SmileDirectClub – amerykańska firma zajmująca się produkcją aplikacji ortodontycznych do prostowania zębów, wykonywanych przy użyciu technologii MultiJet Fusion firmy HP, ogłosiło dziś zakończenie swojej działalności. Zamknięcie firmy nastąpiło zaledwie trzy miesiące po złożeniu przez nią wniosku o upadłość. Od tamtej pory SmileDirectClub prowadziło rozmowy ze swoimi wierzycielami, aby uratować firmę przed likwidacją, lecz ostatecznie nie udało się wynegocjować porozumienia.

SmileDirectClub zostało założone w 2014 roku i początkowo działało jako dystrybutor produktów dentystycznych Align Technology. Z czasem firma zdecydowała się na zmianę działalności i sama stała się bezpośrednim dostawcą nakładek protetycznych dla klientów. Swoją produkcję oparła o drukarki 3D HP, ściśle współpracując z koncernem z Palo Alto, co uczyniło ją liderem w pośredniej produkcji nakładek powstałych w technologii druku 3D. Ostatecznie SmileDirect stało się największym użytkownikiem metody MJF w produkcji tego typu aplikacji ortodontycznych, posiadając ponad 60 drukarek 3D HP.

W 2018 roku firma była wyceniana na ponad 3 miliardy dolarów, prowadząc działalność w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Australii. W 2019 r. zadebiutowała na giełdzie papierów wartościowych – niestety w 2021 r. kurs jej akcji zaczął drastycznie spadać z poziomu 13 dolarów za akcję do poniżej 1 dolara za akcję w latach 2022 – 2023. Mimo że SmileDirectClub obsłużyło ponad 2 miliony klientów, w tym roku popadła w poważne problemy finansowe. Firma nigdy nie osiągnęła zysku jako spółka publiczna, a wg Fortune jej długi urosły do blisko 900 mln dolarów.

SmileDirectClub była jednym z prekursorów w obszarze technologii druku 3D ze sproszkowanych poliamidów w sektorze stomatologicznym. Jej głównym rywalem na tym polu było Align Technology, wykorzystujące w pracy fotopolimerowe drukarki 3D. Firmy były uwikłane w spór prawny, który SmileDirect przegrało otrzymując wyrok i karę finansową w wysokości 63 milionów dolarów. Chociaż kwestionowało ten werdykt, wpłynęło to na jej płynność finansową i perspektywy negocjacji ze stronami trzecimi.

Źródło: www.smiledirectclub.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News