Ruszyła kolejna edycja konkursu Hackaday Prize. Na stronie konkursu można już znaleźć wiele ciekawych projektów, a wśród nich drukowaną w 3D z ABS-u, zasilaną panelami słonecznymi, półautonomiczną kosiarkę do trawy, która może być sterowana… kontrolerem Playstation.
Koszenie trawnika jest przykrym obowiązkiem dla wielu posiadaczy własnych podwórek. Brak czasu czy alergia na pyłki traw to tylko niektóre z przeszkód, które skutecznie potrafią zniechęcić do tej czynności. Dzięki projektowi [v.loschiavo] zapanowanie nad porządkiem przed domem może stać się dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.
Lawnmower Robot to inteligenta, półautonomiczna kosiarka do trawy. Posiada dwa duże koła o średnicy 150mm, napędzane dwubiegowymi silnikami elektrycznymi zasilanym akumulatorem 12V, które mogą być ładowane energią z panelu solarnego 10W lub za pomocą standardowej ładowarki. Urządzenie ma ponadto dwa małe kółka z przodu, które pomagają w sterowaniu urządzeniem. Cała obudowa składa się z elementów wydrukowanych na drukarce 3D z ABS-u, a wymiary urządzenia to 495 x 340 x 195mm.
Do ścinania trawy służy nylonowe ostrze z trzema zębami o średnicy 250mm, które jak twierdzi twórca, jest dostępne w sklepach dla majsterkowiczów. Jego ruch kontrolowany jest przez specjalny system bezpieczeństwa – należą do niego czujniki pochylenia i odległości od podłoża, dzięki którym ostrze jest blokowane w przypadku podniesienia kosiarki lub przechylenia jej podczas pracy.
Ponadto Lawnmover Robot posiada szereg czujników – zarówno ultradźwiękowe, których głównym zadaniem jest wykrywanie przeszkód, jak i te odpowiedzialne za detekcje mikrowstrząsów. Całość jest zaprogramowana z użyciem płytki Arduino Uno.
Kosiarką można również sterować ręcznie przy użyciu pilota lub kontrolera Playstation, co zapewni jednocześnie wygodę jak i kontrolę nad urządzeniem.
Podsumowując cały ten opis, Lawnmover Robot to idealne rozwiązanie dla domowych majsterkowiczów, którzy wolą konstruować urządzenia poprawiające komfort życia codziennego, zamiast tracić czas na walkę z niesforną zielenią. Niestety na ten moment twórca nie udostępnił żadnych schematów ani plików, pozwalających na wykonanie podobnego robota u siebie w domu, jednak zgodnie z założeniami konkursu Hackaday Prize, powinno się to zmienić w przyszłości.
Źródło: www.3ders.org