Stratasys prezentuje Continuous Build 3D Demonstrator – system do masowej produkcji w technologii FDM

Nowoczesne technologie addytywne rozwijane przez Stratasys kształtują obraz współczesnego przemysłu poprzez wdrażanie rozwiązań, będących odpowiedzią na potrzeby rynku. Podjęty projekt automatyzacji procesu wytwarzania dzięki zastosowaniu tzw. „farm drukarek 3D” (realizowany m.in. przez Ultimakera) ma zmienić sposób masowej produkcji elementów w technologii FDM. Zaprezentowany podczas tegorocznych targów RAPID + TCT system ciągłego drukowania przestrzennego Continuous Build 3D Demonstrator, który Stratasys zapowiadał już w sierpniu zeszłego roku, może znacząco zmienić obraz obecnych procesów produkcyjnych.

Modularna budowa 3D Demonstratora pozwala na dostosowanie ilości drukarek przestrzennych pracujących w technologii FDM w zależności od wymaganej ilości detali. Platforma może zostać rozszerzona o kolejne urządzenia wraz z rozwojem produkcji firmy, dając jednocześnie możliwość zarządzania cyklem wytwarzania, równoważąc pracę wszystkich drukarek 3D oraz zachowując ciągłość procesów. W razie awarii jednej z jednostek, jej zadania przejmuje niezwłocznie kolejne dostępne urządzenie, nie dopuszczając do zaburzenia planu wytwarzania.

Cały proces nadzorowany jest przez centralny system osadzony w chmurze – rozwiązanie przywodzi na myśl produkcje w firmach działających w myśl reguł innowacyjnego Przemysłu 4.0. Każde urządzenie przystosowane jest do prowadzenia niezależnego procesu drukowania 3D, wymagającego minimalnej ingerencji operatora – drukarka 3D automatycznie wysuwa skończony wydruk do przymocowanego odbiornika, bezzwłocznie rozpoczynając kolejny proces wytwarzania, co ma  znaczący wpływ na zwiększenie wydajności produkcji.

Według danych przedstawionych przez producenta, system 3D Demonstrator w okresie blisko dwóch tygodni jest w stanie zwielokrotnić ilość wytwarzanych detali 35 razy!

Stworzona platforma produkcyjna łączy w sobie wysoką jakość wydruków FDM z permanentnym nadzorem procesów wytwarzania przy minimalnym udziale pracowników fizycznych. Mimo, że data debiutu rynkowego systemu opracowanego przez Stratasys nie jest jeszcze znana, korzystają z niego trzy organizacje partnerskie wykorzystujące możliwości 3D Demonstratora podkreślając zasadność wykorzystania systemu w całkowicie odmiennych dziedzinach.

System ciągłego wytwarzania jest wykorzystywany w Design Lab’ie jednej z amerykańskich uczelni artystycznych (Szkoła Sztuki i Projektowania w Savannah), dając studentom dostęp do technologii addytywnych wykorzystywanych podczas przygotowania różnorodnych projektów, niezwiązanych z seryjną produkcją. Kolejny użytkownik systemu 3D Demonstrator – In’Tech zajmujący się usługowym drukiem 3D, planuje opracowanie optymalnego systemu wytwarzania elementów dla swoich klientów, zapewniającego wysoką jakość w zredukowanym czasie. Ciągły proces produkcyjny umożliwia skrócenie czasu oczekiwania na zamówiony element nawet do jednego dnia.

Przedsiębiorstwo Fathom, które niedawno rozszerzyło zakres swoich usług drukowania przestrzennego korzysta z sześciokomorowego systemu 3D Demonstrator. Dzięki niemu jest w stanie znacznie zwiększyć możliwości produkcyjne, a tym samym zaspokoić rosnący popyt na wytwarzanie elementów finalnych w technologii FDM. Specjaliści z Fathom przewidują, że systemy zintegrowanych drukarek 3D będą stanowić w niedługim czasie trzon ich produkcji, pozwalając na ciągłe zwiększanie ilości drukowanych elementów.

Źródło : 3dprint.com, stratasys.com

Scroll to Top