W czasach „fit rewolucji” zarówno profesjonalni sportowcy jak i amatorzy oczekują od odzieży i obuwia sportowego już nie tylko wygody – niemal równie ważny jest dla nich design produktów. Reebok, w ramach promocji swojego nowego materiału Flexweave, zaprosił do współpracy znanych projektantów, by stworzyli kilka użytecznych przedmiotów z jego użyciem. Tak powołane do życia został projekt inteligentnych rękawiczek, aktywizującego fotela czy drukowanej w 3D maski dla sportowców.
Nie jest łatwo stworzyć materiał, który byłby jednocześnie wytrzymały, pełnił swoją funkcję i żeby przedmioty z jego użyciem wykonane wyglądały estetycznie. Nowoczesne tworzywa, nad którymi pracują firmy sportowe takie jak wspomniany wcześniej Reebok, czy też Nike lub Adidas, mają być kompromisem pomiędzy funkcjonalnością a wyglądem i stylem. Producenci prześcigają się w projektach innowacyjnych materiałów, które cechują się lekkością, dużą trwałością, jak i przewiewnością – efektem tego typu prac jest opracowane włókno Flexweave.
Obuwie Reebok, wyprodukowane z wykorzystaniem Flexweave pojawi się na rynku już na wiosnę 2018 roku. Tymczasem, Reebok zaprosił do współpracy znanych projektantów. Ich założeniem było stworzenie przedmiotów użytkowych z wykorzystaniem innowacyjnego tworzywa Flexweave. W ten sposób powstały między innymi rękawiczki dla biegaczy, zaprojektowane przez Joe Doucet x Partners – dzięki zintegrowanemu systemowi GPS i taśmami LED, trenujący jest informowany o zmianie kierunku wcześniej zaplanowanej trasy. Dodatkowo, absorbują pot i idealnie dopasowują się do kształtu dłoni użytkownika.
Kolejnym gadżetem jest aktywizujący fotel od Odd Matter. Ma za zadanie angażować mięśnie tułowia siedzącego, wymuszając ich pracę – czy oznacza to koniec nieprzyjemnego bólu pleców po godzinach spędzonych przed komputerem? Siedzisko, dzięki wykorzystaniu Flexweave i plastycznej pianki EVA jest bardzo lekkie i łatwe w przenoszeniu, przez co zamiast być elementem wyposażenia mieszkania staje się również… przyrządem do ćwiczeń.
Jednak dla Naszych czytelników najciekawsza, bo wykonana z użyciem druku 3D, jest najpewniej maska symulująca trening wysokogórski od londyńskiej firmy Modla. Elementy, z wyłączeniem samego materiału oczywiście, zostały wykonane na drukarce 3D od Ultimaker. Maska jest wyposażona w system zastawek, które ograniczają dopływ powietrza. Symuluje tym samym niskie ciśnienie na terenach górskich, podnosząc wydajność treningu. Dzięki Flexweave, maska jest wytrzymała i odporna na ścieranie, jednocześnie idealnie dopasowuje się do twarzy użytkownika, a dzięki przepuszczalności dla powietrza, nie powoduje odparzeń. Jak wskazują projektanci, może być wykorzystywana nie tylko przez profesjonalnych sportowców, ale też przez „zwykłych” trenujących.
Jednak te trzy projekty, to nie wszystko, co zaprezentuje Reebok. Z Flexweave, za współpracą najlepszych krawców z Huntsman & Sons, powstanie garnitur, który wiosną przywdzieje Brandin Cooks – gwiazda futbolu amerykańskiego. Wszystko po to, by zaprezentować wszechstronność innowacyjnego materiału, nie tylko w odzieży i obuwiu sportowym.
Źródło: www.3ders.org, www.3dprintingmedia.network