FabLab (ang. fabrication laboratory) – to międzynarodowa idea otwartych warsztatów technologicznych, której celem jest wsparcie lokalnej przedsiębiorczości poprzez otwarty dostęp do innowacyjnego oprogramowania i narzędzi. FabLab Łódź realizuje zajęcia edukacji technicznej i praktycznej o zasięgu krajowym. Współpracuje również z innymi krajowymi FabLabami i ruchami wytwórców.
Wczoraj, 24 lutego 2016 r. wystartowała Akademia Prototypowania i Fabrykacji, nowy projekt łódzkiego FabLabu wspierany przez ABB, o którym informowała już Adela w połowie stycznia br. Spośród 94 nowatorskich pomysłów wyłoniono 28 kreatywnych propozycji z dużym potencjałem realizacji. Specjalnie z myślą o rekrutach zmodernizowano i o 25 proc. zwiększono powierzchnię warsztatową FabLabu. W nowym warsztacie powstaną projekty rozwiązań związanych z energią – tematem przewodnim Akademii.
Same projekty nadsyłane podczas rekrutacji Akademii Prototypowania i Fabrykacji (APiF) zaskakiwały swoim zróżnicowaniem i pomysłowością. Zgłoszono m.in.: prototyp balonowej elektrowni wiatrowej, pomysł na trenażer rolkowy do wytwarzania energii przy okazji ćwiczeń fizycznych, koncepcję personalnych mierników przyjętej dawki promieniowania UV, czy projekt systemu zapasowej energii w postaci tekstronicznego plecaka zawierającego akumulator… Oprócz kreatywności jury brało pod uwagę przy wyborze uczestników potencjał wykonawczy ich projektów, doświadczenie i motywację do rozwoju w ramach Akademii.
Frezarka CNC „Zdzichu”, konstruktorzy: Michał i Łukasz Ciąćka
W celu przygotowania do realizacji prototypów uczestnicy przejdą szkolenia z dwóch specjalizacji: Prototypowanie i Fabrykacja oraz Elektronika i Programowanie, prowadzone przez ekspertów i specjalistów FabLabu. Zajęcia odbywać się będą w przestrzeni warsztatowej łódzkiego FabLabu, która została wyremontowana i specjalnie wyposażona w nowoczesny sprzęt ufundowany przez ABB.
Dzięki wsparciu ABB warsztat FabLab Łódź został zmodernizowany i rozbudowany o dodatkową powierzchnię. Pojawiły się w nim nowe sprzęty w tym m.in. drukarka 3D, stanowisko laserowe i stanowisko elektroniczne wyposażone w stacje lutownicze, hotair, odsysacze, wytrawiarkę, multimetry i preheater. Ponadto, uczestnicy Akademii będą też mieli dostęp do: pieca do wytopu aluminium i obróbki drewna, frezarki CNC DIY, tokarki TSB-16 i wielu innych urządzeń.
Piec do wytopu aluminium
Sponsor APiF – ABB, podkreśla, że do realizacji kreatywnych projektów potrzeba oczywiście pasji, ale także wiedzy, dlatego firma ABB zdecydowała się wspierać finansowo projekt. Nie bez znaczenia jest także fakt, że Łódź to jedsno z najważniejszych centrów produkcyjnych w Polsce.
Każda innowacja zaczyna się od pomysłu. Aby ten mógł się zmaterializować potrzeba ustrukturyzowanej wiedzy, narzędzi i doświadczonych osób, które pokierują nas w odpowiednią stronę, pokażą jak pomysł zamienić w prototyp. Wierzymy, że APiF i społeczność FabLab-u to przestrzeń, w której można tę ścieżkę przejść i wiele się nauczyć.
Piotr Sobczyk, menedżer ds. komunikacji w ABB.
Stanowiska, które najbardziej skupiły naszą uwagę, to oczywiście te związane z drukiem 3D. Urządzeniem, które towarzyszyło znanym nam Ultimakerowi 2 i Zortraxowi M200, była trawiarka do płytek drukowanych, ciesząca się sporą popularnością wśród zwiedzających. Umożliwia ona produkcję niskoseryjną elektroniki – do tworzenia płytek amatorskich. Można wykonać na niej choćby sterownik do drukarki 3D, który po lutowaniu, będzie w pełni funkcjonował. Drukarki 3D dostarczał jeden z partnerów projektu – get3D.
Na drugim stanowisku związanym z drukiem 3D wystawiono dwie drukarki 3D wykonane przez uczniów Technikum z Zespołu Szkół Ponadgimnazjamnych nr 20 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, które zostały wykonane samodzielnie w oparciu o projekt RepRap w ramach zajęć dydaktycznych. Drukują z ABS i PLA.
Więcej informacji o Akademii Prototypowania i Fabrykacji znajduje się na stronie projektu: fablablodz.org.