Projekt drukarki 3D Zortrax M200 na Kickstarterze zrealizowany w 6 miesięcy

Jak odnosi się sukces w 3D? Zortrax to pierwszy polski projekt, który odniósł międzynarodowy sukces na Kickstarterze. Kampania, która zbierała fundusze na zrealizowanie projektu drukarki 3D Zortrax M200, zakończyła się 21 czerwca 2013. Kwota fundowania osiągnęła założony target 100,000$ przed wyznaczonym terminem, a ostateczna kwota dotacji osiągnęła prawie 180,000$. Sześć miesięcy to czas, który ekipa Zortrax potrzebowała, aby zakończyć proces produkcji i rozesłać drukarki M200 do wszystkich 80 „fundatorów” z całego świata. 31 grudnia Zortrax Team ogłosił na blogu, że wszystkie urządzenia trafiły do klientów jeszcze przed końcem roku 2013, natomiast w sklepie internetowym pojawiły się kolejne zamówienia.

Rafał Tomasiak CEO Zortrax Źródło: Materiały prasowe
Rafał Tomasiak CEO Zortrax
Źródło: Materiały prasowe

To nie tajemnica, że praktycznie wszystkie kampanie hardwarowe na Kickstarterze nie dotrzymują finalnych terminów wysyłek a parametry techniczne produktów często znacznie różnią się od tych deklarowanych w treści kampanii. Co ciekawe, zespołowi Zortrax udało się doprowadzić kampanię do końca bez większych opóźnień i zaprezentować produkt, w którym ulepszenia i modyfikacje wychodzą daleko poza obietnice złożone w kickstarterowej kampanii.

Co prawda pozostało nam kilka elementów projektu, które musimy wdrożyć w najbliższym czasie – jednym z przykładów jest poszerzenie oferty filamentów o nowe materiały takie jak Z-PLA czy Z-PC. Jednak dzięki skupieniu się na jednym filamencie, jakim jest Z-ABS, udało nam się uzyskać bardzo wysoką jakość druku z solidnego i wielofunkcyjnego materiału, co jest niezwykle ważne w profesjonalnym prototypowaniu plastikowych elementów. Wdrożenie nowych filamentów to kwestia kilku kolejnych tygodni” – mówi Rafał Tomasiak, CEO Zortraxa.

Jak zakończyć kampanię na Kickstarterze w 6 miesięcy?
Kiedy wystartowaliśmy z kampanią, mieliśmy o wiele ambitniejsze plany dotyczące terminów realizacji zamówień. Chcieliśmy wyrobić się w… 2 miesiące!„– opowiada Rafał – „Oczywiście rzeczywistość zweryfikowała nasze plany. Ostatecznie udało się zamknąć projekt w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu kampanii – i szczęśliwie przed Nowym Rokiem – jednak nie obyło się bez sytuacji kryzysowych. Kiedy byliśmy już pewni, że jesteśmy w stu procentach przygotowani do wysyłek drukarek – okazało się, że czekają nas jeszcze kilka miesięcy nieprzerwanych testów i modyfikacji. Jednocześnie musieliśmy rozwijać firmę i nadążać za dynamicznymi zmianami w branży druku 3D.

Zatem powtarzając pytanie: Jak zrealizować skomplikowany projekt technologiczny w 6 miesięcy? – „Jedyne co przychodzi mi do głowy to: przygotuj się na ciągłe zmiany i nastaw się na to, że wszystkie problemy, które mogą pojawić się na etapie produkcji, pojawią się na pewno!” – odpowiada twórca projektu.

Rafał Tomasiak CEO Zortrax Źródło: Materiały prasowe
Rafał Tomasiak CEO Zortrax
Źródło: Materiały prasowe

Nowości w Zortrax M200
Podczas wspomnianych sześciu intensywnych miesięcy ekipa Zortrax była w 100% skupiona na rozwoju produktu. Wynikiem wspólnych wysiłków całego zespołu było wdrożenie kilku znaczących ulepszeń, takich jak:

  • Opracowana przez specjalistów Zortrax innowacyjna technologia druku – Layer Plastic Deposition – głowica w drukarce Zortrax M200 posiada 3 punkty grzania i chłodzenia materiału przed wytłoczeniem, co jest rozwiązaniem często spotykanego problemu „zapychania głowicy” drukarki. Materiał do druku jest przetapiany w głowicy drukarki, a następnie nakładany warstwa po warstwie na perforowaną platformę roboczą. Platforma podgrzewana jest do odpowiedniej temperatury, co zapobiega odkształceniom krawędzi modelu.
  • Auto-kalibracja platformy – regulacja wysokości pomiędzy platformą i głowicą, która zapewnia równomierny rozkład materiału. Zapobiega odkształcaniu się modeli. Bez tej funkcji model będzie wypaczony lub w ogóle nie zostanie wydrukowany. Automatyczna kalibracja jest wygodna, ponieważ użytkownik nie musi za każdym razem kalibrować platformy ręcznie.
  • Single Extruder Support – Z-Suite Software posiada zaawansowany skrypt do generowania zoptymalizowanej struktury materiału podporowego (supportu) w technologii SES (Single Extruder Support). Jest to niezbędne w przypadku druku skomplikowanych modeli z wystającymi elementami, które nie mają fizycznego podparcia i znajdują się nad poziomem platformy. Support drukowany jest z tego samego extrudera i nie wymaga stosowania dodatkowych materiałów. Wydrukowany materiał podporowy jest łatwy do usunięcia i nie pozostawia śladów ani uszkodzeń na modelu.
  • Precyzyjnie nakładane warstwy – gwarantują gładką powierzchnię wydruku i ścian, nawet podczas korzystania z niskiej rozdzielczości. Dzięki tej modyfikacji model wydrukowany z rozdzielczością 200 mikronów może wyglądać jak wydruk o rozdzielczości 50 mikronów na innych drukarkach 3D. Efekt pozostaje taki sam, ale model drukowany jest dwa razy szybciej.
Źródło: Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Roczna gwarancja dla wszystkich użytkowników Zortrax M200
Musieliśmy wykonać wiele testów na kilkudziesięciu urządzeniach, co nieco opóźniło proces wysyłki. Nie składamy obietnic, których nie jesteśmy w stanie dotrzymać, dlatego dopiero po dopracowaniu każdego pojedynczego elementu drukarki postanowiliśmy udzielić klientom rocznej gwarancji na nasz produkt” – mówi CEO Rafał Tomasiak. „Obecnie zespół pracuje nad doprecyzowaniem warunków gwarancji i serwisu, jednak jedno jest pewne – Zortrax M200 to pierwsza drukarka w tym segmencie, której cena obejmuje roczną gwarancję, dedykowany Z-Suite Software oraz pełny zestaw akcesoriów„.

Jaki będzie Wasz następny krok?
Obecnie skupiamy się na tworzeniu społeczności wokół naszej marki oraz zapewnieniu wszystkim użytkownikom odpowiedniego wsparcia technicznego. Byliśmy zaskoczeni szybką informacją zwrotną od pierwszych użytkowników, którzy praktycznie natychmiast po otrzymaniu przesyłki założyli forum, a zdjęcia swoich wydruków zaczęli publikować na blogach. Kończymy pracę nad przygotowywaniem nowych modeli do druku, które będą dostępne dla użytkowników drukarek Zortrax M200” – opowiada Rafał.

Niedługo będziemy poszerzać naszą ofertę o dodatkowe rodzaje filamentu” – Zortrax planuje wprowadzić nowy typ materiałów do druku: Z-PLA i Z-PC. „Stworzenie bezawaryjnej drukarki 3D, pracującej na materiałach bazujących na ABS było dużym wyzwaniem. Pomimo początkowych trudności w opracowaniu technologii LPD, która pozwoli na bezproblemowe drukowanie z ABS, nadal uważamy, że jest to najbardziej funkcjonalny materiał dostępny na rynku. Ponadto, specjalna konstrukcja drukarki Zortrax M200 pozwala na drukowanie z różnych plastikowych filamentów, których ilość w naszej ofercie stopniowo będzie się powiększać„.

Źródło: Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Kim są klienci Zortraxa?
Większość naszych klientów to właściciele małych i średnich firm, zwłaszcza z branży wzornictwa przemysłowego i inżynierii. Naszym celem jest dostarczenie im skutecznych i niedrogich narzędzi do szybkiego prototypowania. Chcemy, aby nasz produkt był rozwiązaniem typu all-in-one dla kreatywnych osób„.

Czy Zortrax planuje bardziej otworzyć się na rynek Polski?
Obecnie kontaktujemy się z polskimi klientami indywidualnie, ale planujemy uruchomienie polskiej wersji strony i sklepu. Drukarkę Zortrax M200 będzie można kupić również bezpośrednio w naszej siedzibie w Olsztynie. Jesteśmy przekonani, że polski rynek ma w sobie ogromny potencjał. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie naszymi produktami w Polsce.” – przekonuje Rafał.

Jak obecnie wygląda rozwój firmy?
Aktualnie 20 specjalistów pracuje na stałe nad projektem Zortrax. W 2014 roku firma planuje wyprodukować ponad 5,000 drukarek i nie mniej niż 30,000 rolek filamentu” – mówi Rafał – „Cały czas prowadzimy też otwartą rekrutację, poszukujemy pasjonatów druku 3D i nowych technologii do naszego zespołu w Olsztynie. Wszystkich zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu.

Scroll to Top