Premiera SOLIDWORKS 2017 – nowości i plany rozwoju

Casus Dassault Systèmes – jednego z dwóch największych producentów oprogramowania klasy CAD na świecie, jest dość specyficzny… Z jednej strony stosunkowo mało osób kojarzy tą markę, z drugiej – nie ma chyba w społeczności konstruktorów i inżynierów osoby, która nie znałaby jego produktów – SOLIDWORKSA i CATII. W miniony wtorek (11.10.2016) miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji prasowej polskiego oddziału firmy w Warszawie, gdzie prezentowana była najnowsza wersja jej flagowego oprogramowania – SOLIDWORKS 2017. Co nowego znajdziemy w tym produkcie, jakie są plany Dassault Systèmes na przyszłość oraz w czym tkwi fenomen firmy – o tym wszystkim przeczytacie w poniższej relacji…

Dassault Systèmes powstało w 1981 roku, jednakże początki firmy sięgają końca lat 70-tych, gdy grupa 15 inżynierów z firmy lotniczej Avions Marcel Dassault, rozpoczęła prace nad stworzeniem oprogramowania komputerowego wspierającego proces projektowania samolotów. Z czasem projekt o nazwie CATIA, który miał początkowo być dedykowany wyłącznie branży lotniczej ewoluował i został rozwinięty o narzędzia do projektowania również innych obszarów przemysłu.

CATIA cieszyła się dużym uznaniem wśród pracowników Avions, aż informacje na jej temat dotarły na sam szczyt – do prezesa i założyciela firmy, Marcela Dassault. Po zapoznaniu się z prezentacją programu, zarząd firmy uznał, że rozwijanie programu wyłącznie na potrzeby Avions jest bezzasadne i podjął decyzję o stworzeniu niezależnej spółki, która poświęciłaby się tylko temu projektowi. W 1981 roku Dassault Systèmes zostało powołane oficjalnie do życia, a jej prezesem został Francis Bernard.

dassault-systemes-etapy-rozwoju

Firma stworzona z samych inżynierów nie miała za bardzo pomysłu jak wypromować produkt i rozwinąć jego sprzedaż, tym bardziej, że jej jedynym klientem była firma matka – Avions. Rozwiązaniem okazała się współpraca z IBM, którego Avions było klientem. IBM rozpoczął sprzedaż CATII pod własną marką, wprowadzając oprogramowanie do branży automotive, maszynowej, czy okrętowej.

dassault-systemes-klienci

Związanie się z IBM było kluczowe dla rozwoju firmy, niemniej jednak sprawiło, że o ile marka programów tworzonych przez Dassault Systèmes zyskiwała na popularności – o tyle o ich producencie mało kto słyszał. Od kilku lat firma próbuje to naprawić, dokładając starań aby marka Dassault Systèmes dorównała pod względem rozpoznawalności swojemu największemu konkurentowi – Autodeskowi.

Flagowym produktem firmy jest SOLIDWORKS, który został zakupiony pod koniec lat 90-tych i jest od tamtej pory rozwijany. Dziś korzysta z niego ponad 3,1 mln użytkowników – począwszy od studentów uczelni wyższych, poprzez start-upy, a skończywszy na globalnych korporacjach. Najnowsza wersja programu – SOLIDWORKS 2017, jest ściśle zintegrowane z platformą Dassault Systèmes 3DEXPERIENCE, wspierające projektowanie, walidację, równoległą pracę oraz zarządzanie tworzeniem produktu, przy wykorzystaniu licznych aplikacji.

Najważniejszą nowością jest dział poświęcony projektowaniu obwodów – SOLIDWORKS PCB, które integruje część elektroniczną i mechaniczną projektu. Powstał on we współpracy z firmą Altium. Posiada przyjazny interfejs użytkownika – zunifikowany pakiet narzędzi do schematów i rozmieszczenia elementów na płytkach pozwalający na optymalne prowadzenie ścieżek w oparciu o wytyczne projektowe, lokalizowanie i dobór komponentów na podstawie danych od dostawców w czasie rzeczywistym oraz włączenie modeli SOLIDWORKS w środowisko projektowe PCB. Jest wyposażone także w weryfikację elektromechaniczną projektu.

sw2017_pcb

W nowym SOLIDWORKSIE usprawniono proces projektowania dzięki nowym narzędziom do zaokrągleń i sfazowań oraz zaawansowanemu definiowaniu otworów. Umożliwiają one tworzenie w jednej operacji wielu różnych sfazowań, zmianę istniejących sfazowań na zaokrąglenia i na odwrót, co pozwala na wprowadzenie zmian w projekcie w ciągu kilku sekund. Możliwe jest też wykorzystanie istniejących otworów i zastosowanie do nich predefiniowanych specyfikacji oraz tworzenie stopniowanych otworów w jednej operacji.

chamfer-variable

W projektowaniu i edytowaniu powierzchni wyeliminowano przeszkody w tworzeniu złożonych brył 3D, uniknięto także rozwiązań zastępczych z nowymi funkcjami modelowania powierzchni, takimi jak zawijaj, wytłaczanie, grawerowanie, rysowanie czy wykorzystanie powierzchni splajnu.

Pracując na dużych, skomplikowanych złożeniach można łatwo rozplanować układ urządzeń i wolną przestrzeń, przygotowując części i złożenia jako zestawy z właściwymi punktami łączącymi, które umożliwią łatwe przeciąganie, upuszczanie i łączenie, a także zmianę położenia modeli. Odpowiada za to funkcja wiązań magnetycznych.

assembly-magnetic-mates

Nowym rozwiązaniem jest 3D Interconnect, umożliwiający pracę z wykorzystaniem neutralnych i macierzystych plików CAD. Pozwala na aktualizowanie plików części i złożeń, przy każdej zmianie w pliku źródłowym, dzięki poleceniu Aktualizuj Model, czy bezpośrednie otwieranie importowanych plików i traktowanie ich jako części bazowych. Tym sposobem staje się możliwa praca na różnych źródłach danych.

sw2017_3d-interconnect

eDrawings umożliwia sprawną i precyzyjną współpracę dzięki możliwości wyświetlania wszystkich typów danych projektowych, od macierzystych formatów CAD po środowisko 3D Google Cardboard. Dane o produktach są dostępne w dowolnym miejscu z poziomu aplikacji mobilnych dla urządzeń z systemami Android i iOS.

sw2017_edrawings

Na koniec druk 3D – SOLIDWORKS obsługuje format .3MF i posiada integrację z 3D Builderem Microsoftu, który od Windowsa 10 jest integralną częścią tego systemu operacyjnego.

Jeśli chodzi o plany rozwojowe na przyszłość, to Dassault Systèmes kładzie duży nacisk na dalszy rozwój działu PCB, wprowadzania nowych narzędzi projektowania oraz coraz większej integracji z platformą 3DEXPERIENCE, która stanowi złożone środowisko integrujące projektantów, konstruktorów, dział produkcji oraz dział marketingu danej firmy. Prace nad danym projektem mogą być na bieżąco śledzone przez pracowników różnego pionu, dzięki czemu są oni w stanie nanosić uwagi w czasie rzeczywistym, bez konieczności oczekiwania na zakończenie prac nad nim.

Scroll to Top