NASA zaprezentowała przełomowy materiał do druku 3D o wysokiej wytrzymałości termicznej, który może prowadzić do silniejszych i bardziej trwałych części dla samolotów i statków kosmicznych. Zespół naukowców z NASA i Uniwersytetu Stanu Ohio opisał właściwości nowego stopu – GRX-810, w artykule naukowym opublikowanym w czasopiśmie Nature. Superstop, wynaleziony przez dr Tima Smitha i Christophera Kantzosa, ma potencjał aby znacznie poprawić wytrzymałość i twardość komponentów i części stosowanych w lotnictwie i eksploracji kosmosu.
Smith i jego zespół zastosowali modelowanie komputerowe oraz proces laserowego druku 3D, który łączył ze sobą metale warstwa po warstwie, tworzy nowy stop. GRX-810 to stop wzmocniony dyspersją tlenków, gdzie drobne cząsteczki zawierające atomy tlenu rozprzestrzenione w całym stopie zwiększają jego wytrzymałość. Takie stopy są doskonałymi materiałami do budowy części lotniczych i kosmicznych o wysokiej wytrzymałości termicznej, jak wnętrza silników samolotów i rakiet, ponieważ mogą wytrzymać trudniejsze warunki, zanim osiągną swój punkt krytyczny.
Obecnie najnowocześniejsze wydruki 3D ze superstopów mogą wytrzymać temperatury do 2000 stopni Fahrenheita. W porównaniu z nimi, GRX-810 jest dwa razy silniejszy, ponad 1000 razy trwalszy i dwa razy bardziej odporny na utlenianie.
„Ten nowy stop to ogromne osiągnięcie,” powiedział Dale Hopkins, zastępca kierownika projektu Transformational Tools and Technologies w NASA. „W bardzo bliskiej przyszłości może się okazać jednym z najbardziej udanych patentów technologicznych wyprodukowanych przez NASA Glenn.”
Zespół współautorów artykułu w Nature pochodzi z Centrum Badań Glenn, Centrum Badań Ames NASA w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla NASA w Huntsville w Alabamie oraz z Uniwersytetu Stanu Ohio. GRX-810 został opracowany w ramach projektu Transformational Tools and Technologies NASA, przy wsparciu agencji Game Changing Development Program. Nowy materiał ma potencjał, aby znacząco wpłynąć na przyszłość branży lotniczej i kosmicznej, umożliwiając produkcję wytrzymalszych i bardziej wydajnych elementów w tych sektorach.
Źródło: www.nasa.gov
Zdjęcie: www.nasa.gov (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)