Stratasys przez wiele lat tworzył wspólnie z 3D Systems duet producentów drukarek 3D, który rządził i dzielił w branży druku 3D na świecie. Niestety w ciągu ostatniego roku z jednej strony 3D Systems znacząco mu odskoczył stając się samotnym i niekwestionowanym liderem rynku, a z drugiej chiński Tiertime zbliżył się na niebezpiecznie bliską odległość zagrażając jego drugiej pozycji. Niezależnie od tego, Stratasys odnalazł sobie pewną niezwykle dochodową niszę, która bez względu na poczynania konkurentów nie pozwoli mu zejść ze sceny. Mowa o branży dentystycznej – jednej z głównych nadziei druku 3D…

Na temat tego jak Stratasys radzi sobie w tej branży pisałem już dwukrotnie (w grudniu zeszłego i w styczniu tego roku). Kilka dni temu firma ogłosiła premierę kolejnej drukarki 3D oraz nowego materiału do druku dedykowanego dla dentystów i protetyków. Drukarka 3D to urządzenie o swojsko brzmiącej nazwie Objet Eden260V Dental Advantage, które jest przeznaczone do produkcji prowadnic chirurgicznych i modeli dentystycznych wykonanych na podstawie skanów jamy ustnej pacjenta. Urządzenie o rozmiarach xero-kopiarki jest przeznaczone dla laboratoriów oraz gabinetów dentystycznych.

Zaletami nowego urządzenia są przede wszystkim zwiększony obszar roboczy oraz prędkość i wydajność druku 3D. Dzięki temu protetycy mogą drukować większą ilość modeli w zdecydowanie krótszym czasie (nawet o 1/3).

Źródło: www.3ders.org

Źródło: www.3ders.org

Specyfikacja urządzenia:

  • komora robocza: 26 x 26 x 20 cm
  • wysokość warstwy w osi Z: 16 mikronów
  • rozdzielczość w osiach XYZ: 600 – 600 – 1600 dpi
  • kartridże z materiałem: 4 po 3,6 kg
  • wymiary maszyny: 87 x 73,5 x 120 cm
  • waga: 410 kg.

Jeśli chodzi o materiał do druku 3D, to nosi on nazwę VeroGlaze (MED620) i jest zoptymalizowany pod druk 3D modeli koronek, mostków, czy innego rodzaju modeli dentystycznych. Jest akrylowy, biały – nieprzezroczysty ale dobrze przyjmujący kolor. Dzięki swoim właściwościom idealnie sprawdza się przy produkcji modeli dentystycznych. Jest przystosowany do stosowania na drukarkach 3D z serii Objet EdenV i OrthoDesk.

Źródło: www.3ders.org

Źródło: www.3ders.org

Choć powyższy news ma charakter mocno specjalistyczny, to pokazuje z jednej strony możliwości jakie stoją przed branżą druku 3D w kontekście medycyny codziennej (bo do takiej można zaliczyć dentystę), a z drugiej, że Stratasys skutecznie okopuje się na pozycji czołowego dostawcy rozwiązań dla branży dentystycznej.

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2] [3]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować