D HP i SondaSys oraz atomizera ATO One.

Konferencja „Druk 3D w metalu” w Poznaniu

Czerwcowa konferencja „Druk 3D w metalu” jaka odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas ITM Polska była pierwszym wydarzeniem zorientowanym stricte wokół zagadnienia technologii przyrostowych opartych o proszki metalu. Na konferencji wystąpili czołowi specjaliści i eksperci w kraju.

Konferencja „Additive Manufacturing Meeting 2018” we Wrocławiu

II edycja konferencji „Additive Manufacturing Meeting 2018” na Politechnice Wrocławskiej zebrała czołowych specjalistów z różnych obszarów wykorzystania technologii addytywnych. Oprócz serii wykładów, odwiedzający mogli też odwiedzić stoiska firm prezentujących swoje rozwiązania.

Altamira VC inwestuje 6,6 mln PLN w 3D LAB

Międzynarodowe sukcesy 3D Lab zostały docenione w kraju – fundusz Altamira VC zainwestował w spółkę 6,6 mln PLN wspierając ją w uruchomieniu produkcji atomizerów ATO Lab oraz rozwoju sieci sprzedaży maszyn na świecie.

III Forum Druku 3D

Forum Druku 3D – konferencja organizowana przez CadXpert, rozwinęła się w jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce. Podczas październikowej, III edycji wydarzenia gośćmi specjalnymi byli m.in. James Short i Nicolay Goltsberg ze Stratasys, profesor Stefan Szczepanik z AGH w Krakowie i Aleksander Banaś z Polskich Zakładów Lotniczych A. Sikorsky Company w Mielcu.


Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Desktop 2018

Formlabs jest wciąż niekwestionowanym liderem wśród producentów fotopolimerowych drukarek 3D klasy desktop, rozwijając model The Form 2 i wzbogacając go o coraz to nowe i bardziej specjalistyczne żywice oraz urządzenia peryferyjne – myjkę FormWash i stację do naświetlania UV FormCure.

Prusa Research to prawdziwy fenomen… Mimo, że rynek jest zalewany chińskimi kopiami jego konstrukcji, czeska firma z roku na rok notuje gigantyczne wzrosty sprzedaży. Oprócz popularnego modelu Prusa i3, firma wypuściła na rynek pierwsza, fotopolimerową drukarkę 3D. Jesienią zajęła pierwsze miejsce w rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe„, oceniającym najszybciej rosnące spółki technologiczne w Europie Środkowej. Firma Josefa Prusy w ciągu ostatnich czterech lat osiągnęła wzrost przychodów na poziomie aż 17 tys. procent!

Ultimaker ma za sobą kolejny mocny rok. Holendrzy wprowadzili na rynek nowy model drukarki 3D – Ultimaker S5 wynoszący wszystkie najważniejsze funkcjonalności popularnego modelu Ultimaker 3 na jeszcze wyższy poziom. Firma nawiązała także niezwykle prestiżową współpracę z praktycznie wszystkimi najważniejszymi koncernami chemicznymi świata w zakresie optymalizacji drukarki 3D pod produkowane przez nich filamenty. Wciąż rozwijana jest także CURA – najlepszy program do przygotowywania modeli do druku 3D na licencji open-source.

Wanhao to jeden z najprężniej rozwijających się chińskich producentów drukarek 3D, posiadający w portfolio kilkanaście modeli urządzeń.

XYZPrinting to jeden z liderów rynku desktopowych drukarek 3D. W tym roku firma wprowadziła kilka nowych urządzeń, rozwija także dział przemysłowych systemów do druku 3D.


Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Industrial 2018

Włoski DWS Systems to jeden z czołowych producentów specjalistycznych drukarek 3D drukujących z żywic światłoutwardzalnych.

Cellink rewolucjonizuje sektor biodruku 3D swoimi urządzeniami, które wyróżniają się z jednej strony bardzo przystępnymi – jak na tą klasę urządzeń cenami, a z drugiej innowacyjnym podejściem do materiałów eksploatacyjnych, tzw. biotuszy.

EOS to lider rynku przemysłowych drukarek 3D typu SLS i DMLS, który jest jednym z najważniejszych graczy w obszarze urządzeń dla seryjnej produkcji wykorzystującej technologie addytywne.

HP sukcesywnie zaznacza swoją obecność w branży druku 3D wkraczając na kolejne rynki lokalne oraz prezentując rozszerzone funkcjonalności swoich drukarek 3D. W tym roku zaprezentował pierwszą w swojej ofercie maszynę do druku 3D z metali oraz dwa tańsze modele urządzeń drukujących z proszków poliamidowych, tworzących je za to w pełnym kolorze.

Stratasys pozostaje największym producentem przemysłowych drukarek 3D na świecie, lecz wydaje się, że wszystko co najlepsze ma dopiero przed sobą. W tym roku firma przedstawiła m.in. STEP – nowatorską i ultraszybką technologię druku 3D z tworzyw sztucznych.


Najlepsza Zagraniczna Desktopowa Drukarka 3D 2018

Anycubic Photon

Anycubic Photon to tania, chińska drukarka 3D drukująca z żywic światłoutwardzalnych, naświetlanych ekranem LCD. Pomaga wejść w technologię żywiczne całej masie hobbystów i amatorów w Polsce i na świecie.

Liquid Crystal

Liquid Crystal brytyjskiego Photocentric zainicjował kilka lat temu trend tworzenia fotopolimerowych drukarek 3D opartych o ekran LCD. Dziś to jedno z najpopularniejszych urządzeń w tej klasie.

MakerBot Method

W grudniu, na sam koniec roku, MakerBot przygotował dla wszystkich nie lada niespodziankę w postaci pierwszej od lat premiery nowego urządzenia. Method to z jednej strony głęboki ukłon w kierunku branży przemysłowej, a z drugiej ostateczne zerwanie firmy z marzeniami o podboju segmentu konsumenckiego.

Prusa i3 Mk3

Flagowa drukarka 3D Josefa Prusy, stojąca za jego oszałamiającym sukcesem. Jest nieustannie rozwijana i ulepszana, przez co nieustannie cieszy się dużą popularnością.

The Form 2

The Form 2 to najczęściej kupowana drukarka 3D klasy desktop drukująca w technologii SLA. Dzięki systematycznemu wprowadzaniu kolejnych specjalistycznych żywic do oferty, Formlabs uczynił ze swojego urządzenia prawdziwie profesjonalną drukarkę 3D, z której korzysta nie tylko przemysł lecz również medycyna.

Ultimaker S5

Ultimaker S5 to kolejny krok holenderskiego producenta w kierunku pełnej automatyzacji procesu druku 3D. Duży obszar roboczy, dwie głowice drukujące, komunikacja bezprzewodowa, coraz lepsze i bardziej intuicyjne oprogramowanie. Jednakże prawdziwa rewolucja odbywa się w materiałach eksploatacyjnych, które rozwijane są z myślą o Ultimakerze przez największe koncerny chemiczne świata.


Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku 2018

STEP – ultraszybka technologia druku 3D z tworzyw sztucznych Stratasys

Nowatorska technologia STEP bazująca na zjawisku elektrofotografi, jest rozwijana przez firmę Evolve Additive Solutions, należącą do Stratasysa. Twórcy nowej metody przedstawiają ją jako aż 50 razy szybszą niż istniejące technologie druku 3D tworzące detale z tworzyw sztucznych.

Premiera HP Metal Jet

We wrześniu 2018 roku HP rozwijające od kilku lat autorską technologię druku 3D opartą o proszki poliamidowe postanowił iść o krok dalej i przedstawił pierwszą maszynę drukującą z proszków metalicznych. Wśród pierwszych klientów znaleźli się Volkswagen, Wilo –  wiodący na świecie producent pomp oraz układów pompowych, Primo Medical Group czy OKAY Industries. Partnerami technologicznymi projektu zostali GKN Powder Metallurgy i Parmatech.

PRUSA RESEARCH liderem rankingu najszybciej rosnących spółek technologicznych w Europie Środkowej

Prusa Research – czeska spółka produkująca amatorskie drukarki 3D do samodzielnego montażu Prusa i3, zajęła pierwsze miejsce w rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe„, oceniającym najszybciej rosnące spółki technologiczne w Europie Środkowej. Firma Josefa Prusy w ciągu ostatnich czterech lat osiągnęła wzrost przychodów na poziomie 17 tys. procent!

Rekordowy formnext 2018

Targi formnext we Frankfurcie nad Menem to największa impreza targowa poświęcona technologiom przyrostowym na świecie. Organizatorzy po raz kolejny mogli pochwalić się nowymi rekordami w liczbie wystawców i odwiedzających.

BASF wkracza na rynek druku 3D

Gdy w sierpniu 2017 roku BASF przejął popularnego holenderskiego producenta filamentów do drukarek 3D – Innofil3D, mogliśmy się spodziewać, że wkrótce koncern podejmie dalsze kroki w tym obszarze. W roku 2018 BASF był jednym z najaktywniejszych graczy w branży, przejmując kolejne spółki technologiczne, inwestując w Materialise oraz nawiązując ścisłe współprace z czołowymi firmami z branży, m.in. Ultimakerem.


Największe Rozczarowanie Roku 2018

Koniec Printrbot

W ciągu ostatnich dwóch lat działalność zakończyło wiele znanych i wydawałoby się, że perspektywicznych firm z branży druku 3D, ale żadne bankructwo nie było chyba tak zaskakujące i smutne zarazem, jak amerykańskiego Printrbota – jednego z pionierów amatorskiego druku 3D. Niestety koniec firmy nie miał źródła wyłącznie w narastającej presji chińskich producentów, ile w nieudolności twórcy i CEO Printrbota – Brooka Drumma, który jak sam przyznał, nie wiedział nawet że zaczyna mu brakować pieniędzy na koncie firmowym…

Parlament Europejski przyjmuje kontrowersyjną rezolucję w sprawie druku 3D

W wakacje Parlament Europejski debatował nad kwestią praw autorskich w kontekście technologii druku 3D i jak to ma w zwyczaju, doszedł do wielu niepokojących konkluzji. Europosłowie nie mogą się pogodzić z faktem, że dystrybucja plików 3D i ich produkcja odbywa się poza ich kontrolą i przymierzają się do regulacji tego sektora. Nikt równocześnie nie widzi aby teraz był z tym jakikolwiek problem – po prostu Parlament Europejski chce mieć nad tym wszystkim nadzór. Artykuł na ten temat był najczęściej czytanym artykułem 2018 roku.

Medialna histeria wokół powrotu „pistoletu z drukarki 3D”

Temat drukowanych pistoletów powrócił… Lewicowa część cywilizowanego świata dostrzegła w tym jeden z największych problemów ludzkości, wyolbrzymiając go i zanurzając w otchłanie absurdu. Coś co wydawało się, że już dawno powinno trafić na śmietnik drukowanej w 3D historii, zostało wyciągnięte na wierzch, otrzepane z zapomnienia i postawione na piedestał. Media głównego nurtu od nowa debatowały nad niebezpieczeństwami jakie niesie ze sobą drukarka 3D. Wydaje się, że jedyny problem jaki mają dziś przeciwnicy „pistoletu z drukarki 3D” jest taki, że nikt od niego jeszcze nie zginął…?

Obsidian – kolejne fiasko z Kickstartera

Ten projekt wydawał się być tak prosty w realizacji, że aż niemożliwym było, aby cokolwiek mogło pójść z nim nie tak… Kodama to firma, która w 2015 roku zdobyła duże dofinansowanie na produkcję drukarki 3D Trinus. Projekt zakończył się wielkim sukcesem, zamówienia zostały szybko zrealizowane, stając się jednym z przykładów na to jak powinna wyglądać profesjonalna kampania kickstarterowa. W 2017 roku Kodama powróciła z kolejnym projektem – Obsidianem. Ponownie zdobyła duże dofinansowanie, z tym że tym razem był to ostatni pozytyw w tym projekcie. Z zespołu odszedł jeden z kluczowych inżynierów odpowiedzialnych za projekt, który próbował pozyskać finanse na kopię Obsidiana na Indiegogo. Póki co projekt w dalszym ciągu nie doczekał się finalizacji, a całe zaufanie do Kodamy wypracowane przy Trinusie legło w gruzach…

Brak The FUSE 1 od Formlabs

W 2017 roku Formlabs ogłosił premierę nowej drukarki 3D drukującej z proszków poliamidowych w technologii SLS. Po gigantycznym sukcesie fotopolimerowych The Form 1 i The Form 2, oczekiwania wobec The Fuse 1 były olbrzymie. Niestety póki co drukarka 3D nie tylko nie trafiła na rynek, to nie wiadomo kiedy to w ogóle nastąpi? Aktualnie podawana data to przełom 2019 i 2020 roku, jednakże nie jest ona w żaden sposób wiążąca…

[accordions] [accordion title=”ROZWIŃ skróconą listę nominowanych” load=”hide”]

Człowiek Roku 2018:

  • Maciej Dukat i Piotr Gurga – CadXpert
  • Jarosław Kozak – Technology Applied
  • Sebastian Mazurek – Seb-Comp
  • Maciej Patrzałek – SondaSys
  • Robert Rałowicz i Jakub Rozpendowski – 3D Lab

Najlepsza Polska Firma 2018:

  • 3DGence
  • 3D Lab
  • CadXpert
  • Sinterit
  • SondaSys
  • Zortrax

Najlepsza Nowa Polska Firma 2018:

  • 3D Automation
  • 3D-TAL
  • Global3D
  • HMF Chemical Advanced Materials
  • Instytut Wyobraźni

Najlepsza Polska Drukarka 3D 2018:

  • 3DGence Industry F340
  • ATMAT Saturn
  • SondaSys
  • Sinterit Lisa
  • Zortrax M200 Plus

Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D 2018:

  • 3DGence Double
  • Blixet Elba
  • Sinterit Lisa 2 PRO
  • UBOT P440
  • VShaper 500
  • Zortrax Inkspire

Najlepszy Polski Producent Filamentów 2018:

  • Devil Design
  • HMF Chemical Advanced Materials
  • F3D Filament
  • Fiberlogy
  • Noctuo
  • Spectrum Filaments

Najlepszy Polski Dystrybutor Desktopowych Drukarek 3D i Filamentów 2018:

  • AEMCA
  • Blackfrog.pl
  • CadXpert
  • Filaments4U
  • get3D
  • Seb-Comp

Najlepszy Polski Sklep Internetowy z Drukarkami 3D i Filamentami 2018:

  • 3Drukarki.pl
  • 3D Filamenty
  • 3D Reaktor
  • CAD Event
  • Global3D
  • FIS-KOMP

Najlepszy Polski Dystrybutor Przemysłowych Drukarek 3D 2018:

  • 3D Lab
  • 3D Phoenix
  • Bibus Menos
  • CadXpert
  • Integart
  • MTT Polska
  • Solveere

Najlepsza Polska Firma Usługowa 2018:

  • 3dl.tech
  • CadXpert
  • Cubic Inch
  • Monkeyfab
  • Materialise
  • Solveere
  • Technology Applied

Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku 2017:

  • X Dni Druku 3D w Kielcach
  • Konferencja „Druk 3D w metalu” w Poznaniu
  • Konferencja „Additive Manufacturing Meeting 2018” we Wrocławiu
  • Altamira VC inwestuje 6,6 mln PLN w 3D LAB
  • III Forum Druku 3D

Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Desktop 2017:

  • Formlabs
  • PRUSA Research
  • Ultimaker
  • Wanhao
  • XYZPrinting

Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Industrial 2017:

  • DWS Systems
  • Cellink
  • EOS
  • HP
  • Stratasys

Najlepsza Zagraniczna Desktopowa Drukarka 3D 2017:

  • Anycubic Photon
  • Liquid Crystal
  • MakerBot Method
  • Prusa i3 Mk3
  • The Form 2
  • Ultimaker S5

Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku 2017:

  • STEP – ultraszybka technologia druku 3D Stratasys
  • Premiera HP Metal Jet
  • PRUSA RESEARCH liderem rankingu najszybciej rosnących spółek technologicznych w Europie Środkowej
  • Rekordowy formnext 2018
  • BASF wkracza na rynek druku 3D

Największe Rozczarowanie Roku 2017:

  • Koniec Printrbot
  • Parlament Europejski przyjmuje kontrowersyjną rezolucję w sprawie druku 3D
  • Medialna histeria wokół powrotu „pistoletu z drukarki 3D
  • Obsidian – kolejne fiasko z Kickstartera
  • Brak The FUSE 1 od Formlabs
[/accordion] [/accordions]
Scroll to Top