SLAM, czyli metoda biodruk 3D od naukowców z Uniwersytetu w Birmingam

Branża biodruku 3D rozwija się na naszych oczach. Ustalony kilka lat temu podział metod technologii biodruku 3D sukcesywnie poddawany jest modyfikacjom i tak jak w technologii druku 3D pojawają się w nim nowe, eksperymentalne metody. Trudno jednak orzec, które z nich mogą mieć znaczący wpływ na przyszłość rozwijającej się na naszych oczach technologii biodruku.

Badaczom z Uniwersytetu w Birmingam również udało się opracować się nową technologię biodruku 3D. Nazwa metody SLAM jest skrótem od Suspended Layer Additive Manufacturing i umożliwia wytwarzanie z materiału biologicznego w postaci płynu lub żelu w otoczeniu matrycy hydrożelowej. Według twórców metoda może dać szansę precyzyjnego tworzenia syntetycznych tkanek (zarówno chrząstek jak i naczyń krwionośnych czy zastawek), które przez wielu uważane są za przyszłość implantologii.

Metoda wpisuje się w panujący trend biodruku 3D w matrycy żelowej – podobną technikę proponowali zarówno naukowcy z Uniwersytetu Harvarda (SWIFT), jak badacze z Pensylvanii (FRESH). Metoda SLAM wyróżnia się na tle innych materiałem wykorzystywanym w tworzeniu matrycy – w przeciwieństwie do metody FRESH korzysta z biopolimerów o niskiej lepkości w celu zminimalizowania tarcia w procesie biodruku 3D.

Schemat metody SLAM – A. na bazie agarozy przygotowywana jest matryca hydrożlowa, B. Wytłaczanie materiału biologicznego, C. Sieciowanie i dostarczanie komórkom substancji odżywczych, D. Wypłukiwanie matrycy i otrzymywanie przestrzennej struktury komórkowej.

Co ważne naukowcy z Uniwersytetu w Birmingam udowodnili, że realizowanie innowacyjnych pomysłów nie zawsze wymaga drogiego, profesjonalnego sprzętu. Swoje badania prowadzili na biodrukarce 3D, będącej zmodyfikowaną wersją popularnej drukarki 3D marki Wanhao.

Szczegółowe informacje na tmat projektu dostępne w artykule  “Fabrication of Complex Hydrogel Structures Using Suspended Layer Additive Manufacturing (SLAM)” opublikowanym w czasopiśmie naukowym  Advanced Functional Materials.

Źródło: 3dprintingindustry.com3dprintingindustry.com, onlinelibrary.wiley.com

Scroll to Top