Tydzień temu opisywałem dwie drukarki 3D, które za sprawą błyskawicznego dofinansowania, zostały gwiazdami Kickstartera kilku ostatnich miesięcy. Jedno z tych urządzeń – Blackbelt, poprzez zastosowanie w niej platformy roboczej w postaci przemysłowego pasa transmisyjnego, wyróżniała się (przynajmniej w teorii) nieograniczonym obszarem roboczym w osi Z. Równie ciekawe rozwiązanie jest dziełem inżynierów z amerykańskiej firmy Opencreators. Stworzyli oni drukarkę 3D BS210, która dzięki automatycznie zmieniającym się platformom roboczym, pozwala na bezobsługowe wydruki wieloseryjne.
Opencreators BS210, tak jak wspomniane we wstępie urządzenia, również zadebiutowała na Kickstarterze i chociaż jej kampania nie okazała się aż tak spektakularnym sukcesem, to zakładane 50.000 $ udało się zebrać w cztery dni.
To co na pierwszy rzut oka najbardziej wyróżnia to urządzenie, to możliwość ciągłego, bezobsługowego drukowania, do momentu aż skończą się platformy robocze. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu autorskiego modułu, nazwanego modułem ABC. Zasada jego działania przypomina nieco działanie zmieniarki płyt CD. Wizualnie BS210 wygląda jak standardowa drukarka 3D. Posiada jednak dwie przystawki, z przodu są to prowadniki, umożliwiające przesuwanie się zadrukowanych platform roboczych, z tyłu natomiast znajduje się podajnik tych właśnie platform, które ułożone są jedna na drugiej. Po zakończeniu pierwszego wydruku, platforma zjeżdża na dół drukarki, gdzie spychana jest na prowadnik za pomocą wysuwającej się z tyłu nowej tafli szkła, zajmującej miejsce tej poprzedniej. Praca może być dalej kontynuowana.
Automatyczna zmiana platformy roboczej to najważniejsza, ale nie jedyna godna uwagi funkcjonalność BS210. Warty wspomnienia jest również odpowiedzialny za kalibrację prawidłowej odległości platformy roboczej od głowicy drukującej, moduł 360 SLP. Nie trudno się domyślić, że podczas zmiany platformy nie zawsze musi się ona ułożyć na stole idealnie tak jak poprzednia, co w przypadku drukarki, która nie byłaby wstanie tego rozpoznać, szybko mogłoby się skończyć jej awarią. 360 SLP posiada więc wbudowane mikroczujniki, które rozpoznają krzywiznę stołu roboczego i zapewniają równomierne nakładanie pierwszej warstwy modelu.
Ostatnią godną wspomnienia możliwością BS210 jest druk 3D z dwóch różnych materiałów. Jest to możliwe dzięki modułowi SPH, który polega na zastosowaniu dwóch oddzielnych ekstruderów oraz głowic. Pracują one niezależnie, a dzięki temu, że w momencie kiedy dana głowica nie jest potrzebna i czeka „zaparkowana” w narożniku drukarki 3D, każda z nich ma możliwość poruszania się w zakresie całego obszaru roboczego.
Kampania potrwa jeszcze dwadzieścia cztery dni, w czasie których można nabyć urządzenie (zostało jeszcze siedemnaście sztuk) w promocyjnej cenie 2.899 $. W ramach tej kwoty otrzymamy drukarkę 3D BS210, pięć szklanych platform roboczych, pięć podkładek adhezyjnych BuildTak, 1 kg PLA oraz 1kg PVA.
Specyfikacja:
- Obszar roboczy: 210 x 210 x 250 mm,
- Średnica filamentu: 2,85 mm (1,75 mm jako opcja),
- Średnica dyszy: 0,4 mm (0,25 mm oraz 0,8 mm jako opcja),
- Maksymalna temperatura Głowicy: 260°C,
- Maksymalna temperatura platformy roboczej: 100°C,
- Wysokość drukowanej warstwy: 0,05 – 1 mm,
- Prędkość druku: 10-150 mm/s.
Źródło: www.kickstarter.com