Stratasys przespał Euromold i mimo świetnych premier nowych urządzeń MakerBota, przespał również CES. Gdy część komentatorów zaczynała powoli stawiać na firmie krzyżyk, Stratasys nieoczekiwanie zabłysnął w San Diego, gdzie zaprezentował swoją najnowszą maszynę – Objet 500 Connex3. Jest to pierwsza na świecie maszyna zdolna łączyć druk 3D z różnych kolorów i różnych materiałów, a wszystko to w innowacyjnej technologii „potrójnego natryskiwania” („triple jetting„), będącej rozwinięciem stosowanej w Objetach technologii PolyJet. Jeśli chodzi o materiały, to nowa maszyna Stratasysa daje ich do wyboru aż 500 rodzajów.

Objet 500 Connex3 jest odpowiedzią na zeszłoroczną premierę ProJetów z 3D Systems, które gwarantowały również pełnokolorowy druk 3D z giętkich materiałów (ProJet 4500) oraz druk 3D z wielu materiałów równocześnie (ProJet 5500X). W obydwu przypadkach był to druk proszkowy. Objet 500 drukuje z polimerów utwardzanych światłem UV i w przeciwieństwie do urządzeń 3D Systems – łączy w jednej drukarce 3D możliwość druku z wielu kolorów i materiałów równocześnie. Jak to działa? Głowice drukujące nanoszą krople fotopolimeru w bardzo dokładnie rozmieszczony sposób umożliwiając odpowiednie ich łączenie się. Bardziej przypomina to budowanie rastrów w druku offsetowym niż mieszanie kilku kolorów w jednorodną breję.

Maszyna używa gumy i plastiku jako materiałów bazowych, które mogą być łączone z szeregiem innych, zróżnicowanych pod kątem sztywności i giętkości. Jeśli chodzi o kolory, to Objet 500 drukuje z 3 kolorów bazowych: białego (W), czarnego (B) i przezroczystego (T) oraz 3 nowych – cyjanu (C), magenty (M) i żółtego (Y). Każdy kolor jest nanoszony z jednej z trzech dysz, zatem istnieje możliwość stworzenia 10 palet kolorystycznych: CMT, CYT, YMT, CYW, CMW, CYB, CMY, MYW, CMB i MYB. Na chwilę obecną nie jest możliwy druk 3D obiektów elastycznych i pełnokolorowych zarazem, lecz firma zapowiedziała że prace nad tą funkcjonalnością zostaną zakończone nie później jak w II kwartale bieżącego roku. Wtedy to nastapi update firmware`u i zostanie wprowadzony nowy zestaw materiałów.

Dzięki Objetowi 500 po raz pierwszy pojawi się na rynku realna alternatywa dla druku proszkowego. Zamiast modeli gipsowych, projektanci i designerzy będą mogli tworzyć prototypy z lekkich żywic. Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądała kwestia odwzorowania kolorów – na zdjęciach i filmach reklamowych zazwyczaj wygląda to bez porównania piękniej niż w rzeczywistości…

Jeśli chodzi o ceny, to są one na odpowiednio wysokim poziomie. Objet 500 Connex3 ma kosztować 330 000 $ (ok. 1 mln PLN), a pojemnik z materiałem do druku 3D ma kosztować 300 $ / kg (ok. 1000 PLN / kg).

Źródło: www.3ders.org / www.fabbaloo.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like