PATRONAT: 3 Kąty – nieistniejące dzieła architektury

W dniu wczorajszym skontaktował się z nami Aleksander Dynarek z Koła Naukowego Studentów Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej „KĄT, prezentując bardzo ciekawy projekt o nazwie “3 Kąty – nieistniejące dzieła architektury”. Celem projektu jest odtworzenie wyburzonych, bądź nigdy niezrealizowanych budynków za pomocą druku 3D. Na początek studenci zamierzają zająć się nieistniejącymi budynkami z Łodzi, a w przyszłości przenieść swoją misję i działalność na kolejne miasta. Postanowiliśmy oficjalnie wspomóc tą inicjatywę – gdyż pomijając lokalny, łódzki patriotyzm to naprawdę fantastyczny pomysł!

Koło Naukowe „KĄT” ma na koncie już wiele sukcesów – ich pierwszym dużym projektem był pawilon Politechniki Łódzkiej na 65-lecie jej istnienia. Ostatnie przedsięwzięcie Koła (warsztaty P3) polegały na wdrożeniu podstaw projektowania parametrycznego, gdzie uczestnicy mieli okazję nauczyć się fundamentów oprogramowania, uczestniczyć w procesie fabrykacji elementów i własnoręcznie zbudować zaprojektowany pawilon ze sklejki w skali 1:1. Zwieńczeniem projektu było otwarcie wystawy dotyczącej projektu. Zrealizowany projekt i towarzyszący mu wernisaż był jednym z punktów w programie Łódź Design Festival 2013.

Jeśli chodzi o najnowszy projekt to jego celem jest opracowanie od kilku do kilkudziesięciu obiektów znajdujących się niegdyś w Łodzi, lub takich do których realizacji nigdy nie doszło. Zespołowi zależy przede wszystkim na wyborze budynków wyjątkowo istotnych dla miasta i jego tożsamości oraz kompleksowym przywróceniu nieistniejących budowli.

Tak opisują swój projekt „3 Kąty” jego twórcy: „projekt łączy historyczne retrospekcje z debatą na temat przeszłości i przyszłości miasta oraz zupełnie nowe, współczesne formy prototypowania. Wierzymy, że taka formuła okaże się nie tylko interesująca dla architektów i urbanistów, ale również dla mieszkańców i entuzjastów naszego miasta, a także ludzi zainteresowanych wciąż mało popularną technologią jaką jest druk 3D. Celem projektu jest organizacja wystawy makiet, która będzie częścią odbywającego się na przełomie maja i czerwca Festiwalu – Tydzień Architektury w Łodzi„.

Celem inicjatywy ma być organizacja wystawy na Festiwalu „Tydzień Architektury” w Łodzi, lokalnej imprezy organizowanej przez łódzki oddział SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich). Wydarzenie kierowane jest do architektów, urbanistów, entuzjastów miasta i architektury w ogóle. W programie znajdą się m.in. wykłady, konsultacje z architektami, wystawa projektów łódzkich architektów, budowa instalacji interaktywnej w przestrzeni miasta itp.

Aktualnie zespół poszukuje wsparcia w zakresie udostępnienia drukarek 3D, które wzięłyby udział w realizacji przedsięwzięcia. Makiety mają powstać w technologii FDM, dlatego wszystkie osoby posiadające drukarki 3D i będące skłonne je użyczyć na poczet realizacji makiet są bardzo mile widziane. My ze swojej strony będziemy wspierać tą inicjatywę w każdy możliwy sposób, począwszy od dokumentowania jej na łamach naszego portalu. Wierzymy, że mamy możliwość uczestnictwa w czym naprawdę niezwykłym, na miarę chociażby słynnego odtwarzania Zakazanego Miasta przez Leapfroga.

Łódź ma niezwykłą, choć strasznie zaniedbaną historyczną architekturę. Wiele znamienitych budynków albo niszczeje (jak np. słynna kamienica będąca siedzibą krasnoludzkiego Kingsize`u) albo staje się ofiarą spekulantów gruntami lub drobnych deweloperów (jak np. willa Bluma i Monitza wyburzona przez p. Marka Mirka, za co został ukarany mandatem w wysokości… 500 zł). Projekt „3 Kąty” to świetna okazja ku temu aby poruszyć ten problem i próbować przeciwdziałać postępującemu dewastacji naszego historycznego i kulturowego dziedzictwa.

Wszystkich zainteresowanych wsparciem lub udziałem w projekcie zachęcamy do kontaktu z Aleksandrem Dynarkiem (tel. 695-766-191), Piotrem Kluszczyński (tel. 607-336-147) lub z nami.

Scroll to Top