Prusa prezentuje interaktywną mapę recyklingu wydruków 3D

PRUSA Research opublikował interaktywną mapę świata ze stacjami recyklingu odpadów pochodzących z wydruków powstałych na drukarkach 3D. Firma nawiązała w tym celu współpracę z organizacją Precious Plastic, specjalizującą się w recyklingu na małą skalę, aby wykorzystać jej istniejące know-how i kontakty. Przy wykorzystaniu „Prusa World Map” firma chce informować, łączyć prezentować regionalne możliwości przetwarzania odpadów. Mapa prezentuje lokalizacje firm zajmujących się recyklingiem z wielu źródeł, w tym również tych, które produkują własny filament z resztek i odpadów.

PRUSA zachęca użytkowników i operatorów stacji recyklingu do zaznaczania swoich lokalizacji na mapie, dzięki czemu każdy posiadacz drukarek 3D będzie mógł znaleźć go w swojej okolicy. Według firmy, odpady z wydruków 3D są cennym zasobem dla podmiotów zajmujących się recyklingiem ze względu na swoją czystość w porównaniu z tradycyjnymi odpadami z tworzyw sztucznych.

Mimo że najczęściej używany materiał na drukarkach 3D typu FDM / FFF to PLA, który jest uważany za biodegradowalny, PRUSA zdecydowanie zaleca jego recykling. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak uniknięcie marnotrawstwa już na samym początku, stosując oszczędne drukowanie. Dzięki interaktywnej mapie Prusa chce zbudować zdecentralizowaną infrastrukturę recyklingu, dedykowaną zarówno dla indywidualnych użytkowników drukarek 3D jak i firm.

Źródło: www.prusa3d.com

Scroll to Top