Nowy Leapfrog Creatr HS, czyli super szybka drukarka 3D z dwoma głowicami

Leapfrog to jedna z najpopularniejszych niskobudżetowych drukarek 3D na świecie. Stanowi obok Ultimakera i Felixa „Wielką Trójkę” holenderskich producentów tych urządzeń. Niestety od czasu swojej premiery rynkowej w 2012 roku, cała sprzedaż opierała się w gruncie rzeczy na jednym, oryginalnym modelu – Leapfrog Creatr występującym w dwóch wersjach: z jedną lub dwoma głowicami. Co prawda po drodze „przydarzyły” się jeszcze dwa modele: dość drogi i stosunkowo mało popularny Xeed oraz powiększona wersja Creatr`a – XL. Dziś firma zaprezentowała nową odsłonę swojej sztandarowej produkcji – Leapfroga Creatr HS, dużo szybszą i nowocześniejszą wersję oryginału, wyposażoną m.in. w oprogramowanie Simplify.

Kluczowym usprawnieniem w najnowszej drukarce 3D Leapfroga jest jej szybkość. Wg producenta, Creatr HS drukuje 5 razy szybciej od wersji standardowej, a wszystko to dzięki extruderom Bowdena. Maksymalna prędkość druku 3D wynosi obecnie 300 mm/s. Kolejną nowością jest jeszcze większy obszar roboczy, który występuje w łącznie czterech wariantach: 27 x 28 x 18 cm lub 30 x 23 x 18 cm przy jednym extruderze oraz 27 x 26 x 18 cm lub 30 x 21 x 18 cm przy dwóch extruderach. Daje to pojemność na poziomie 14,8 litra!

Dwa extrudery umożliwiają:

  • druk 3D z materiału podstawowego i materiału podporowego rozpuszczalnego w wodzie
  • druk 3D z tego samego materiału z podziałem na zadania: jedna głowica drukująca z większą dokładnością zewnętrzne części modelu, druga głowica drukująca wypełnienie z mniejszą dokładnością
  • druk 3D z dwóch różnych kolorów
  • druk 3D z dwóch różnych materiałów.

Jeśli chodzi o materiały do druku 3D, to Leapfrog Creatr HS obsługuje: ABS, PLA, PVA, nylon, kompozyt plastiku i drewna oraz kompozyt plastiku i gipsu.

Leapfrog HS 02

Dodatkowo drukarka 3D jest wyposażona w 4-calowy, pełnokolorowy wyświetlacz LCD. Połączenie odbywa się za pomocą pendrive`a, zrezygnowano z komunikacji przez kartę SD. Czas potrzebny na rozgrzanie stołu i głowicy, przesłanie pliku do drukarki 3D i uruchomienie druku 3D ma wynieść mniej niż 10 minut.

Cena urządzenia wynosi 7900,00 PLN netto (9717,00 PLN brutto) i jest dostępna w Polsce u oficjalnego dystrybutora tej firmy – Printili.

Leapfrog Creatr HS - 3d printer

Podobnie jak w przypadku opisywanego kilka dni temu The Form 1+, tak i w przypadku nowego Leapfroga trudno mówić o jakiejś rewolucji – zamiast niej jest ewolucja poprawiająca poszczególne parametry urządzenia i zwiększająca komfort pracy. Obudowa została delikatne odświeżona, obszar roboczy nieznacznie powiększony, jedynym naprawdę istotnym parametrem jest szybkość. Miejmy nadzieję, że nie odbije się ona na samej jakości wydruków? Leapfrog to solidna firma i produkt, na który można liczyć, niemniej jednak po dwóch latach istnienia na rynku mimo wszystko spodziewałem się czegoś więcej…

Źródło: www.printila.com
Grafika: materiały prasowe

Scroll to Top