Mogłoby się wydawać, że to co w druku 3D w technologii FDM miało być do wymyślenia, zostało już wymyślone. Na rynku mamy już bowiem wiele konstrukcji urządzeń wielofunkcyjnych, które oprócz druku 3D posiadają również funkcje plotera laserowego, czy frezarki CNC. Podejście szwedzkiego startupu Febtop Tech do tego zagadnienia jest zgoła odmienne – i jakby na to nie patrzeć, całkiem dziwne…? Swój nietypowy produkt prezentują podcza trwającej właśnie kampanii INDIEGOGO.
Optimus posiada wszystkie trzy wymienione we wstępie funkcjonalności – drukarkę 3D, ploter i frezarkę. Według producenta właśnie taki zestaw daje pełnię możliwości produkcyjnych, oszczędza miejsce oraz jest przystępny cenowo. To co wyróżnia to urządzanie spośród innych podobnych, to modułowa budowa. Kiedy chcemy grawerować lub coś wyfrezować rozbieramy naszą Deltę, a „odzyskane” elementy montujemy w ploter, pracujący w układzie kartezjańskim.
Nie wnikając w słuszność takiego rozwiązania, transformacja, która odbywa się w czasie poniżej dziesięciu minut robi wrażenie. Całość składa się bowiem z gotowych, połączonych ze sobą pakietów podzespołów, które w łatwy sposób można łączyć oraz rozłączać. Po złożeniu wybranej konfiguracji następuje automatyczna autokalibracja, dzięki czemu nie musimy wykonywać jej ręcznie. W ramach przeprowadzanych testów Optimusa, dokonano pięciuset zmian konfiguracji urządzania, co nie miało żadnego wpływu na jakość jego pracy. Przy jednej zmianie tygodniowo wynik taki odpowiada okresowi dziesięciu lat.
Jako powód wyboru drukarki 3D o konstrukcji delta, jej twórcy wymieniają kilka znanych powszechnie zalet, przede wszystkim lekkość ruchomych elementów ramienia drukującego, która umożliwia drukowanie ze znacznie wyższymi, niż w układzie kartezjańskim, prędkościami. Dzięki mniej skomplikowanej budowie, wymagającej znacznie mniej elementów, jest tańsza oraz prostsza w obsłudze. Z kolei jedną z największych wad drukarek 3D delta przekształcono tutaj w największą zaletę – chodzi o kwestię, że ze względu na swoje ramiona, są one z reguły znacznie wyższe niż rzeczywista wysokość drukowanego na nim modelu. Fakt ten daje nam większą powierzchnię frezowania lub grawerowania, po transformacji urządzenia.
Parametry techniczne drukarki 3D:
- obszar roboczy: średnica 250 mm, wysokość 300 mm,
- prędkość druku: od 20 do 360 mm/s,
- wysokość warstwy: 50-300 mikrometrów,
- średnica filamentu: 1,75 mm,
- maksymalna temperatura głowicy: do 295°C,
- podgrzewana platforma robocza (opcja) od 20 do 300 mm,
- głośność pracy: 40 dBA,
- komunikacja: USB, karta SD, WiFi, panel dotykowy,
- waga: 16 kg.
Obszar roboczy plotera to całkiem przyzwoite 500 x 500 mm. W przypadku grawerowania mamy dostępne lasery o mocy 500 mW, 2W, 5W, 10W. Ciąć możemy niestety tylko folię i papier, a grawerować w całkiem bogatej palecie materiałów, do których zaliczyć możemy, drewno, akryl, czy też skórę.
Frezować możemy z kolei na obszarze 400 x 400 x 80 cm. Dostarczone w zestawie wrzeciono ma moc 450 W, a jego prędkość obrotowa to 12000 rpm. Pozwala nam to na obróbkę materiałów, takich jak drewno, akryl, ABS, wosk, mosiądz, aluminium i inne.
Najtańszy zestaw 3 w 1 można w tej chwili nabyć za 1679 $. Zakładaną przez twórców kwotę 50000$ udało się uzbierać w ciągu kilku godzin. W tej chwili kwota ta jest podwojona, a do końca zbiórki pozostało nadal ponad miesiąc.
Źródło: www.indiegogo.com