Sculpteo wprowadza program recyklingu części – RE-cycleo

Sculpteo – należąca do BASF jedna z największych w Europie firm świadczących usługi druku 3D, wprowadziła RE-cycleo – program recyklingu części drukowanych z poliamidów PA12 i PA11. Materiał pozyskany z recyklingu będzie wykorzystywany w przemyśle tworzyw sztucznych i pozwoli na wtórne wykorzystanie starych części, które można poddać wielokrotnemu recyklingowi. Dzięki temu Sculpteo staje się jedną z pierwszych usług druku 3D oferujących usługi recyklingu – nie tylko dla części klientów, ale także dla odpadów produkcyjnych. Sculpteo poszerza także swoją ofertę ekologicznych materiałów, takich jak bionawierzchniowy Nylon PA11, próbując uczynić druk 3D jeszcze bardziej zrównoważonym.

Aby zrecyklingować swoje części, klienci mogą wysyłać je do Sculpteo z autoryzacją do zniszczenia. Po otrzymaniu części są one sortowane na Nylon PA11 lub Nylon PA12. Następnie części umieszczane są w specjalnych pojemnikach, które mogą pomieścić setki kilogramów części i miażdżone na kawałki. W celu zachowania tajemnicy przemysłowej i poufności klientów, Sculpteo gwarantuje, że mielenie odbywa się tylko na miejscu, wewnątrz ich fabryki. Rozdrobniony materiał jest następnie wysyłany do firmy Arkema, która będzie go recyklingować w ramach swojego programu Virtucycle. Rozdrobniony materiał jest analizowany pod kątem ewentualnego zanieczyszczenia.

Podczas etapu kompoundowania materiał jest ponownie przetapiany, schładzany i przetwarzany na granulki, które będą wykorzystywane w innych zastosowaniach przemysłowych. W przypadku formowania wtryskowego granulki zostaną roztopione i wtryskane do formy, aby stworzyć nowe produkty. Cały proces wykorzystuje 100% energii odnawialnej.

Źródło: www.sculpteo.com

Scroll to Top