Rynek żywic do drukarek SLA/DLP jest zdecydowanie mniej różnorodny niż rynek filamentów do niskobudżetowych drukarek FDM. Kilka dni temu, na Kickstarterze, wystartowała ciekawa kampania, na której twórcy zbierają środki na rozpoczęcie produkcji ceramicznej żywicy światłoutwardzalnej. Chcą zebrać 5 000$, do końca kampanii pozostało 25 dni, a konto zbiórki zasila już niemal 8 000$.
Historia ceramiki sięga 24 000 lat p.n.e., kiedy to człowiek odkrył, że połączoną z wodą glinę można łatwo formować w dowolne kształty, a wypalając ją w wysokiej temperaturze, można przedłużyć jej trwałość. Można więc powiedzieć, że Tethon3D, firma mająca swoją siedzibę w Omaha, inspirację na swój interesujący pomysł czerpała z „początków” naszej cywilizacji.
Porcelite jest żywicą ceramiczną przeznaczoną do druku 3D na urządzeniach SLA/DLP, które wykorzystują światło UV. Z materiału można więc korzystać na każdej drukarce pracującej w tej technologii, niezależnie czy jest to urządzenie profesjonalne, czy amatorskie. Oprócz wysokiej jakości uzyskiwanych wydruków, elementy wykonane z ceramicznej żywicy cechują się również:
- Właściwościami izolacyjnymi (bardzo słabo przewodzą prąd)
- Dużą tolerancją cieplną
- Brakiem właściwości magnetycznych
- Odpornością na utlenianie
- Lepszą trwałością
Wydruki są trwałymi, ceramicznymi obiektami od razu po zdjęciu z drukarki, gdy jednak wypalimy je w piecu, to otrzymamy w pełni porcelanowy przedmiot o wykończeniu powierzchni takim, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej porcelany.
Zbiórka ma na celu zautomatyzowanie produkcji Porcelite. Obecnie pracownicy firmy mieszają wszystkie składniki ręcznie, bezpośrednio przed wydrukiem. Aby móc skomercjalizować przedsięwzięcie potrzebny jest więc sprzęt chociażby do produkcji, butelkowania, pakowania oraz dystrybucji żywicy.
Thethon3D przygotował też szereg ciekawych nagród dla fundatorów w kampanii. Oprócz częściej spotykanych w kampaniach koszulek oraz zaprojektowanych przez siebie plików STL, w ofercie są również ciekawe warsztaty (z projektowania i skanowania 3D, jak również drukowania z porcelany), które mogą być przeprowadzone, albo poprzez Skype, albo na miejscu, w siedzibie firmy Thethon3D.
Źródło: www.kickstarter.com