Praca z elastycznym filamentem TPU 92A Stratasysa

Stratasys – największy producent przemysłowych drukarek 3D i twórca technologii FDM, zaprezentował niedawno nowy materiał eksploatacyjny dla urządzeń z serii F123. TPU 92A to elastyczny materiał termoplastyczny dedykowany do tworzenia aplikacji, przy których wymagana jest szczególna wytrzymałość na rozciąganie i zginanie. Twardość w skali Shore’a dla tego materiału wynosi 92 A, natomiast wydłużenie przy zerwaniu to aż 500%. Jakie są właściwości nowego materiału? Do czego stosować elastyczne wydruki? Odpowiedzi znajdziecie w tym krótkim poradniku…

Stratasys twierdzi, ze przeprowadził ponad 30.000 godzin testów tworząc wydruki z nowego TPU, aby wyeliminować wszelkie problemy i potencjalne błędy związane z użytkowaniem materiału i uzyskania maksymalnie najlepszych rezultatów. Materiał ten wykazuje dobrą giętkość, wysoką elastyczność w całym zakresie twardości, dobre właściwości odkształcenia zwrotnego, a także dużą odporność na ścieranie, pękanie i rozrywanie oraz na obciążenie dynamiczne. Wspomniana twardość w skali Shore’a to 92 A, moduł giętkości to 25,6 MPa dla osi XY oraz 36,9 MPa dla osi XZ, natomiast wydłużenie przy zerwaniu wynosi 552% w osiach XY i 482% w osiach XZ.

Zastosowania elastomeru TPU 92A

TPU to termoplastyczny poliuretan posiadający elastyczność gumy. Materiał nadaje się do prototypowania elastycznych modeli oraz do tworzenia gotowych części narażonych na częste zginanie i odkształcanie. Doskonale nadaje się także do drukowania sprężystych uszczelek, wężyków czy tłumiących uderzenia obudów i pokrowców.

Typowe zastosowania elastycznego materiału:

  • wykończenia drzwi, listwy i uszczelki
  • węże i rury
  • przewody wentylacyjne i miechy
  • uszczelki i przelotki
  • osłony szyb
  • wkładki do urządzeń elektronicznych, elementy obudów, osłonki
  • uchwyty na kubki
  • uszczelki do paneli nadwozia i szczyty szczelinowe
  • uchwyty i osłony zabezpieczające powierzchnię
  • części wymagające elastycznych zawiasów
  • osłony przeciwpyłowe.

Poniższe zdjęcia prezentują wydruk 3D obudowy urządzenia pomiarowego stosowanego na budowie. Z uwagi na to, że urządzenie jest narażone na uszkodzenia mechaniczne ze względu na trudne warunki pracy – ryzyko uszkodzenia obudowy, czy pęknięcia wyświetlacza, wykonano dedykowaną, elastyczną osłonę.

Wykonanie wydruku obudowy urządzenia mierniczego z nowego TPU zajęło 19 godzin. Wydrukowano 825 warstwy, a zużycie materiału wyniosło 103 cm3. Wymiary modelu to: 10 cm x 7 cm x 20 cm.

Jak drukować z materiału TPU 92A?

Aby bezpiecznie drukować z materiału TPU na drukarkach 3D z serii F123 należy w pierwszej kolejności zaktualizować swoje oprogramowanie GrabCAD Print do najnowszej wersji. Kolejną ważną kwestią jest wymiana głowicy drukującej na głowicę dedykowaną dla tego materiału. Wymiana głowicy jest banalnie prosta i odbywa się w trzech krokach.

Oprogramowanie GrabCAD Print automatycznie ustawia optymalne parametry druku 3D. Praca z materiałami elastycznymi generuje zwykle problemy w chwili gdy wymagane są struktury podporowe. Mechaniczne usuwanie podpór jest dość kłopotliwe, może prowadzić do uszkodzenia modelu i oderwania fragmentów wydruku razem z podporami. Stratasys stosuje podpory rozpuszczalne w roztworze wodnym, więc problem ten został w praktyce wyeliminowany.

Aby dowiedzieć się więcej na temat pracy z materiałem TPU 95 A, można skorzystać z tego poradnika.

Scroll to Top