SLA vs tradycyjne metody produkcji

SLA (stereolitografia) to historycznie pierwsza technologia druku 3D, oferująca wysoką precyzję produkcji części oraz doskonałą jakość powierzchni, porównywalną z formowaniem wtryskowym. W pracy wykorzystuje żywice światłoutwardzalne, które fotopolimeryzuje wiązką lasera UV. W niniejszym artykule przyjrzymy się przewagom metody SLA względem innych technik wytwórczych, w kontekście firmy Technology Applied – największej firmy świadczącej usługi druku 3D w Polsce, specjalizującej się w tej metodzie oraz technologiach proszkowych (jak SLS).

Główne przewagi metody SLA względem innych technik wytwórczych są z jednej strony dość oczywiste, gdyż pokrywają się z zaletami wytwarzania przyrostowego w ogóle, ale z drugiej są bardziej zniuansowane i dotyczą tej konkretnej technologii. Pierwsza to złożoność geometrii – SLA pozwala na tworzenie skomplikowanych kształtów, które mogą być trudne lub niemożliwe do wykonania przy użyciu tradycyjnych metod produkcyjnych. Oferuje szybkość i elastyczność prototypowania, umożliwiając szybkie tworzenie prototypów bez potrzeby tworzenia specjalnych narzędzi czy form.

Minimalizacja odpadów – w przeciwieństwie do metod ubytkowych, jak obróbka CNC, SLA wykorzystuje tylko tyle materiału, ile jest potrzebne do wytworzenia części, z wyłączeniem struktur podporowych – o ile wymaga tego dany detal? SLA oferuje wyjątkową jakość wykończenia powierzchni, szczególnie ważną w branżach takich jak biżuteria czy medycyna.

Są jednak obszary, gdzie technologia SLA się nie sprawdza. Kluczową jest skala produkcji – dla dużych serii produkcyjnych, metody tradycyjne jak formowanie wtryskowe mogą być bardziej efektywne kosztowo. Fotopolimerowe materiały używane w drukarkach 3D tego typu często nie dorównują wytrzymałości materiałów obrabianych mechanicznie lub formowanych wtryskowo. SLA jest też ograniczone do żywic fotopolimeryzowanych, co może nie odpowiadać wszystkim zastosowaniom.

Kto powinien korzystać z technologii SLA? Metoda ta jest idealna dla:

  • Projektantów i inżynierów potrzebujących szybko tworzyć złożone prototypy.
  • Branży medycznej do tworzenia niestandardowych narzędzi chirurgicznych czy modeli anatomicznych.
  • Produkcji sztuki i biżuterii dla wyjątkowych projektów wymagających precyzyjnych detali.

Kto Powinien trzymać się tradycyjnych metod wytwórczych?

  • Masowa produkcja liczona w setkach tysięcy lub milionów sztuk, gdzie koszty i wydajność formowania wtryskowego czy obróbki CNC przewyższają korzyści SLA.
  • Przemysł ciężki gdzie wymagana jest wyjątkowa wytrzymałość materiału.

Technologia SLA, choć przynosi nowe możliwości w obszarze przemysłowym, nie zastępuje całkowicie tradycyjnych metod produkcji. Zamiast tego, oferuje alternatywę tam, gdzie szybkość, złożoność geometrii i jakość powierzchni są kluczowe. Dla firm takich jak Technology Applied, posiadanie drukarek 3D typu SLA pozwala na bardziej wszechstronne podejście do realizacji projektów, dostosowane do specyficznych potrzeb każdego klienta.

Źródło: www.3dprintingcenter.net

Scroll to Top