Jeśli chodzi o druk 3D w pełnym kolorze, niewiele przedsiębiorstw jest w stanie prześcignąć Whiteclouds – firmę usługową oraz twórcę oprogramowania bazującego na chmurze, założoną w 2014 r. w Ogden, w stanie Utah. Whiteclouds szczyci się tym, że jest największą spółką świadczącą usługi druku 3D tego typu na świecie. Swoją działalność wspiera autorską platformą, która pozwala klientom na pełen dostęp do ich usług. Mimo że oferta firmy stała się popularna wśród reprezentantów różnych branż, zwłaszcza architektury, medycyny czy branży rozrywkowej, Whiteclouds planuje poszerzyć swoją działalność.

Jedną z nowości będzie funkcja 3DyourPLAN, która zagwarantuje zupełnie inną jakość wizualizacji architektonicznych. By zintegrować swoje usługi z branżą architektoniczną, Whiteclouds zamierza nawiązać współpracę z programistami i konstruktorami, którzy pomogą im zaimplementować im ich nowe rozwiązanie.

3DyourPLAN będzie składał się z dwóch faz. Pierwsza będzie kluczowa dla edukacji. Tak opisuje ją  Jerry Ropelato – CEO Whiteclouds:

3DyourPLAN to produkt łączący stare i nowe rozwiązania przeznaczone do tworzenia modeli budynków. Pozwala on na wydruk 3D bezpośrednio na podstawie planów architektonicznych, które są przesyłane do nas za pomocą naszej platformy. To co wyróżnia nas od innych firm, to dwie fazy – mamy 300.000 inicjatyw edukacyjnych i będziemy szkolić 500 topowych projektantów w kraju.

whiteclouds3

Szczegóły dotyczące drugiej fazy zostaną przedstawione za 2-4 miesiące. Będzie ona dotyczyła kluczowych producentów oprogramowania i wprowadzania rozwiązania 3DyourPLAN do ich różnorodnych platform. Ropelato wyjaśnia:

Pracujemy obecnie z pięcioma producentami oprogramowania. Wprowadzą oni możliwość druku 3D w swoich programach – ma być ona ekwiwalentem przycisku „drukuj„. Naszym celem jest wprowadzenie tej opcji w każdym oprogramowaniu przeznaczonym dla architektów.

Whiteclouds

Whiteclouds uważa, że zakres ich usług druku 3D w pełnym kolorze oraz sprawnie funkcjonująca platforma w chmurze pokazują potencjał, jaki technologie przyrostowe zapewniają firmom projektowymi i architektonicznym.

Przez ostatnie półtora roku uświadomiliśmy sobie, że zdjęcia nie oddają tego samego, co wydrukowane w 3D modele architektoniczne. Gdy nasi klienci mogą je zobaczyć i dotknąć, to są w stanie wyobrazić sobie w 100%, jak będą one wyglądały w rzeczywistości. Wielu projektantów nie ma pojęcia, że może skorzystać z coś takiego, a przy dzisiejszej technologii, jakość i możliwość odtworzenia szczegółów są po prostu niewiarygodne.

Oprócz realizacji swoich planów związanych z branżą architektoniczną, Whiteclouds nawiązało bliską współpracę z liderami branży, by spopularyzować druk 3D w kolorze i uczynić go dostępnym dla wszystkich. Chociaż żyjemy na świecie pełnym kolorowych produktów wykonanych z wytrzymałych materiałów, to wciąż potrzeba bardzo dużo pracy, by technologia druku 3D była wykorzystywana do produkcji końcowych przedmiotów, zwłaszcza zabawek czy modeli architektonicznych. Zważywszy na niezadowolenie odbiorców z rynku konsumenckiego, Repelato i Whiteclouds uznali, że ich obowiązkiem jest wprowadzenie możliwości zarówno dla konsumentów, jak i klientów biznesowych.

Obecnie Whiteclouds jest największą firmą na świecie świadczącą usługi druku 3D w pełnym kolorze i nikt nie jest w stanie zbliżyć się do takiego zakresu. Jesteśmy na etapie dyskusji z ludźmi ze Stratasysa, 3D Systems, HP czy Carbon i będziemy starać się sprostać tej potrzebie w przyszłości. Współpracujemy z nimi, by zastosować ich aplikacje w kolorowym druku 3D i uczynić z niego rozwiązanie biznesowe dla mas. Bądźmy szczerzy, jeśli chcesz kupić jakiś produkt w sklepie, kolor odgrywa bardzo ważną wolę, świat nie jest przecież czarno-biały.

whiteclouds4

Mimo że Ropelato podkreślił rolę wysokiej jakości druku 3D w kolorze, to tak naprawdę platforma jest kluczowa dla sukcesu firmy. CEO Whiteclouds wyjaśnił mi, na co ona pozwala, a również przybliżył, czego będą dotyczyły dwie nadchodzące inwestycje, które pomogą im w ulepszaniu oprogramowania.

Jesteśmy zdania, że chmura pozwala firmom takim jak nasza osiągnąć wysoką jakość post-processingu i  znakomite produkty. Nasza firma bazuje na infrastrukturze opierającej się o początkowe i końcowe stadium procesu. Nasze dwie nadchodzące inwestycje składają się z oprogramowania o silnych komponentach, które pozwoliły nam na rozbudowanie platformy działającej w chmurze.

Chociaż Whiteclouds toruje drogę dla całej reszty przemysłu, to czeka ich jeszcze wiele pracy. By otrzymywać zadowalające produkty finalne wydrukowane w 3D, należy skupić się na udoskonaleniu ich właściwości oraz kolorów materiałów do druku 3D i jednocześnie zadbać o to, by miały przystępną cenę.

Uważamy, że materiały elastyczne, doskonale oddające szczegóły i dostępne w licznych kolorach będą niezmiernie ważne w przyszłości. W przeszłości idealnym rozwiązaniem była glina z piaskowca, obecnie mamy Stratasysa J750 pozwalającego na pełne odwzorowanie koloru. Oba są znakomitymi produktami, jednak stoi przed nimi szereg wyzwań. Wciąż musimy udoskonalać właściwości materiałów. Musimy jeszcze określić ceny towarów konsumenckich i spersonalizowanych. Nie mogą być to niebotyczne sumy, ponieważ chcemy być konkurencyjni dla metody wtryskowej oraz innych, klasycznych technik produkcji.

Tyler Koslow
Tyler jest freelancerem tworzącym treści dla portali internetowych o tematyce nowych technologii oraz firm wywodzących się z tej branży. Współpracował m.in. z 3DPrint.com, 3D Printing Industry, Dell, Brooklyn Magazine i Equity Arcade. Na co dzień mieszka na Brooklynie w NYC, lecz ma polskie korzenie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Wywiady