Przyszłość biodruku 3D w perspektywie najbliższych dziesięciu lat

Przyszłość biodruku 3D stanowi dyskusyjną kwestię. Jedni przekonani są, że przy obecnym rozwoju technologii doczekamy się drukowanych przestrzennie organów szybciej, niż możemy się tego spodziewać – inni z drwiącym uśmiechem patrzą na możliwość biofabrykacji całych narządów, przekonani, że to praca niemożliwa od wykonania. A jakie są przewidywania firm zajmujących się badaniem rynku i wykonywaniem analiz?

IDTechEx, firma zajmująca się badaniem rynku przygotowała raport na dotyczący przyszłości biodruku 3D w perspektywie najbliższych dziesięciu lat. Jak zawsze, takim raportom towarzyszom ogromne liczby – według szacunków, do 2028 roku rynek biodruku 3D osiągnie wartość nawet $1,9 miliarda.

Ogromne zainteresowanie biodrukiemn 3D wynika z faktu, że opracowanie metody wytwarzania syntetycznych organów jest rozwiązaniem problemu wynikającego z niedoboru narządów, które mogą zostać wykorzystane do przeszczepów. Ilość osób oczekujących na przeszczep jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do organów, które mogą zostać przeszczepione – z tego powodu czas oczekiwania na zabieg trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

To, co udało się osiągnąć do tej pory to druk 3D organów, które mimo swojej kompleksowej budowy nie posiadają standardowych wymiarów. Problemem stworzenia naturalnej wielkości narządów jest trudność w opracowaniu złożonej sieci naczyń krwionośnych, które doprowadzą do tkanek tlen i odprowadzą zbędne produkty przemiany materii.

Nie umniejsza to jednak dotychczasowym dokonaniom naukowców – drukowane 3D organy, nawet o wymiarach mniejszych niż standardowe, mogą służyć do testowania leków i eksperymentalnych metod leczenia (np. walki z nowotworami). Możliwość odtworzenia tkanek w laboratoryjnym środowisku daje również możliwość poznawania i badania procesów zachodzących w ludzkim organizmie – specjalistom od biodruku 3D z powodzeniem udało się odtworzyć m.in. barierę krew – mózg.

Wśród aplikacji omówionych w raporcie znajdują się m.in. metody testowania leków, badania z zakresu medycyny regeneracyjnej i spersonalizowanej, czy zagadnienia z dziedziny inżynierii komórkowej. Twórcy raportu określili długoterminowy plan rozwoju (do 2050 roku) z szczegółowym opisem kluczowych trendów w okresie na przyszłe dziesięć lat. Raport dostępny jest na stronie internetowej idtechex.com.

Jeżeli interesuje Was temat biodruku 3D zapraszamy również do lektury artykułów z cyklu „Biodruk 3D w pigułce„, gdzie krok po kroku, w przystępny sposób tłumaczymy zagadnienia z tej dziedziny nauki, z pogranicza medyny i technologii.

Źródło: [1]

Scroll to Top