Z każdym miesiącem korzystania z drukarki 3D, pracującej w technologii FDM, nasza kolekcja filamentów staje się coraz większa. ABS, PLA, PET oraz inne tworzywa w różnych konfiguracjach kolorystycznych mogą powodować coraz większy bałagan i z czasem jest nam coraz trudniej zapanować nad posiadanymi na półce pozostałościami. Pomocą ma być dla nas aplikacja RollingUP, która pozwoli nam na zarchiwizowanie każdej posiadanej szpuli.

Twórcą aplikacji jest Anthony Stephan, francuski twórca oprogramowania na telefony działające pod kontrolą systemów operacyjnych Android. Niektórzy użytkownicy drukarek 3D mogą kojarzyć go z innym jego projektem, aplikacją Printoid, która przenosiła na ekrany smartfonów wszystkie funkcjonalności popularnego hosta OctoPrint.

RollingUP również powinna wpisać się w potrzeby użytkowników niskobudżetowego druku 3D, zwłaszcza tych posiadających pokaźną kolekcję filamentów. Aplikacja ta jest bowiem prostym managerem szpul, która pozwoli nam na bieżąco kontrolować ilość posiadanych przez nas „dóbr”.

Wielu posiadaczy drukarek 3D kupuje konkretne filamenty pod konkretne projekty. Rzadko się zdarza żeby jakaś ilość takiego tworzywa nie pozostała nam na szpuli. Po kilku projektach nasza kolekcja niepełnych szpul staje się coraz większa, a my przestajemy kontrolować pozostałą ilość filamentu. Kiedy pojawiają się kolejne modele do druku to często zastanawiamy się, czy posiadana na szpuli ilość będzie wystarczająca na ich wykonanie, rozpoczyna się wówczas zabawa w szacowanie i zgadywanie. Z RollingUP problem ten ma stać się nieco mniej dokuczliwy.Omawiana aplikacja umożliwia gromadzenie danych o każdej pojedynczej szpuli i ilości znajdującego się na niej materiału. Problemem jest jednak sposób zbierania tych informacji. Niestety póki co trzeba to robić ręcznie, a wartości te są mocno szacunkowe. Po prostu za każdym razem kiedy korzystamy ze slicera, który podaje informacje o szacunkowym zużyciu filamentu wpisujemy je do pamięci aplikacji. Jeśli jednak korzystamy z Printoid oraz OctoPrint dane te gromadzone są automatycznie.Wprawdzie podobną funkcjonalność uzyskać możemy w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym, ale z RollingUP jest to nieco bardziej uproszczone i zwizualizowane zdecydowanie ciekawszym interfejsem. Poza tym aplikację możemy zsynchronizować z kilkoma urządzeniami.

Bardzo ciekawą funkcjonalnością jest możliwość korzystania z NFC. Nabywając zestaw specjalnych naklejek, które umieszczamy na każdej z posiadanych przez nas szpul możemy w szybki sposób wejść z nimi w interakcję poprzez ich „skanowanie”. Po najechaniu smartfonem na konkretną naklejkę automatycznie otworzy się pulpit konkretnej szpuli dla której możemy przeprowadzić aktualizację wszystkich parametrów.

Darmowa wersja aplikacji zawiera reklamy oraz pozwala na archiwizowanie danych o zaledwie dwóch szpulach. Aby odblokować pełną funkcjonalność należy wykupić wersję Premium, za którą zapłacimy 5 $.

Źródło: www.fabbaloo.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like