Premiera SOLIDWORKS 2018

W miniony czwartek (12.10.2017 r.) w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa organizowana przez Dassault Systèmes, podczas której zaprezentowano najnowszą wersję flagowego oprogramowania firmy – SOLIDWORKS 2018. Najnowsza wersja programu dedykowanego dla konstruktorów i projektantów, łączy w kompleksowy sposób praktycznie wszystkie procesy wytwórcze – począwszy od projektowania na produkcji kończąc. Środowisko SOLIDWORKS zostało także po raz pierwszy wyposażone w nowe narzędzie w postaci SOLIDWORKS CAM.

SOLIDWORKS 2018 to środowisko 3D w pełni zintegrowane z opisywaną wielokrotnie na łamach portalu platformą 3DEXPERIENCE, którego celem jest wsparcie kompleksowej strategii firmy, łączącej procesy od projektowania do produkcji, poprzez rozwiązania usprawniające współpracę pomiędzy różnymi działami zaangażowanymi w rozwój produktu. Tak zintegrowany proces umożliwia firmom realizację koncepcji inteligentnej produkcji, u podstaw której leży ujednolicony i niezakłócony przepływ danych, dostępnych dla wszystkich zespołów zaangażowanych w rozwój produktu, niezależnie od ich lokalizacji, momentu udziału i formatu danych, jakie generują – bez potrzeby przenoszenia tych danych między systemami.

Podczas konferencji wystąpienia mieli: Uwe Burk – Country Manager na Centralną Europę w Dassault Systèmes, Marcin Sitkiewicz – Senior Territory Technical Manager w Dassault Systèmes Polska oraz goście specjalni – Karol Zarajczyk, prezes zarządu Ursus S.A. oraz Grzegorz Czechowski, designer w Ursus S.A., odpowiedzialny m.in. za projekt pierwszego, elektrycznego samochodu dostawczego polskiej produkcji.

Panowie Zarajczyk i Czechowski przedstawili kolejne etapy powstawania tego niezwykłego projektu – począwszy od wstępnej koncepcji, a skończywszy na wykonaniu finalnego, funkcjonalnego prototypu auta, który ma zostać oficjalnie zaprezentowany w ciągu kilku nadchodzących tygodni. Całość prac projektowych była realizowana oczywiście na oprogramowaniu SOLIDWORKS. Więcej na temat tego projektu oraz tego jak powstawał m.in. przy użyciu technologii przyrostowych mamy nadzieję już wkrótce napisać coś więcej.

Jeśli chodzi o samego SOLIDWORKSA, na początku konferencji Uwe Burk pochwalił się skalą popularności  programu. Na chwilę obecną z SOLIDWORKSA korzysta 5,1 mln użytkowników na całym świecie. Jest obecny w 261 tysiącach firm, 33 tysiącach instytucji akademickich, 500 FabLabach oraz 110 inkubatorach i akceleratorach. Dassault Systèmes posiada 750 partnerów w obszarze software i hardware. Zaprezentował także kilka kluczowych nowości, jakie mają wkrótce pojawić się w środowisku programistycznym – jedno to przypisanie licencji do użytkownika, a nie do jego maszyny (tzn. udzielenie możliwości pracy na jednej licencji na kilku komputerach), a drugie to możliwości jakie dają usługi chmurowe Dassault Systèmes, dzięki którym na programie E-Drawings można wyświetlać nawet najbardziej skomplikowane rysunki złożeniowe, na praktycznie każdym sprzęcie i nawet dość przeciętnym połączeniu internetowym.

Marcin Sitkiewicz przedstawił kolejne nowości. Kluczową funkcją SOLIDWORKS 2018 jest SOLIDWORKS CAM – nowa aplikacja, która zapewnia obróbkę opartą na regułach pochodzących z uczenia się, które pozwalają na automatyzację programowania obróbki. Projektanci i inżynierowie mogą lepiej zrozumieć, jak ich konstrukcje są produkowane, by podejmować bardziej świadome decyzje, a także szybko tworzyć prototypowe części oraz panować nad jakością, kosztami i czasem dostarczenia. W SOLIDWORKS CAM wprowadzono także obsługę frezowanie do 2,5 osi (3+2) + toczenie do 2 osi.

W sekcji SIMULATION znalazło się nowe narzędzie SOLIDWORKS Topology – służące do badania topologii modelu, przy pomocy którego można dokonać automatycznej optymalizacji projektu. Dodano także nowe, dużo bardziej zaawansowane narzędzia dla projektowania pod kątem technologii przyrostowych. Ponadto, wszelkie zmiany w konstrukcji i technologii wykonania mogą być szybko i łatwo wdrożone, a następnie automatycznie uwzględnione we wszystkich powiązanych modelach, programach NC, rysunkach płaskich i dokumentacji. Jest to możliwe dzięki wspólnemu źródłu danych, którym jest model, niosący od początku informacje potrzebne w kolejnych etapach.

Więcej informacji na temat nowych funkcji, możliwości i ulepszeń zawartych w SOLIDWORKS 2018, można znaleźć pod tym adresem. To oczywiście nie koniec newsów na temat tego programu. Już w najbliższą środę – 18 października 2017 r., odwiedzimy kolejną konferencję poświęconą SOLIDWORKSOWI – DPS Forum, z którego również zdamy Wam pełną relację.

Scroll to Top