Printelize publikuje drugą część raportu na temat polskiego rynku druku 3D – tym razem o producentach drukarek 3D i firmach usługowych

W zeszły wtorek informowałem, iż Printelize – polska platforma pośrednicząca w usługach druku 3D, przeprowadziła pierwsze w historii badania polskiej branży druku 3D. Raport z badań został podzielony na trzy części. Pierwsza, opublikowana tydzień temu dotyczyła specyfiki firm, które wzięły udział w badaniu. Druga, opublikowana dzisiaj, prezentuje firmy usługowe oraz produkujące i sprzedające drukarki 3D, filamenty czy akcesoria do druku 3D. Trzecia część, która ma pojawić się za tydzień, będzie oszacowywać wielkość rynku druku 3D w Polsce, jak również perspektywy jego rozwoju.

Do badania wytypowano 138 firm, a udział w nim wzięło 97 z nich. Badanie było przeprowadzone przy pomocy ankiety telefonicznej. Kilkadziesiąt z nich specjalizuje się w produkcji i/lub sprzedaży drukarek 3D. Niestety tylko kilka z nich ma status poważniejszego przedsiębiorstwa, które mogłoby się pochwalić dużym zasięgiem sprzedaży również o charakterze międzynarodowym, czy większą ilością pracowników. W gruncie rzeczy jedynymi firmami, które posiadają naprawdę dużą rozpoznawalność marki poza granicami kraju są Zortrax i ZMorph. Do tego grona próbują dołączyć Omni3D, 3DGence, 3DKreator czy 3NOVATICA – reszta firm charakteryzuje się w dużej mierze wyłącznie zasięgiem lokalnym.

Jeśli chodzi o dystrybutorów i resellerów drukarek 3D, to w Polsce działają 33 firmy tego typu, w tym 7 dystrybutorów wyłącznych na Polskę.

Źródło: www.printelize.com

Jeśli chodzi o firmy usługowe, to z 75 firm aż 96% z nich zajmuje się usługami druku 3D, z czego 58% zajmuje się dodatkowo projektowaniem modeli do druku 3D, a 21% skanowaniem 3D. Firmy biorące udział w badaniu dość niechętnie dzieliły się z ankieterami informacjami na temat posiadanych parków maszynowych. Wśród tych, którzy odpowiedzieli na pytania dot. posiadanych drukarek 3D blisko połowa (47%) korzysta w pracy z jednego urządzenia, a 14% posiada więcej niż 5.

Źródło: www.printelize.com

Jeśli chodzi o ilość usług świadczonych przez firmy w ciągu jednego miesiąca, to tylko 40 ankietowanych zdecydowało się udzielić odpowiedzi na to pytanie. Znowu – blisko połowa (57%) świadczy jedynie do 10 usług druku 3D / msc., podczas gdy 12% więcej niż 20 usług druku 3D / msc. Co ciekawe – firmy wykonujące do 10 usług miesięcznie posiadają 12% udziału w wartości całego rynku druku 3D, podczas gdy blisko 3/4 wartości całego rynku usług druku 3D wypracowuje… 5 firm w Polsce!

Źródło: www.printelize.com

Jeśli chodzi o drukarki 3D jakie są wykorzystywane w usługach przez polskie firmy, to można podzielić je na trzy grupy:

  • profesjonalne drukarki 3D Stratasys lub 3D Systems,
  • niskobudżetowe drukarki 3D z tzw. średniej półki cenowej jak Zortrax, MakerBot czy UP! Plus 2,
  • niskobudżetowe drukarki 3D klasy RepRap oraz Monkeyfab PRIME, 3NOVATICA GATE i inne.

Jakie usługi świadczą jeszcze firmy usługowe w Polsce? Prowadzą szkolenia (17 firm),  serwis drukarek 3D (5 firm), organizują eventy związane z drukiem 3D (3 firmy) oraz zajmują się specjalistycznym doradztwem projektowym (1 firma).

Źródło: www.printelize.com

Pełny raport drugiej odsłony badań polskiego rynku druku 3D znajdziecie na stronie Printelize.com. W trzeciej części (która ma zostać opublikowana za tydzień), znajdą się informacje na temat wartości rynku druku 3D w Polsce oraz perspektyw jego rozwoju.

Źródło: www.printelize.com

Scroll to Top