Mimo że krakowska firma Sinterit działa na rynku technologii addytywnych od niespełna trzech lat, to już udało się wypracować stabilną pozycję w swojej branży. Uzyskane blisko pół roku temu dofinansowanie od FIT AG, będącej jednym z liderów na rynku druku 3D wykorzystującego technologię SLS, pozwoliło na poszerzenie gamy oferowanych produktów o urządzenie do przesiewania proszku nylonowego dla zapewnienia optymalnej jakości wydruków. Dodatkowo, Lisa – flagowa drukarka 3D Sinterit jest wspierana przez specjalistyczne oprogramowanie Autodesk Netfabb, przystosowane do pracy nad modelami wytwarzanymi w technologiach przyrostowych.
Celem Sinterit było stworzenie urządzenia, które w prosty i intuicyjny sposób pozwoli szerszemu gronu użytkowników na zapoznanie się metodą SLS, która jak dotąd była zarezerwowana dla wysokobudżetowych drukarek 3D. Ich pierwsze urządzenie działające w technologii addytywnej łączy w sobie wysoką jakość wydruków w z kilkukrotnie niższą ceną niż te dostępne na rynku, oferowane przez konkurencyjne marki. Lisa otwiera nowe możliwości dla firm i użytkowników indywidualnych, którzy dotychczas korzystali jedynie z urządzeń pracujących w technologii FDM a wydruki w technologii SLS były wykonywane dla nich tylko na zamówienie.
Integracja drukarki 3D z profesjonalnym oprogramowaniem Netfabb ma przyczynić się do tego, aby korzystanie z urządzenia się jeszcze bardziej intuicyjne, a rozpoczęcie pracy nie wymagało od użytkownika nauki nowego oprogramowania. Dostępne wersje softu – Standard, Premium oraz Ultimate – pozwalają na optymalne dostosowanie różnych ustawień środowiska roboczego drukarki 3D, dając informacje zwrotną dotyczącą m.in. ilości potrzebnego tworzywa.
Jeśli chodzi o właściwości fizyczne wydruków to na ich jakość ma wpłynąć Sinterit Powder Sieve – autorskie urządzenie, które pozwala na znaczą oszczędność materiału poprzez automatyczne oczyszczenie niewykorzystanego proszku nylonowego i możliwość jego ponownego zastosowania w procesie druku 3D. „Przesiewarka” o wymiarach 338 x 330 x 585 mm pozwala na przefiltrowanie blisko pięciu litrów materiału, a zestaw wymiennych sit daje możliwość stosowania urządzenia do proszków o różnej grubości ziaren.
Drukarka 3D Lisa została wzbogacona o nowe funkcje m.in automatyczne dostosowywanie wysokości stołu roboczego oraz poziomu materiału, które w połączeniu z dotychczasowymi funkcjonalnościami sprawiają,że druk 3D w technologii selektywnego spiekania laserowego staje się coraz bardziej przystępny dla użytkowników indywidualnych.
Źródło: 3dprint.com, 3dprintingbusiness.directory