Olsson Ruby – rubinowa dysza do drukowania w 3D z większości dostępnych tworzyw

Standardowa, montowana w większości niskobudżetowych drukarek 3D, mosiężna dysza nie nadaje się do drukowania z bardziej wymagających tworzyw, które charakteryzują się dużą twardością  oraz właściwościami ścieralnymi. Z tego właśnie powodu na rynku pojawia się coraz więcej dyszy przeznaczonych do filamentów specjalnych. Najnowszą z nich jest wyprodukowana przez szwedzką firmę 3DVerkstan, Olsson Ruby.

Cechą charakterystyczną nowej dyszy jest – jak sama nazwa wskazuje, końcówka wykonana z rubinu. Kamień ten jest jednym z najtwardszych znanych minerałów. Jego twardość to dziewięć w skali Mohsa, a twardszy od niego jest tylko diament. W związku z powyższym jest bardzo wytrzymały oraz odporny na zadrapania.

Tradycyjne dysze mosiężne są bardzo łatwo ścieralne. Można się o tym przekonać drukując na przykład z filamentów z włóknem węglowym. Po kilkunastu godzinach druku ich średnica może ulec zauważalnemu powiększeniu. Mosiądz posiada też jednak inną cechę, którą można uznać za pożądaną. Jest nią doskonałe przewodnictwo cieplne.

W odróżnieniu od innych firm, tóre wykonują wytrzymałe dysze ze specjalnych materiałów, takich jak chociażby wolfram, 3DVerkstan postanowiła skorzystać ze znanych dobrodziejstw mosiądzu, wzbogacając go o rubinową wkładkę, zwiększającą jego punktową wytrzymałość na ścieranie. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest drukowanie z wszelkiego rodzaju mniej lub bardziej znanych kompozytów zawierających w swoim składzie na przykład włókno węglowe. Oprócz tego dysza radzi sobie też bez problemu z tradycyjnymi filamentami, takimi jak PLA, ABS, PET, czy nylon.

Olsson Ruby była przez miniony rok intensywnie testowana przez użytkowników rozsianych po całym świecie. Jedną z firm, która miała możliwość poznać jej zalety jest Norautron. Znana jest ona przede wszystkim z produkcji wszelkiego rodzaju elektroniki. Do chwili obecnej w przedsiębiorstwie tym wykorzystuje się omawiane dysze w połączeniu z filamentem colorFabb XT-CF20 do drukowania osprzętu przydatnego w procesie produkcyjnym.

Dysze można nabyć u kilku europejskich przedstawicieli, w cenie około 80€ netto. Niestety w chwili obecnej dostępna jest tylko wersja kompatybilna z głowicami na filament 2.85/3.00 mm.

Źródło: www.3ders.org

Scroll to Top