Producent pierwszego na świecie długopisu 3D drukującego z żywicy fotopolimerowej nawiązał współpracę z firmą 333D, efektem czego jest powstanie nowego systemu, który integruje pióro 3D z nowymi, opatentowanymi żywicami UV.

CreoPop zadebiutował na rynku w 2014 roku. Jest to urządzenie przypominające popularne długopisy 3D, działające na filament wykorzystywany w drukarkach 3D. Wyróżnia się on jednak stosowanym wkładem. Jest nim żywica fotoutwardzalna za pomocą diody UV. Z pozoru może się więc wydawać, że system ten jest o wiele bezpieczniejszy ponieważ nie występuje w nim ryzyko poparzenia rozgrzaną do wysokiej temperatury głowicą. Fakt ten jest również wykorzystywany przez producenta w kampaniach reklamujących produkt, który przedstawiany jest jako idealny dla dzieci. Wokół tego stwierdzenia narosło jednak sporo kontrowersji.

333D to firma zajmująca się produkcją drukarek FFF przeznaczonych przede wszystkim dla sektora edukacyjnego i przemysłowego. W ubiegłym roku zadebiutowała na australijskiej giełdzie ASX. Wspólnie ze wspomnianą wcześniej firmą opracowali zmodyfikowaną wersję CreoPop, będącą zupełnie nowym urządzeniem integrującą technologię 333D z opatentowanymi żywicami.

Nowe wersje długopisów 3D zostały wyposażone w system na specjalne kapsułki zawierające różnego rodzaju żywice UV. Pośród nich znajdziemy naprawdę sporo interesujących propozycji, są to na przykład żywica świecąca w ciemności, błyszcząca, elastyczna, zapachowa, magnetyczna, przewodząca prąd, zmieniająca barwę pod wpływem temperatury oraz przeznaczona do… malowania ciała.

Obie firmy rozwijają też wspólnie projekty szeregu klasycznych drukarek 3D przeznaczonych przede wszystkim dla szkół. Są one wyposażane w specjalną przystawkę dla CreoPen. Dzięki niej pióro rozszerza swoją funkcjonalność o wykonywanie automatycznych wydruków 3D. Otrzymujemy wówczas urządzenie pracujące w technologii FFF, a drukujące z… fotopolimerów.

Od momentu ogłoszenia współpracy cena akcji 333D wzrosła aż o 28,6%.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like