Polymaker i Covestro mogą pochwalić się wieloletnią współpracą, w ramach której realizują innowacje ze świata druku 3D. Wynikiem zawartej kooperacji było wypuszczenie na rynek serii materiałów poliwęglanowych do wytwarzania przyrostowego. Teraz, w ramach współpracy przedstawili nowy rodzaj materiałów do druku 3D – tym razem tworzyw elastycznych do wytwarzania imitacji tkanin.
Podejmując takie zadanie, firmy musiały zoptymalizować technologie druku 3D FDM. Ich celem było skupienie się na osiąganiu nowych faktur realizowanych wydruków, przy zachowaniu wysokiej jakości i możliwości przejścia na produkcję masową. Nowo powstałe materiały bazują na TPU i charakteryzują się elastycznością na poziomie 90A lub 95A.
W ramach projektu współpracowali z dwoma producentami drukarek 3D – Raise3D oraz INTAMSYS. Dzięki temu to dwie drukarki właśnie tych producentów – INTAMSYS FLEX 510 i Raise3D E2 – jako pierwsze zostały zoptymalizowane do produkcji z ich nowych materiałów.
Twórcy mają interesującą teorię – twierdzą, że druk 3D tkanin jest bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą tradycyjnego tkania. Koncept polega na drukowaniu cienkich, struktur przestrzennych o maksymalnie pięciu warstwach. Początkowo elementy drukowane 3D z materiałów elastycznych można stosować jako urozmaicenie elementów ubioru takich jak buty, torby czy nakrycia głowy. Ich zaletą jest fakt, że można dostosować ich rozmiar do konkretnej aplikacji, nie wycinać z większego arkusza materiału, co redukuje ilość odpadów.
W ramach projektu Polymaker opracował rozwiązanie programistyczne, które umożliwia użytkownikom cyfrowe projektowanie. Daje im to możliwość wyboru indywidualnych tekstur i wzorów, a możliwości są ogromne. Algorytmy pozwalają na generowanie struktur o rożnym stopniu elastyczności, twardości czy przezierności.
Zdaniem twórców, ich projekt to coś więcej niż efektowny sposób na przykucie uwagi użytkowników. Obie firmy wierzą w potencjał druku 3D w branży tekstylnej. Zaznaczają, że w raz z rozwojem projektu, drukowane 3D wzory będzie można wytwarzać bezpośrednio na powierzchni butów lub odzieży.
Pierwszym z urządzeń, zoptymalizowanym do druku 3D tkanin jest INTAMSYS FLEX 510. System dedykowany jest do produkcji addytywnej z materiałów elastycznych i pozwala na osiąganie wysokiej jakości produkowanych elementów.
Źródło: 3dprintingindustry.com