Gdyby zrobić ranking aplikacji użytkowych, najczęściej wykorzystywanych w codziennej pracy, na liście znalazłby się z pewnością edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne, programy do tworzenia prezentacji oraz programy graficzne. Dodatkowo dochodzi do tego szereg aplikacji specjalistycznych do obróbki video, tworzenia animacji, muzyki czy kodowania. W świecie projektantów, konstruktorów, czy architektów niezbędne są programy typu CAD. Na rynku jest ich mnóstwo, tymczasem popularny serwis internetowy Reddit pokusił się o stworzenie rankingu najpopularniejszych programów CAD’owskich, na podstawie preferencji i opinii swoich użytkowników.

Reddit to popularny agregator linków, wokół którego działa olbrzymia, międzynarodowa społeczność. Wg danych z Wikipedii, Reddit posiada aktualnie ok. 174 mln użytkowników, z kolei Alexa klasyfikuje go na 29 pozycji wśród wszystkich platform internetowych na świecie. Różnorodność poruszanych na Reddicie tematów jest tak wielka, jak obszary zainteresowań jego użytkowników. Społeczność skupiona wokół kwestii oprogramowania typu CAD należy do jednej z najbardziej zaangażowanych. W serwisie znajdziemy m.in. porady, tutoriale czy bieżące informacje na temat wykorzystywania poszczególnych aplikacji.

Od pewnego czasu Reddit prowadzi zestawienie najpopularniejszych programów tego typu wśród swoich użytkowników:

Software ranking

Oczywiście powyższy ranking należy traktować z należytym dystansem – podobnie zresztą jak rankingi 3DHubs. Opiera się on na popularności powyższych programów wyłącznie wśród użytkowników Reddita, a nie wszystkich użytkowników na świecie. Niemniej jednak daje ciekawy pogląd na rynek oprogramowania CAD, który w pewnej mierze z pewnością pokrywa się z rzeczywistością. Dziwi na pewno brak na liście produktów ZWCAD, który cieszy się dość sporą popularnością chociażby w naszym kraju. Z drugiej jednak strony, czołówka rankingu wydaje się odpowiadać rzeczywistości (pomijam różnice procentowe).

Źródło: www.reddit.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like