Objet 500 Connex 3 oferuje kolorowe i elastyczne wydruki 3D z żywicy

W styczniu tego roku Stratasys wzbudził sensację w branży profesjonalnego druku 3D za sprawą swojej najnowszej maszyny – Objet 500 Connex 3. Była to pierwsza na świecie drukarka 3D będąca w stanie drukować niemalże w pełnym kolorze w technologii tripple jetting, będącą rozwinięciem firmowej technologii Objeta – PolyJet.W dniu premiery dostępnych było do wyboru dziesięć 45-kolorowych palet oraz aż 500 typów materiałów. Mimo tak olbrzymiej różnorodności nie było możliwości druku 3D z kolorowych i elastycznych materiałów równocześnie. Miało to nastąpić najpóźniej pod koniec II kwartału tego roku. II kwartał chyli się ku końcowi i Stratasys dotrzymuje poczynionych obietnic…

Do końca zeszłego roku jedynymi technologiami umożliwiającymi pełnokolorowy druk 3D były: CJP, czyli druk 3D z proszku gipsowego możliwy do osiągnięcia za pomocą maszyn 3D Systems oraz druk 3D z papieru, zapewniany przez drukarki 3D Mcora. Z uwagi na fakt, iż Mcor jest stosunkowo niewielką firmą, a technologią którą wspiera jest mało popularna, 3D Systems i jego ProJety (dawne ZCorpy) były praktycznie jedyną alternatywą na rynku. Wraz z pojawieniem się Objeta 500 Connex 3 możliwości jest bez porównania więcej.

Maszyna Stratasysa drukuje z fotopolimerów umożliwiając druk 3D z wielu kolorów i materiałów równocześnie. Głowice drukujące nanoszą krople fotopolimeru w bardzo dokładnie rozmieszczony sposób umożliwiając odpowiednie ich łączenie się, a następnie utwardzanie promieniami światła UV. Dzięki temu można uzyskiwać modele, które są od razu kolorowe, lekkie i dużo bardziej wytrzymałe od gipsowych lub papierowych odpowiedników. Prawdę mówiąc, po raz pierwszy pojawiła się możliwość tworzenia kolorowych obiektów, które mogą mieć znacznie szersze zastosowanie niż tylko prezentacyjne – jak to miało miejsce w przypadku CJP. Technologia triple jet / PolyJet pozwala wykorzystywać wydruki z Objeta 500 jako komponenty do produktów wykorzystywanych w medycynie, motoryzacji czy nawet przedmiotach codziennego użytku.

Nowymi materiałami do druku 3D jakie pojawiły się w ofercie Stratasysa są:

  • trzy elastyczne 72-kolorowe palety, oparte o gumo-podobny Tango-Plus i kombinacji sztywnych i nieprzezroczystych VeroCyan, VeroMagenta i VeroYellow
  • trzy elastyczne 68-kolorowe palety, będące również połączeniem Tango-Plus i Vero
  • trzy 45-kolorowe palety odcieni szarości
  • jedna 45-kolorowa paleta odcieni szarości o różnym poziomie przepuszczalności, która zawiera błyszczące żywice do produkcji eleganckich części i wysokiej jakości produktów takich jak elektronika użytkowa.

Korzystanie z nowych materiałów będzie dostępne po instalacji update`u oprogramowania drukarki 3D.

Choć Object 500 Connex 3 jest fantastycznym urządzeniem, dającym nieosiągalne do tej pory na innych maszynach możliwości, warto wspomnieć, iż pod względem ceny znajduje się ono wciąż poza zasięgiem wielu firm. Drukarka 3D kosztuje aż 330 000 $ (ok. 1 mln PLN) i jest też dość droga w obsłudze – pojemnik z materiałem do druku 3D kosztuje 300 $ / kg (ok. 1000 PLN / kg). Przy ponad ich 500 różnych rodzajach dostępnych żywic pomysł wypróbowania wszystkich wariantów jest dostępny wyłącznie dla bardzo bogatych ludzi…

Źródło: www.engineering.com

Scroll to Top