Rok 2016 to czas przemian i ważnych decyzji dla Stratasysa. Wiosną odbyła się premiera ich multimateriałowej i multikolorowej drukarki 3D J750. W czerwcu ze swojej funkcji zrezygnował wieloletni CEO – David Reis i zastąpił go Ilan Levin, który przez 12 lat zasiadał w radzie dyrektorów Objeta. Firma przejęła również chińskie TPM, wchodząc tym samym w technologię SLS. Czym jeszcze zaskoczy nas amerykański tytan druku 3D?

Już wkrótce odbędzie się premiera dwóch nowych maszyn Stratasysa, które mają zerwać ze stereotypem tradycyjnego druku 3D w trzech osiach. Infinite-Build 3D Demonstrator pozwoli teoretycznie na wydruk 3D modeli o nieograniczonej wysokości, natomiast Robotic Composite 3D Demonstrator bazuje na systemie kontroli ruchu opracowanym przez Siemensa oraz oprogramowaniu PLM, które ułatwiają produkcję części o skomplikowanej geometrii. Obie drukarki 3D są przeznaczone przede wszystkim dla branży automotive i lotniczej, jednak z pewnością znajdą zastosowanie w innych dziedzinach przemysłu.

Modele te są nie bez powodu określane są jako “Demonstrator”, ponieważ wciąż pozostają w fazie testów. Po raz pierwszy zostaną zaprezentowane szerszemu gronu podczas International Manufacturing Technology Show 2016 w Chicago (12-17.09.) i będą częścią programu Stratasysa nazwanego “SHAPING WHAT’S NEXT”, który ma pokazywać wizje technologii przyrostowych w przyszłości. Opiera się on głównie na sugestiach klientów na temat wyzwań, które stoją przed drukiem 3D wykorzystywanym w przemyśle produkcyjnym. Dla Stratasysa odpowiedź jest jasna: procesy produkcyjne mają być dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika, należy również zwiększyć ich wydajność.

stratasys nowosc 5

Firma ma zamiar skupić się całkowicie na rozwiązaniach skierowanych dla przemysłu. Oba nowe systemy do druku 3D będą testowane przez Forda i Boeinga. Użyją ich podczas pracy na ich najnowszym hardware. Większy z “Demonstratorów” – Infinite-Build jest wyposażony w ogromną platformę roboczą, która ma umożliwić produkcję ogromnych, ultra-lekkich części z termoplastów, które będą wykorzystywane zwłaszcza w przemyśle lotniczym i automotive. Zarówno Ford, jak i Boeing odegrali kluczową rolę w formowaniu wytycznych dotyczących parametrów sprzętu oraz jakości obiektów powstających na nowych drukarkach 3D.

Darryl Davis wyjaśnia, jak ważna jest rola nowych maszyn Stratasysa:

“Naszym priorytetem jest redukcja kosztów i obniżenie ciężaru części samolotów, a również skrócenie czasu przeznaczonego na prototypowanie i testowanie nowych narzędzi i produktów, by były bardziej dostępne dla użytkowników. Infinite-Build 3D Demonstrator umożliwia powstawanie produktów o dużo większych gabarytach i potencjalnie ma pozwolić na produkcję obiektów o nieograniczonych wymiarach, co czyni go naprawdę przełomową maszyną, jeśli chodzi o procesy wspierane technologiami przyrostowymi.”.

Darryl Davis, Prezes Boeing Phantom Works

Robotic Composite 3D Demonstrator to z kolei urządzenie, którego zadaniem jest wytwarzanie bardziej precyzyjnych, niewielkich części funkcjonalnych. Jest to możliwe za sprawą systemu Industry Motion Control opracowanemu przez Siemensa. Dzięki niemu drugi z “Demonstratotów” stał się hybrydą drukarki 3D oraz robotycznego ramienia, co pozwala na drukowanie 3D w ośmiu osiach. Dzięki temu rozwiązaniu, można swobodnie tworzyć elementy o niezmiernie skomplikowanej i precyzyjnej geometrii, a materiał, z którego są wykonywane, może być umiejscowiony w dowolnej pozycji, co eliminuje potrzebę generowania podpór.

Zapowiedzi wyglądają naprawdę obiecująco. Więcej szczegółów poznamy dopiero po wrześniowym International Manufacturing Technology Show. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Stratasys rozpocznie zupełnie nowy etap w historii druku 3D.

Źródło: www.3ders.org

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować