Stratasys ogłasza sprzedaż pierwszej drukarki 3D z serii Infinite-Build, pozwalającej na „nieskończenie” długie wydruki

Rosnąca popularność drukarek przestrzennych, dających możliwość uzyskania elementów o (teoretycznie) nieograniczonej powierzchni otwiera szerokie spektrum zastosowań w masowej produkcji. Rok temu Stratasys zaprezentował urządzenie o konstrukcji wykorzystującej jako stół roboczy pas transmisyjny. Teraz przedstawił finalną wersję swojego rozwiązania, które ma wkrótce trafić do pierwszego klienta.

W jednej z amerykańskich siedzib firmy Stratasys odbyła się prezentacja nowej stacji produkcyjnej Infinite-Build (H2000), wytwarzającej elementy w technologii FDM. Zoptymalizowany proces druku 3D pozwala na otrzymanie detali w czasie nawet dziesięciokrotnie krótszym w stosunku do pozostałych urządzeń od tego producenta. Jednoczesne obniżenie kosztów prawie o połowę sprawia, że system autorstwa Stratasys może przyciągnąć szczególną uwagę producentów wykorzystujących detale wykonane z termoplastów jako elementy finalne swoich maszyn.

Rozwiązania proponowane przez Stratasys może wzbudzić zainteresowanie przede wszystkim koncernów z branży lotniczej i automotive – czołowi producenci (m.in. Ford i Boeing) uczestniczyli wszak w wielu etapach procesu tworzenia sytemu. Najpewniej, wpływ na rozpoczęcie produkcji innowacyjnego urządzenia do druku przestrzennego miała podjęta niedawno współpraca z Airbus’em, związana z seryjną produkcją części z certyfikowanego materiału ULTEM 9805.

Zarówno rozmiar jak i właściwości techniczne drukarki 3D H2000 są zależne od indywidualnych do potrzeb klienta, jednak minimalna powierzchnia potrzebna do zainstalowania urządzenia wynosi ok. 9 x 5 metrów, a nie wliczając w to niezbędnego wyposażenia dodatkowego. Wśród urządzeń pomocniczych znajduje się m.in. ramię robota, który w pewnym stopniu gwarantuje automatyzacje procesu produkcji, uzupełniając samoistnie zasobniki materiałem budulcowym. Stratasys postarał się aby jego urządzenie wyróżniało się niezawodnością i bezawaryjnością na tle innych urządzeń, wyposażając je w śruby mogące przetrwać tysiące cykli produkcyjnych (ich czas eksploatacji wynosi ok. 11 tys godzin).

Na chwilę obecną Stratasys posiada zamówienie na jeden system, którego instalacja odbędzie się w okolicach listopada bieżącego roku. Według założeń, szacowany czas wprowadzania nowych, zoptymalizowanych dla konkretnych użytkowników drukarek 3D H2000 będzie wynosił 6-9 miesięcy. Co do ilości wytwarzanych urządzeń, Stratasys zakłada produkcję na poziomie średnio dwóch maszyn na kwartał.

Pełnych specyfikacji technicznych systemu drukarek 3D Infinite-Build możemy spodziewać się 31 sierpnia 2017 roku.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Scroll to Top