Copper3D to założony w Chile start-up, który wywołał w zeszłym roku sporo zamieszania na rynku, prezentując serię antybakteryjnych filamentów dla drukarek 3D typu FDM / FFF, wzbogacanych nanocząstkami miedzi. Wśród pierwszych użytkowników materiałów znaleźli się m.in. naukowcy z Uniwersytetu w Nebrasce i NASA. Od nowego roku (2019…) jest on dostępny w Europie za sprawą brytyjskiego 3D GBIRE.

Technologia wytwarzania filamentów przez Copper 3D opiera się o opatentowany i wysoce skuteczny dodatek oparty na nanocząstkach miedzi, przekształcający termoplast PLA w pełni antybakteryjne nanokompozyty. Aktualnie w sprzedaży jest dostępny materiał o nazwie PLACTIVE AN1 – wysokiej jakości polimer PLA z dodatkiem nanoporowatym o stężeniu 1%, posiadający „aktywne” właściwości eliminujące szeroką gamę mikroorganizmów. Producent opracował także materiał medyczny o nazwie NANOCLEAN – wysokiej jakości polimer antybakteryjny PETG, przeznaczony do bardziej specyficznych projektów w produkcji narzędzi i komponentów wykorzystywanych w urządzeniach medycznych. Lada moment na rynek ma także trafić filament elastyczny o pełnych właściwościach antybakteryjnych, o nazwie MDflexTM.

Materiały zostały przetestowane i zatwierdzone jako w pełni antybakteryjne przez Laboratorium Mikrobiologiczne Universidad Católica de Valparaíso w Chile i Laboratorium Mikrobiologii SITU Biosciences w USA. PLACTIVE został również przebadany klinicznie na potrzeby druku 3D w protetyce (badanie opublikowane w Journal of Applied Sciences) i jest testowane przez NASA w zakresie zastosowań 3D w przestrzeni kosmicznej w długoterminowych misjach kosmicznych.

Tak jak właściwości materiału i obszary jego zastosowania w profesjonalnych aplikacjach medycznych są bardzo interesujące, tak dużą barierą był do niedawna fakt, że jego producent jest zlokalizowany w Ameryce Południowej i ewentualny zakup rolki filamentu był dość problematyczny. Teraz jednak się to zmienia – oficjalnym dystrybutorem Copper3D w Europie została brytyjska firma 3DGBIRE, posiadająca w ofercie urządzenia takich producentów jak Ultimaker, Raise3D, czy Photocentric (Liquid Crystal). W zakresie materiałów eksploatacyjnych współpracuje także z BASF (Innofil3D).

Z nieoficjalnych informacji wiemy, że PLACTIVE będzie kosztować ok. 80 € za szpulę o wadze 0,75 kg.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like