Chociaż mało kto może dziś o tym jeszcze pamiętać, bądź zdawać sobie do końca z tego sprawę, ale w kwietniu 2017 roku w branży druku 3D wydarzyło się coś przełomowego, do czego w przyszłości będziemy jeszcze wielokrotnie wracać i się odnosić. Mowa o spektakularnym projekcie Adidasa i Carbon – producenta superszybkich, fotopolimerowych drukarek 3D, polegającym na drukowaniu podeszew do butów sportowych marki FUTUREBRAND, który był pierwszym w historii przypadkiem, aby technologie przyrostowe zostały wykorzystane w produkcji seryjnej końcowych produktów konsumenckich.

Istotą projektu są wyjątkowo lekkie buty sportowe, których podeszwy mają geometrię niemożliwą do wykonania przy użyciu jakiejkolwiek innej techniki wytwórczej niż druk 3D. Dzięki niezwykłemu kształtowi są one zarówno lekkie, jak i bardzo wytrzymałe i sprężyste. Do ich produkcji została wykorzystana dedykowana żywica światłoutwardzalna, imitująca polipropylen.

Dzięki technologii Carbon, jedna podeszwa drukuje się zaledwie kilkadziesiąt minut i posiada idealnie gładkie ścianki, przypominając pod względem jakości detale wykonane metodą wtrysku.

Teraz Adidas wypuszcza na rynek najnowszy model obuwia – ALPHAEDGE 4D, posiadający drukowaną, ażurową podeszwę. Zapewnia ona wysoką stabilność stopy i amortyzację, która pochłania ciśnienie i zwraca energię, napędzając stopę do przodu i wspierając ruch biegacza. Górna część buta jest wykonana z superlekkiego materiału i dokładnie dopasowuje się do stopy, gwarantując wsparcie i wygodę podczas ostrych ruchów bocznych. Nicie którymi zszyte są buty są pokryte elastycznym TPU.

Model butów ALPHAEDGE 4D FW18 mozna zakupić ze strony internetowej Adidasa lub w wybranych sklepach. Ich cena to 300 $ za parę.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D