Ranking polskich serwisów internetowych o druku 3D – cz. 2

Gdy miesiąc temu publikowaliśmy pierwsze zestawienie serwisów internetowych poświęconych drukowi 3D w polskim internecie, nie spodziewaliśmy się, iż spotka się ono z tak dużym zainteresowaniem i pozytywnymi opiniami? Z uwagi na otrzymany feedback zdecydowaliśmy, że aby móc w pełni sprostać oczekiwaniom, ranking zamiast z dwóch, będzie składał się z trzech części. Dziś prezentujemy zestawienie stron internetowych producentów i dystrybutorów osobistych, niskobudżetowych drukarek 3D, natomiast w kolejnej, trzeciej edycji zaprezentujemy sklepy internetowe.

Podobnie jak to miało miejsce za pierwszym razem, tak i teraz ranking składa się z krótkiej prezentacji serwisu internetowego oraz wylistowania jego zalet i wad. Z uwagi na to, że wszystkie serwisy prezentowane w zestawieniu mają charakter komercyjny, zrezygnowaliśmy tym razem z niezależnej oceny eksperta, która miała sens w przypadku serwisów amatorskich. W tym zestawieniu eksperci, którzy brali udział w ocenianiu podzielili się kompleksowymi uwagami i ich ocena jest składową ostatecznej pozycji danej strony www w rankingu.

Oceniane były takie elementy jak:

  • oprawa graficzna
  • usability (czyli łatwość i szybkość dotarcia do kluczowych informacji w rodzaju specyfikacji technicznej, czy ceny urządzenia)
  • rozwiązania programistyczne (m.in. wykorzystany framework, wersje mobilne serwisu i/lub jego responsywność, czy szybkość ładowania)

Do dwójki ekspertów oceniających serwisy poprzednio, czyli Anety Bielicz i Pawła Ślusarczyka dołączył Bogusław Krawczyk, programista z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu serwisów internetowych i aplikacji informatycznych, pełniący na co dzień rolę Team Leadera w Grupie TOYA – jednej z największych sieci telewizji kablowych w kraju. Niezależenie od tego, Bogusław jest również administratorem Centrum Druku 3D i jego twórcą od strony programistycznej.

Tworząc niniejszy ranking nie sugerowaliśmy się w żaden sposób oceną samej drukarki 3D, tylko sposobem jej przedstawienia. W przypadku oprawy graficznej, oceniany był nie tylko sam layout i kompozycja, lecz również zastosowanie dodatkowych elementów w rodzaju dedykowanej sesji zdjęciowej urządzenia, implementacji własnych ikonek, sposobu prezentowania zdjęć i tekstu na stronie, czyli jej czytelność. W przypadku usability, stawialiśmy się w roli osoby spotykającej się z danym urządzeniem po raz pierwszy, szukającej podstawowych informacji w rodzaju parametrów technicznych drukarki 3D, ceny oraz kontaktu do firmy lub działu handlowego.

W rankingu nie braliśmy pod uwagę producentów / dystrybutorów profesjonalnych, wysokobudżetowych drukarek 3D, skupiliśmy się tylko na drukarkach niskobudżetowych, drukujących w FDM. Jeżeli ktoś uzna, iż w rankingu niesłusznie nie uwzględniliśmy jego firmy, pragnę poinformować, że nie było to celowe działanie i mogło być spowodowane jednym z dwóch powodów:

  • serwis został zakwalifikowany jako sklep internetowy z asortymentem ogólnym, w tym z drukarkami 3D; tego typu serwisem jest np. serwis www firmy Jelwek, która chociaż ma w ofercie drukarkę 3D (a wkrótce będzie mieć kolejną), to jest to jedynie skromna część całego asortymentu jaki mają w ofercie
  • serwis jest tak słabo widoczny / spozycjonowany w internecie, że po prostu na niego nie natrafiliśmy…

Zapraszamy do lektury…


RANKING #2

#1 Zortrax

www.zortrax.com
www.zortrax.com

Jeśli chodzi o prezentację swojej drukarki 3D w internecie, strona www Zortrax to absolutna klasa światowa. Jest perfekcyjnie wykonana pod każdym względem, z idealną grafiką, funkcjonalnością, usability czy sposobem prezentacji informacji na stronie. Jedyne co jest lepsze od strony Zortraxa to jego kampania Kickstarterowa, która nie bez powodu zakończyła się takim powodzeniem! Tak naprawdę nie bardzo wiem co można napisać o tym serwisie więcej? Tak po prostu wygląda idealna strona internetowa poświęcona drukarce 3D i na niej wszyscy powinni się wzorować.

Zalety: wszystko

Wady: brak


#2 Omni3D

www.omni3d.com
www.omni3d.com

Chociaż pierwotnie umieściłem stronę www Omni3D na 4 pozycji, głosami Anety i Bogusia awansowała ona na drugie miejsce. To co mnie przekonało to przede wszystkim czystość formy i porządek w sposobie prezentacji informacji i oferty. Posiada bardzo dużo drobnych rzeczy pozornie nie wpływających na decyzję zakupową, ale w gruncie rzeczy bardzo ważnych i budujących odpowiednią atmosferę wokół firmy dla osoby odwiedzającej serwis po raz pierwszy. Mam tu na myśli m.in. filmy reklamowe prezentujące wnętrze firmy, czy zakładkę ZESPÓŁ, ze zdjęciami i sylwetkami najważniejszych osób w firmie. Dzięki temu odnosi się od razu wrażenie, że ma się do czynienia z ludźmi, a nie anonimową „firmą” tworzącą drukarki 3D.

Chociaż serwis postawiony jest na Joomli, której osobiście nie wspieramy i nie posiada dedykowanej wersji mobilnej i nie jest responsywny, ma bardzo dobrze pomyślaną ścieżkę wyboru kolejnych działów i umożliwia szybkie dotarcie do informacji. Oferta drukarek 3D jest bardzo przejrzysta i czytelna. Jedyne na co warto zwrócić uwagę to drobne niedociągnięcia (np. oglądając RapCrafta 1.3 w TITLE wyświetla się litera „y” ???).

Zalety: bardzo profesjonalna i przejrzyście stworzona strona internetowa; mimo dość istotnej wady jaką jest brak wersji mobilnej, na smartfonie serwis prezentuje się nadal bardzo czytelnie i przystępnie.

Wady: brak wersji mobilnej (na responsywną jest już raczej za późno); po wejściu na stronę główną lepiej byłoby wyeksponować drukarkę 3D a nie film reklamowy; serwis postawiony na Joomli (co jest bardzo subiektywną „wadą” i nie traktowałbym tego do końca poważnie).


#3 CB Printer

www.cbprinter.pl
www.cbprinter.pl

Osobiście dałbym temu serwisowi „dwójkę„, ale zostałem ostatecznie przegłosowany :-). Główną zaletą tego serwisu są bardzo profesjonalnie wykonane zdjęcia drukarki 3D. Tak naprawdę to co zadecydowało o niższej pozycji, to niuanse w sposobie przedstawiania poszczególnych elementów na stronie i tzw. „ogólne wrażenie„. Jeśli chodzi o zalety, to można powtórzyć wszystko to co w przypadku Omni3D. Istotną rzeczą jest odniesienie się do historii i tradycji rodzinnych firmy CB Printer, co uważam za bardzo ważne i istotne. Buduje to pozytywny wizerunek firmy i zaufanie. Kolejny plus, to aż 6 wersji językowych (chociaż nie wiem czym różni się wersja angielska od amerykańskiej?).

Jeśli chodzi o wady, to strona jest postawiona na WordPressie, który jest dedykowany bardziej do robienia blogów (vide CD3D). Z niewyjaśnionych przyczyn strona umieszczona jest w iframe, co nie wpływa korzystanie na SEO i z czego można by było zrezygnować. Brakuje również wersji mobilnej / responsywnej, ale podobnie jak w przypadku Omni3D strona prezentuje się to na tyle przejrzyście, że nie razi to tak mocno.

Zalety: to samo co w przypadku Omni3D + dużo wersji językowych i profesjonalna sesja fotograficzna drukarki 3D.

Wady: brak wersji mobilnej / responsywnej; strona w iframe; brak favicony; bardzo słabe wyeksponowane logo (?) – poza stroną główną nie pojawia się już w serwisie, nawet w sekcji KONTAKT; drugą pozycją w menu jest BLOG, który nie jest aktualizowany od czerwca!


#4 Printila.com / Leapfrog

www.printila.com
www.printila.com

Serwis dystrybutora drukarek 3D Leapfrog, chociaż jak zapowiada właściciel firmy Mirek Jaskułowski, wkrótce do tego grona dołączą kolejne urządzenia. Na pierwszy rzut oka serwis wydaje się być surowy i ubogi graficznie, ale bardziej wytrawne oko dojrzy w tym celowy zabieg i doceni zastosowane rozwiązania. Podobnie jak w przypadku wszystkich w/w serwisów, Printila.com posiada bardzo czystą formę i klarowny sposób przedstawienia oferty. Prezentacja drukarek 3D na stronie stoi na bardzo wysokim poziomie, jest łatwo i szybko dostępna. Podobnie jak w przypadku CB Printer strona jest oparta na WordPressie, co jest raczej na minus, ale za to jest responsywna.

Zalety: czysta, profesjonalna strona z bardzo dobrze zaprezentowaną ofertą; łatwa w nawigacji; bardzo fajnie rozwiązana zakładka O NAS; wersja reponsywna.

Wady: Wordpress; mało wyeksponowana drukarka 3D na stronie głównej – ktoś kto nie zna oferty firmy może pomyśleć, że ta zajmuje się przede wszystkim usługami, a nie dystrybucją Leapfroga.


#5 Idea Lab

www.idea-lab.pl
www.idea-lab.pl

W moim pierwotnym rankingu strona Jacka Dziedzica trafiła na podium, ale ostatecznie spadła na wciąż wysoką, piątą pozycję. Główna wada projektu graficznego, to zbyt duży margines górny, zbyt długi czarny pasek z menu głównym i logotypem oraz bardzo słaba grafika przewodnia. Biała drukarka 3D na jednolitym niebieskim tle miała ją znacząco wyeksponować, niestety Jacek przesadził trochę z minimalizmem i wygląda to naprawdę surowo… Na szczęści wszystko to co jest poniżej jest świetne i jest to jedyna strona www w rankingu, zaprojektowana w nowoczesny, „mobilny” sposób. Serwis jest nie tylko przystosowany do nawigacji na smartfonach i tabletach, lecz również jest responsywny. Informacje w nim prezentowane są przedstawione w bardzo przystępny i przejrzysty sposób.

Podstawowa wada tej strony to bardzo mała ilość treści, a przede wszystkim brak specyfikacji technicznej drukarki 3D. To w dużej mierze zadecydowało o spadku z 3 pozycji w rankingu. Mimo to, warto mieć na uwadze, że serwis jest bardzo świeży, więc nie wszystko zostało do końca zaimplementowane. Strona Idea Lab – podobnie jak Printili, została oparta na WordPressie, ale akurat w tym wypadku to tak nie razi, gdyż jej charakter jest bardziej informacyjny / reklamowy niż sprzedażowy (mam na myśli funkcje e-commerce).

Zalety: nie licząc pierwszej odsłony strony głównej, bardzo atrakcyjna graficznie strona internetowa; bardzo fajne zdjęcia drukarki 3D; przystosowanie serwisu do urządzeń mobilnych i smartfonów (wersja responsywna).

Wady: pierwsza odsłona strony głównej do poprawy; słabe logo; zbyt duże marginesy górny i dolny wokół strony oraz niepotrzebnie wysoki czarny pasek z menu głównym, który utrudnia nawigację; bardzo mało treści, w tym informacji nt. drukarki 3D.


#6 ZMorph

www.zmorph.pl
www.zmorph.pl

Bardzo fajna drukarka 3D,  przedstawiona na bardzo atrakcyjnych zdjęciach. Niestety sam serwis www jest mocno przeciętny. Wbrew pozorom różnica w jakości pomiędzy piątym Idea Labem a szóstym ZMorph`em jest spora… (oczywiście w kategoriach stron www). Podstawowa wada to header wykonany we FLASH, który jest niewidoczny na produktach mobilnych Apple i który dość długo się ładuje. Zbyt duża odległość pomiędzy headerem a resztą strony głównej. Wersje językowe nie w tym miejscu co trzeba. Natomiast wszystko to co znalazło się poniżej… to chaos. Ktoś kto wchodzi na stronę po raz pierwszy, może odnieść wrażenie jakby była ona zbieraniną kilku różnych, nie powiązanych ze sobą rozwiązań.

Na podstronach jest już nieco lepiej, chociaż wciąż można by popracować nad sposobem wyświetlania tekstów i zdjęć. Plusem jest bardzo solidnie wykonany sklep internetowy, ceny, zdjęcia i informacje szczegółowe są prezentowane w bardzo przystępny sposób. To co „ciągnie” ten serwis do góry, to fantastyczne zdjęcia produktowe drukarki 3D jak i sam jej wygląd i kształt. Gdyby spróbować dopasować do tego stylu sam layout strony, miejsce na podium byłoby czymś oczywistym. Podobnie jak na stronie CB Printer, serwis jest osadzony w iframe?

Zalety: świetne zdjęcia produktowe; ładna czcionka, przyjazny layout.

Wady: chaos na stronie głównej; brak wersji mobilnej  / responsywnej – na urządzeniach mobilnych Apple nie wyświetla się header, który jest we FLASH; w Google Chrome, po wejściu w GALERIĘ rozsypuje się menu (?).


#7 Mój RepRap / Unique Design

www.mojreprap.pl
www.mojreprap.pl

Od strony graficznej jest to jeden z najsłabszych serwisów internetowych tego typu, jednakże pod względem funkcjonalnym stoi na bardzo wysokim poziomie. Serwis jest na pograniczu typowego sklepu internetowego a serwisu prezentującego drukarki 3D. Zaletą jest bardzo wysoka (najwyższa ze wszystkich) zawartość merytoryczna. Z jednej strony mamy bardzo bogate opisy i zdjęcia drukarek 3D i komponentów, z drugiej mamy forum, które w pierwszym rankingu zajęło pierwsze miejsce na liście najlepszych stron internetowych o druku 3D. Mimo to słabość layoutu graficznego mocno razi – grafika jest po prostu przestarzała i sporo brakuje jej do retro :-). Serwis oparty jest o engine Open Cart, nie ma niestety wersji mobilnej / responsywnej.

Oddzielną kwestią jest z kolei kwestia identyfikacja i marki. Firma nazywa się Unique Design, lecz na stronie funkcjonuje pod nazwą Mój RepRap. Tak naprawdę Unique Design pojawia się mimochodem na bannerach w headerze i dolnym menu. Z jednej strony cała społeczność druku 3D w Polsce zna Krzyśka i jego firmę doskonale, jednakże dla nowych użytkowników / klientów może to być cokolwiek konfudujące? Wraz ze stopniowym otwieraniem się branży druku 3D na szerszy rynek, wydaje mi się, że uregulowanie i wyprostowanie tej kwestii jest bardzo istotne. Generalnie nie chodzi o zmianę samej domeny ile jednoznacze pokazanie czy jest się na serwisie firmowym, czy branżowym?

Zalety: wysoki poziom merytoryczny; świetna i intuicyjna nawigacja; link do najważniejszego forum o druku 3D w Polsce.

Wady: słaba grafika; brak wersji mobilnej / responsywnej.


#8 UP!3D

www.up3d.pl
www.up3d.pl

Mimo całej swojej sympatii dla ekipy z Solveere, musimy umieścić serwis internetowy dystrybuowanej przez nich drukarki 3D Up!3D na dość odległym, ósmym miejscu… Choć serwis na pierwszy rzut oka wygląda atrakcyjnie – w dużej mierze za sprawą wielkiego, różowego okręgu z nazwą drukarki, to po chwili okazuje się, że to wszystko co ten serwis ma ciekawego do zaoferowania. To czego w nim jest najmniej to… drukarki 3D! W sumie poza stroną główną i niezwykle głęboko ukrytym sklepie, nigdzie nie ma zdjęć Up!`ów… Fantazyjna, stylizowana na rysunkową czcionka w ogóle nie koresponduje z resztą serwisu, ikonki boczne choć same w sobie fajne, to nie pasują do podpisów pod nimi. Największą tragedią tej strony jest instrukcja instalacji sterowników… Nie chcę się pastwić, ale… oto link. Koniecznie do zmiany!

Aby trafić na specyfikację techniczną drukarek należy: kliknąć GDZIE KUPIĆ (?), zjechać na dół pod dane teleadresowe, wybrać drukarkę. Proste i intuicyjne, prawda?

Szkoda, ponieważ pozostałe serwisy produktowe Solveere stoją na dużo wyższym poziomie. Ten wydaje się być fajnym projektem graficznym, który zatracił się gdzieś na etapie nanoszenia poprawek i funkcjonalności. Do poprawy jest również wersja mobilna serwisu, która zwraca oprócz strony informacje o użytym frameworku i ucina w dziwny sposób grafikę?

Zalety: dość cenne informacje dot. konfiguracji i obsługi drukarki; niezły poziom merytoryczny treści; grafika generalnie nie jest zła, niestety poszczególne jej elementy w ogóle nie pasują do siebie.

Wady: brak pomysłu na stronę, nie wiadomo w gruncie rzeczy czego ona dotyczy? bardzo trudno dotrzeć do tego co najważniejsze, czyli informacji o drukarkach 3D; popsuta wersja mobilna; printscreeny z aparatu fotograficznego.


#9 Drukarki-3d.com.pl / Cad-Mech

www.drukarki-3d.com.pl
www.drukarki-3d.com.pl

Serwis produktowy firmy Cad-Mech z ofertą drukarek 3D Systems, przede wszystkim Cube i CubeX. Serwis nie jest w gruncie rzeczy zły i byłby umieszczony na dużo wyższym miejscu w rankingu, gdyby nie jedna koszmarna rzecz… Zdjęcie przewodnie w tle na stronie głównej to (nie wierzę, że to piszę) zdjęcie The Form 1 własności Formlabs, na którym The Form 1 zastąpiono (w dość toporny sposób) inną drukarką (zakładam, że 3D Systems)?

Źródło: www.formlabs.com
Źródło: www.formlabs.com

Abstrahując od kwestii praw autorskich, to użycie na stronie dystrybutora 3D Systems zdjęcia Formlabs, z którym firma jest w sporze sądowym dot. złamania patentów, wydaje mi się dość kontrowersyjne…

W obliczu tego nie wiem czy warto bardziej rozpisywać się nad samą stroną. Jest ona w sumie ok., ma co prawda kilka drobnych słabości, ale bez względu na wszystko, kwestia zdjęcia całkowicie ją dyskwalifikuje.

Zalety: poprawnie zaprojektowany serwis www.

Wady: zdjęcie autorstwa Formlabs przerobione na własne i wystawione jako grafika przewodnia na stronie głównej.


#10 FreeDim

www.freedim.pl
www.freedim.pl

FreeDim to firma współkierowana przez powszechnie lubianego i cenionego w społeczności RepRap BlazkoVa. Jest bardzo prosta i oparta na szablonie WordPressa. Nie wygląda na rzecz, która powstawała dłużej niż w jeden wieczór, mimo to prezentuje się całkiem schludnie i solidnie. Tak naprawdę postanowiłem umieścić ją w rankingu jako przykład prostego i szybkiego do wdrożenia rozwiązania, które mimo swojej prostoty i ograniczeń może w całkiem atrakcyjny sposób prezentować oferte firmy.

Zalety: bardzo pozytywnie wyglądający projekt, biorąc pod uwagę fakt, że został oparty na rozwiązaniu szablonowym; całkiem fajne zdjęcia produktowe; serwis jest responsywny.

Wady: to tylko szablon.


#11 MakerBotDealer

www.makerbotdealer.pl
www.makerbotdealer.pl

To nie jest strona internetowa, tylko jej bardzo surowa zajawka. Dlaczego zatem w ogóle znalazła się w rankingu? Ponieważ po oficjalnym dealerze MakerBota w Polsce należałoby się spodziewać czegoś więcej niż informacji, że kilka tygodni temu rozpoczął działalność… Na dodatek z niewyjaśnionych przyczyn, grafiką przewodnią MakerBota w Polsce nie jest np. Replicator 2, tylko reklama Festiwalu Przemiany???

Zalety: logo MakerBot.

Wady: konsumenci w Polsce oczekiwaliby czegoś więcej…


#12 Golem / 3fx.eu

www.3fx.eu/gD/
www.3fx.eu/gD/

Ujmę to tak: gdyby nie to, że strona dotyczy jednej z najlepszych polskich drukarek 3D dostępnych na rynku, nie umieszczałbym jej w tym zestawieniu. Trudno powiedzieć cokolwiek na jej temat. Strona Golema jest ostatecznym zaprzeczeniem strony Zortraxa. Jest jej antytezą, przeciwnym biegunem, jeżeli strona Zortraxa jest niebem to strona Golema jest piekłem. Ta strona jest obraźliwa w stosunku do osób, którzy chcieliby kupić tą jedyną w swoim rodzaju drukarkę 3D, pokazuje bowiem, że jej twórcy i właścicielowi zupełnie nie zależy na potencjalnym kliencie.

Podając dwa oczka wyżej przykład FreeDim, chciałem pokazać, że naprawdę nie wiele potrzeba, aby stworzyć fajną – choć prostą, stronę internetową. Nie jest to kwestia umiejętności ani czasu. Jest to kwestia chęci i szacunku do kupujących, którzy wchodzą na strony producentów (lub dystrybutorów) poszukując informacji i wiedzy na temat interesującego ich urządzenia.

Zalety: brak.

Wady: wszystko; lepsza byłaby strona błędu 404.


Poza rankingiem – DDDBot

www.dddbot.pl
www.dddbot.pl

Na koniec strona jednej z najciekawiej zapowiadających się konstrukcji na rynku: DDDBota. Jako, że Krzysiek Bzdura (kolo33) zapowiedział premierę nowej strony na październik postanowiłem nie oceniać tego co jest, bo w gruncie rzeczy nie ma za bardzo czego… Jednakże konstrukcja jego drukarki 3D jest na tyle ciekawa, iż uznałem, że warto zajawić ich stronę już teraz i czekać na serwis z prawdziwego zdarzenia. Jeżeli będzie stał na tym samym poziomie co drukarka 3D i ręcznie malowane modele Krzyśka, to jest szansa na wysokie miejsce w kolejnym rankingu!

Scroll to Top