RooBee One – zbuduj własną drukarkę 3D typu SLA/DLP

Aldric Negrier to portugalski konstruktor drukarek 3D oraz właściciel serwisu RepRap Algarve. Na swoim koncie ma przede wszystkim konstrukcje pracujące w technologii FDM, ale właśnie pokusił się o pierwsze urządzenie działające w technologii SLA/DLP. Smaczku całemu przedsięwzięciu dodaje fakt, że jedną z inspiracji, z których czerpał jest Cristelia, czyli drukarka 3D nad którą pracuje nasz rodzimy Krzysztof Dymianiuk.

RooBee One jest projektem open source, a całą instrukcję montażu wraz z listą niezbędnych elementów znaleźć można na portalu Instructables. Oprócz wspomnianej wcześniej inspiracji Aldric wykorzystał też trochę rozwiązań ze swojego wcześniejszego projektu, drukarki Vulcanus MAX.

Jak przystało na urządzenie pracujące w technologii DLP, jako źródło światła do utwardzania fotopolimeru wykorzystano projektor, w tym przypadku jest to Acer X113P. Jak wiadomo drukarki SLA/DLP nie są zbytnio skomplikowane pod względem mechanicznym i w większości tego typu urządzeń cała mechanika sprowadza się tylko do osi Z. Ten właśnie element, poddany jednak pewnym modyfikacjom, został zaczerpnięty właśnie z konstrukcji Krzysztofa Dymianiuka. Oś Z składa się więc z dwóch wałków linowych o średnicy 12 mm, dwóch łożysk LMK12UU, śruby trapezowej o średnicy 8 mm oraz silnika krokowego Nema17. Ramię podtrzymujące platformę roboczą zostało lekko zmniejszone i wydrukowane w technologii FDM.

Projekt kuwety drukarki 3D przedstawiony została w dwóch wersjach. Pierwsza wykonana jest z pięciu fragmentów pleksi, z czego cztery przeznaczone na ścianki boczne są w kolorze czerwonym, a ten stanowiący dno jest bezbarwny. Wszystko połączone jest ze sobą klejem akrylowym. Druga nie zawiera dna z naturalnego pleksi, a zamiast niego wykorzystana jest cienka folia FEP.

Platforma robocza wykonana jest z 5 mm blachy aluminiowej, która ze względu na zwiększenie jej właściwości adhezyjnych została lekko zeszlifowana od spodu. Dzięki śrubom luzującym platformę w łatwy sposób możemy ją wypoziomować względem dna kuwety, po czym ponownie zablokować jej położenie.

Sercem RooBee One jest Arduino MEGA wraz z nakładką RAMPS 1.4. Jako firmware wykorzystano popularnego Repetiera, ponieważ Aldric stosuje go w konstruowanych przez siebie drukarkach FDM. Wszystkie dotychczasowe wydruki wykonywane były przy użyciu slicera Creation Workshop oraz standardowej żywicy od FunToDo.

Jak widać konstrukcja nie wymaga zbyt wielu elementów i nie należy do szczególnie skomplikowanych przez co cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Każdy średnio rozgarnięty użytkownik powinien sobie z nią poradzić.

Źródło: www.3ders.org

Scroll to Top