W ciągu ostatnich kilkunastu dni, na łamach portalu pojawiły się dwa artykuły o extruderach do drukarek 3D. Zaczęło się od „sensacyjnej” koncepcji extrudera wykorzystującego mechanizm gąsienicowy, który został potem omówiony i zdemaskowany przez Krzyśka Dymianiuka z Unique Design, a i sam Krzysiek podzielił się swoimi koncepcjami i przemyśleniami na ten temat. Pomyślałem zatem, że zamiast opisywać teorie i wizje na temat tego co mogłoby być, lepiej opisać coś co już jest – w tym przypadku jeden z najlepszych open-sourceowych extruderów do drukarek 3D RepRap – yegah, stworzony przez Michała Liberdę, czyli słynnego yru.
Michał Liberda jest konstruktorem i projektantem drukarek 3D jak i wielu innych mniej związanych z drukiem 3D rzeczy (m.in. systemu do wykonywania fotografii obrotowych). Najbardziej znany jest jednak w społeczności RepRapowej pod pseudonimem yru, tworząc, publikując i udostępniając wiele innowacyjnych rzeczy. Jest twórcą wciąż rozwijanej i udoskonalanej drukarki 3D golem. Jednakże to o czym dziś będziemy pisać, to jego autorski projekt extrudera do drukrek 3D – yegah, który postrzegany jest za jeden z najlepszych dostępnych w sferze open-source`owej.
Prace nad extruderem rozpoczęły się w połowie 2012 roku i były spowodowane tym, iż w trakcie prac nad jedną z wcześniejszych wersji golema, Michał nie mógł znaleźć odpowiedniej konstrukcji, która pasowałaby do pionowego układu prowadnic X. „Nie znalazłem projektu, który by wzbudził moje zaufanie” – mówi Michał – „wydrukowałem go klasycznie, ale nie pasowało mi mocowanie, środek ciężkości vs filament i wreszcie już – marzyłem o podwójnym extruderze…„.
To co wyróżnia yegah od tradycyjnego extrudera do drukarki 3D RepRap, to przede wszystkim boczny napęd, umożliwiający złożenie dwóch lustrzanych extruderów osiągając odległość nawet 25 mm pomiędzy głowicami. Ponadto m.in. zapewnienie łatwego dostępu do śruby napędowej, zaprojektowanie bloku i docisku na jednym wydruku oraz rowkowany docisk i wyprofilowane „ujęcie” filamentu z wstawką PTFE, co pozwala tłoczyć nawet cienki filament o średnicy 1.75 mm z dużą siłą, jednocześnie go nie deformując. Jest to szczególnie ważne, przy omawianym przez Krzysztofa Dymianiuka Bowdenie.
A jak ma się yegah do YRUDS autorstwa Unique Design? – „YRUDS jest jakby pojedyncza klatka z rozwoju yegah” – stwierdza Michał.
yegah jest projektem open-source`owym, który można zgrać z Thingiverse. Bardzo ważną cechą projektu jest to, że całość można modyfikować pod własne potrzeby za pomocą openSCAD (darmowy software do tworzenia modeli 3D). Ma to jednak swoje plusy i minusy, ponieważ o ile daje projektantowi pełną swobodę w dopasowaniu extrudera do swojego projektu drukarki 3D, a wręcz stworzenia na jego bazie czegoś zupełnie innego, o tyle wielu użytkowników ta mnogość dostępnych opcji przerasta i oczekiwaliby raczej prostszych, „pudełkowych” rozwiązań.
W jednym z wątków na MójRepRap.pl, BlazakoV określił yegah najlepszym extruderem do RepRapów na dziś (pisane 6 kwietnia br. – przyp. red.). Poprosiłem Michała o komentarz dla tej oceny – „Równie miłe dla mnie, co ryzykowne stwierdzenie. Ilość opcji jest niczym gwiazdy na niebie, nikt chyba nie zna wszystkich? Ale poza trudnościami z obsługą 'za bardzo parametrycznego’ openSCAD`a i początkowym brakiem instrukcji (bo to się takie oczywiste wydawało) nie słyszałem narzekania„.