Tajwańska firma Phrozen, twórca fotopolimerowych drukarek 3D, spośród których mieliśmy już okazję przyjrzeć się nieco bliżej modelowi Make, wprowadziła w tym miesiącu do oferty kolejny model działający w tej samej technologii. Shuffle posiada jednak kilka innowacji, które wynoszą ją na nieco wyższy poziom w porównaniu do swoich poprzedników.
Drukarka 3D Phrozen Make zajęła w ubiegłym roku czwarte miejsce na naszej liście najczęściej wspieranych na Kickstarterze fotopolimerowych drukarek 3D. Swoje pieniądze zainwestowało w nią 369 użytkowników tego portalu, co pozwoliło twórcom na zebranie 375.823 $. Warto też dodać, że kampania rozpoczęła się w kwietniu zeszłego roku, a w pod koniec lutego wszystkie zamówienia trafiły do kupujących. Niewiele ponad rok od rozpoczęci zbiórki do oferty Phrozen trafia nowy model drukarki 3D.
Podobnie jak wcześniejsze urządzenia Phrozen, tak i Shuffle działa w oparciu o technologię UV LCD. Polega ona na wykorzystaniu wysokorozdzielczych ekranów LCD, przy pomocy których następuje utwardzanie fotopolimeru. Największą zaletą tej technologii jest, oprócz mniejszych kosztów produkcyjnych, możliwość jednoczesnego druku 3D na całej przestrzeni obszaru roboczego, który w przypadku obiektów o tej samej wysokości, w żaden sposób nie wydłuża jego czasu.
W modelu Shuffle wprowadzono jednak pewną nowość, którą nazwano ParaLED. Polega ona na nieco innym, niż w bliźniaczych systemach, rozprowadzaniu światła UV po panelu LCD. Tradycyjnie stosuje się niewielkie źródło światła, które „skaluje” się do właściwego rozmiaru przy pomocy soczewki fresnela. Powoduje to, że światło przechodzi przez matrycę LCD pod pewnym kątem przez co przenika płycej przez żywicę. Aby zwiększyć jego emisję należy wówczas stosować źródło światła o większej mocy lub wydłużyć czas naświetlania.
Technologia ParaLED bazuje na źródle światła, które ma taką samą wielkość jak ekran LCD. Dzięki temu światło oświetla cała powierzchnię matrycy, przechodząc przez nią w każdym miejscu pod takim samym kątem. Sprawia to, że ekspozycja powinna być szybsza, a jakość wydruku 3D nieco lepsza. Według twórców Shuffle drukuje z prędkością przyrostu modelu wynoszącą 30 mm na godzinę.
Kolejną zmianą mającą przyczynić się do poprawy jakości druku 3D jest wzmocnienie osi Z. Konstrukcja ta jest w całości wykonana z aluminium i wyposażona została w szynę z podwójnymi łożyskami liniowymi. Ma to zapewnić o wiele większą stabilność oraz precyzję tego elementu.
Shuffle posiada obszar roboczy o wymiarach 120 x 68 x 200 mm. Wyposażono ją również komunikację WiFi oraz kolorowy panel dotykowy. Koszt urządzenia to około 610 €.
Źródło: www.fabbaloo.com, www.phrozen3dp.com