Pirx prezentuje nową drukarkę 3D w metalowej obudowie. Zapowiada też druk 3D w pełnym kolorze!

Pirx 3D, niskobudżetowa drukarka 3D z Krakowa, charakteryzująca się drewnianą obudową i stosunkowo niską ceną (2499 PLN) pokazała na targach 3D Printshow w Londynie nową odsłonę swojego urządzenia. Zgodnie z tym co zapowiadali Jan Fuerst i Łukasz Bąchor podczas marcowego wywiadu jakiego udzielili mi podczas Makerlandu, nowy Pirx ma w pełni metalową obudowę, powiększony obszar roboczy oraz szereg innych funkcjonalności. Jednakże to nie koniec nowości – firma zapowiada, iż w przyszłym roku zaprezentuje światu coś naprawdę wyjątkowego… drukarkę 3D drukującą w technologii FDM w pełnym kolorze! Już dziś można zobaczyć tego próbkę, na razie wyłącznie w postaci druku 3D w odcieniach szarości.

Nowy Pirx 3D ma pojawić się na rynku na przełomie 2014 i 2015 roku i będzie występował w dwóch wersjach: z jedną lub dwoma głowicami. Drukarka 3D zostanie wzbogacona o kartę SD, ethernet, zaś obszar roboczy wyniesie 21 x 26 x 21 cm. Niestety nie jest jeszcze znana jej cena, ma jednak w dalszym ciągu oscylować raczej w niższych kwotach jeśli chodzi o tego typu urządzenia na rynku. Drukarka 3D już istnieje, drukuje, a jej prototyp można było oglądać na targach w Londynie.

Nowy Pirx 2

Jeśli chodzi o drugi projekt, czyli drukarkę 3D drukującą w pełnym kolorze, to póki co przedstawiciele firmy są bardzo powściągliwi jeśli chodzi o bardziej szczegółowe informacje…

W przyszłym roku wprowadzimy na rynek drukarkę 3D, która będzie drukować w pełnej palecie RGB. Praca nad nową technologią jest bardzo absorbująca, dlatego nie możemy powiedzieć kiedy dokładnie wprowadzimy drukarkę 3D (do sprzedaży – przyp. red.). Na pewno jednak będzie to 2015 r. Chcielibyśmy aby gotowy model był na rynku za pół roku, ale (…) praca jest nie tylko czasochłonna, ale również bardzo kosztowna.

Na chwilę obecną drukarka 3D drukuje we wszystkich odcieniach szarości.

Patrycja Krekora Pirx 3D

Na poniższym filmie można zobaczyć zajawkę nowej technologii w akcji. Na razie widać niewiele, poza tym, że urządzenie faktycznie drukuje płynnie w dwóch kolorach. Otrzymałem informację, iż technologia Pirxa nie ma żadnego związku ani ze zmianą filamentu w extruderze jak w przypadku (nie)sławnego botObjects, ani modyfikacją G-code`u, jak w holenderskim Builderze. Na informację co to dokładnie będzie, przyjdzie nam zatem jeszcze chwilę poczekać…

Scroll to Top