Roboze przedstawi na Formnext wielkoformatową drukarkę 3D ARGO 1000 drukującą bezpośrednio z granulatu

Roboze – włoski producent wielkoformatowych drukarek 3D typu FDM/FFF, zaprezentuje na targach Formnext nowe rozwiązanie technologiczne o nazwie Hypermelt, dedykowane dla maszyny ARGO 1000. Jest to system wytłaczania bezpośrednio z granulatu, co zdaniem Roboze pozwoli produkować części z dziesięciokrotnie większą szybkością i kosztami niższymi nawet o 60% w stosunku do drukarek 3D opartych o filamenty. Producent twierdzi też, że ARGO 1000 wyposażone w Hypermelt, jest największą na świecie drukarką 3D drukującą z granulatu.

Drukarka 3D ARGO 1000 miała premierę na targach Formnext 2021 i od tego czasu została wdrożona przez szereg dużych i znanych firm przemysłowych. Zgłaszali oni jednak zastrzeżenie, że produkcja części większych niż 500 mm w osiach XYZ przy użyciu tradycyjnej metody FDM / FFF stanowi spore wyzwanie. Hypermelt ma rozwiązać ten problem.

Nowa maszyna jest wyposażona w ogrzewaną komorę roboczą z temperaturą do 180°C, objętość druku 3D na poziomie 1000 x 1000 x 1000 mm i możliwość pracy z dwoma głowicami drukującymi. ARGO 1000 ma być w stanie produkować części z tzw. superpolimerów, takich jak PEKK, PEEK, ULTEM 9085, PA wypełnionym włóknem węglowym, elastomerami, jak również materiałami pochodzącymi z recyklingu i polimerami pochodzenia biologicznego. Szybkość wytłaczania wynosi 2 kg/h.

„Technologia Hypermelt oferuje naszym klientom możliwość konkurencyjnej produkcji dużych partii produkcyjnych w porównaniu z tradycyjnymi technikami wytwórczymi oraz uzyskiwanie komponentów o objętości do 1 metra sześciennego przy kosztach znacznie niższych niż obecna technologia wielkoformatowego druku 3D opartego o filamenty – i to przy nawet 10-krotnie większej prędkości” – komentuje Dyrektor generalny Roboze Alessio Lorusso: „Ta innowacja wyznacza nową erę w produkcji przyrostowej z wykorzystaniem zaawansowanych materiałów”.

Źródło: www.roboze.com

Scroll to Top