Recykling po studencku

Rynek filamentów do niskobudżetowych drukarek FDM rozwija się w ogromnym tempie. Konkurencja nie śpi i pewnie nawet w tej chwili, gdzieś, w jakimś laboratorium opracowywana jest nowa mieszanka, mająca zrewolucjonizować świat druku 3D. Grupka studentów z Uniwersytetu Michigan postanowiła znaleźć niszę, którą, jak uważają, można jeszcze zapełnić. Na czym postanowili się skoncentrować?

Houghton to firma założona przez studentów z Uniwersytetu Michigan. Opracowywali linię filamentów Superior Filament. To, co je wyróżnia, to fakt że powstają w większości z tworzywa pozyskiwanego z recyklingu. Startup powołany do życia został zaledwie rok temu, a już ma za sobą spore niepowodzenie związane z nieudaną kampanią na Kickstarterze. Korzystając jednak z innych źródeł finansowania udało im się zebrać kwotę ponad 18 000 $.

Studenci mają nadzieję, że w związku z coraz większą świadomością konsumentów i modzie na ekologię oraz recykling, ich przedsięwzięcie okaże się sukcesem. Najważniejszym priorytetem jest dla nich w tej chwili opracowanie skutecznej metody, dzięki której będą w stanie wytwarzać wysokiej jakości filament z odpadów takich jak wszelkiego rodzaju butelki po napojach, wodzie, mleku oraz innych „konsumpcyjnych” tworzyw sztucznych. Według nich technologia druku 3D jest na tyle młoda, że można jeszcze kształtować kierunek, w którym będzie podążać.

Obecnie na stronie producenta dostępne są w przedsprzedaży następujące tworzywa:

  • rPET – pochodzący z recyklingu PET. Jest to materiał bardziej wytrzymały od ABS, przy czym drukuje się nim równie łatwo jak PLA. Promocyjna cena za ten filament to około 25$ za kilogramową szpulę.
  • rABS – jedno z najczęściej stosowanych tworzyw na świecie. Za kilogramową szpulę trzeba wyłożyć około 30$.
  • PLA – filament biodegradowalny. Akurat ta wersja tworzywa nie jest wytwarzana z materiału pochodzącego z recyklingu. Jest bardzo łatwy w drukowaniu i doceniany przede wszystkim przez początkujących użytkowników drukarek 3D. Wyceniono go na około 21$ za kilogramową szpulę.

W przygotowaniu są również dwa kolejne filamenty:

  • -rPLA- materiał identyczny do tradycyjnego PLA, tyle że wytwarzany z tworzywa pochodzącego z recyklingu.
  • rHDPE – pochodzący z recyklingu materiał HDPE. Przeznaczony jest głównie do drukowania drobnych, nieskomplikowanych obiektów.

Aby pozyskać środki na zwiększenie powierzchni biurowych i dalszy rozwój firmy, w czerwcu rozpoczną kolejną kampanię crowdfundingowa na Indiegogo, podczas której Houghton chce pozyskać co najmniej 10 000$. Czy tym razem odniosą sukces?

Źródło: www.3ders.org, www.superiorfilament.com

Scroll to Top