Najdoskonalsza proteza dłoni możliwa do wydrukowania na niskobudżetowej drukarce 3D

Dwa tygodnie temu pisałem o fantastycznym projekcie autorstwa wrocławskiej firmy PriPla, która wydrukowała na MakerBot Replicatorze 2 protezę dłoni dla 8-letniej dziewczynki z niewykształconą dłonią. Proteza była oparta o otwarty projekt Richarda Van Asa i Ivana Owena, który jest dostępny do ściągnięcia za darmo z Thingiverse. Drukowana na drukarce 3D proteza jest fantastycznym rozwiązaniem, gdyż jej koszty są relatywnie niewielkie – co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci, które szybko rosną i protezy należy dość często wymieniać. Mają jednak też pewną – dość prozaiczną wadę… nie są zbyt ładne. I nie chodzi tu bynajmniej o kolor filamentu z jakiego zostały wydrukowane, lecz o sam kształt, który jest dość „toporny„. Steve Wood – inżynier z brytyjskiej firmy Gyrobot Ltd. opublikował w zeszłym roku projekt protezy dłoni, która stanowi najbardziej zaawansowany i realistycznie wyglądający ze wszystkich dostępnych w sieci. Teraz powraca z jej trzecią wersją, wykonaną przy użyciu elastycznego materiału – Filaflex, który zapewnia protezie prawdziwie ludzki wygląd!

Mimo dość krótkiego stażu, Steve Wood powoli zdobywa status legendy w świecie druku 3D. Jego rewolucyjnie wyglądająca proteza Flexy-Hand zaprezentowana w marcu zeszłego roku była prawdziwą rewolucją jeśli chodzi o tego typu projekty drukowane na niskobudżetowych drukarkach 3D. To co wyróżniało ją spośród innych tego typu projektów, to dłoń, która wyglądała… jak dłoń człowieka, a nie robota. W najnowszej wersji o nazwie Flexy-Hand 2 – Filaflex Remix, Wood wykorzystał elastyczny materiał, który zapewnia jeszcze lepszą pracę protezy. Dodatkowo wyposażył ją w szereg dodatkowych udogodnień:

  • kanały na ścięgna ukryte dyskretnie wewnątrz protezy
  • regulowane napinacze ścięgień
  • wnętrze dłoni może być wypełnione plastycznymi materiałami w rodzaju silikonu, lateksu, pianki lub Sugru
  • wyciszenie pracy palców
  • optymalizacja pod druk 3D z dwóch materiałów: PLA na niższych warstwach wydruku i Filaflex na górnych.

Przy druku 3D prezentowanej protezy Wood użył Filaflexu z firmy Recreus o nazwie Skin I, który ma kolor przypominający skórę. Materiał występuje w dwóch wariantach kolorystycznych – Skin I jest jaśniejszy a Skin II ciemniejszy. Ma to jednak znaczenie drugorzędne, gdyż koniec końców części protezy można przed montażem pomalować.

Projekt jest dostępny do pobrania za darmo z Thingiverse, dzięki czemu może pomóc bardzo wielu osobom na całym świecie. Wood jest członkiem e-NABLE – internetowego centrum społeczności, która zajmuje się tworzeniem coraz to nowszych i lepszych rozwiązań w zakresie protez kończyn górnych. Członkowie społeczności starają się przede wszystkim pomagać dzieciom, gdyż to one potrzebują największego wsparcia w tym zakresie z uwagi na koszty jakie muszą być ponoszone  w związku z wymianami protez wraz z rozwojem i wzrostem dziecka. Niezależnie od tego, Wood prowadzi własną firmę – Gyrobot, która jest biurem konstrukcyjnym specjalizującym się w branży samochodowej, lotniczej i energetycznej. Świadczy również usługi profesjonalnego druku 3D.

Źródło: www.3ders.org

Scroll to Top